Jak podaje Fundacja Walk Free Kobiety i dziewczęta są nieproporcjonalnie dotknięte współczesnym niewolnictwem, stanowiąc 71 procent z 40,3 miliona ludzi żyjących we współczesnym niewolnictwie.[1]
Inicjatywa Spotlight
to wspólny program Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych, który ma na celu zakończenie przemocy wobec kobiet i dziewcząt na całym świecie.
“Podczas gdy świat podejmuje nierówną walkę ze skutkami COVID-19, równoległa i równie przerażająca pandemia zagroziła połowie ludności świata. W pierwszych miesiącach pandemii Organizacja Narodów Zjednoczonych przewidywała, że co trzy miesiące kwarantanny i lockdowny mogą doprowadzić do szokujących 15 milionów dodatkowych przypadków przemocy uwarunkowanej płcią. Niestety, te prognozy wydają się być prawdziwe.(..)
Od przemocy domowej po wykorzystywanie seksualne, handel ludźmi, małżeństwa dzieci, okaleczanie żeńskich narządów płciowych i molestowanie w Internecie, w cieniu pandemii panoszy się brutalna mizoginia.
Zebranie i ocena pełnych danych zajmie trochę czasu, ale tendencje są jasne. W dwunastu krajach obserwowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych liczba przypadków przemocy wobec kobiet i dziewcząt zgłaszanych do różnych instytucji w latach 2019-2020 wzrosła o 83 procent, a liczba zgłoszonych policji przypadków wzrosła o 64 procent.
W pierwszych miesiącach pandemii liczba telefonicznych wezwań o pomoc wzrosła średnio o 60 procent w całej Unii Europejskiej. W 2020 r. liczba połączeń z gorącą infolinią w sprawie przemocy seksualnej w Peru prawie się podwoiła w porównaniu z 2019 rokiem. W Tajlandii liczba osób szukających pomocy w jednostkach kryzysowych przemocy domowej przy szpitalach w kwietniu 2020 r. była ponad dwukrotnie większa niż w tym samym okresie poprzedniego roku.
Takie statystyki i historie dotyczą całego świata i nakładają się na istniejącą już epidemię przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Jeszcze przed pandemią Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że w swoim życiu jedna na trzy kobiety doświadczy przemocy ze strony mężczyzn. (..)
Wszechobecna przemoc wobec kobiet i dziewcząt doprowadziła do przyzwolenia na nią i przekonania, że jest ona w jakiś sposób nieunikniona lub niemożliwa do zakończenia. Takie podejście jest skandaliczne i samobójcze, to jest po prostu złe. Pomimo wyzwań w minionym roku Organizacja Narodów Zjednoczonych dzięki znacznym środkom finansowym i partnerstwu z Unią Europejską dowiodła, że zmiany są możliwe.
W 2020 r. inicjatywa Spotlight mająca na celu wyeliminowanie przemocy wobec kobiet i dziewcząt przyniosła znaczące rezultaty w 25 krajach. Przyjęto lub zaostrzono osiemdziesiąt cztery ustawy i polityki chroniące kobiety i dziewczęta. Skuteczność ścigania sprawców wzrosła o 22 procent. Około 650 000 kobiet i dziewcząt otrzymało dostęp do usług pomimo lockdownu i ograniczeń w poruszaniu. Blisko 900 000 mężczyzn i chłopców – w tym przywódców społeczności lokalnej, szefów instytucji religijnych, taksówkarzy płci męskiej i młodych graczy – było zaangażowanych w poszukiwanie rozwiązań. W tych krajach narodowe środki budżetowe na zapobieganie przemocy wobec kobiet i dziewcząt oraz reagowanie na nią wzrosły o 32 procent, co jest wyraźnym wskaźnikiem na korzyść zrównoważonego rozwoju w przyszłości.(..)” – – „Globalny model pokonania przemocy wobec kobiet” António Guterres, Sekretarz Generalny ONZ
27 czerwca 2021 r.[2]
5 cel zrównoważonego rozwoju brzmi: „Osiągnąć równość płci i wzmocnić pozycję wszystkich kobiet i dziewcząt”.
Inicjatywa Spotlight
Jesteśmy największym na świecie ukierunkowanym przedsięwzięciem mającym na celu położenie kresu wszelkim formom przemocy wobec kobiet i dziewcząt.
Zapoczątkowani zobowiązaniem finansowania początkowego w wysokości 500 milionów euro z Unii Europejskiej, reprezentujemy bezprecedensowy globalny wysiłek na rzecz inwestowania w równouprawnienie płci jako warunek wstępny i siłę napędową osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Inicjatywa Spotlight odpowiada na wszystkie formy przemocy wobec kobiet i dziewcząt, ze szczególnym uwzględnieniem przemocy domowej i rodzinnej, przemocy seksualnej i przemocy na tle płciowym oraz szkodliwych praktyk, kobietobójstwa, handlu ludźmi oraz wykorzystywania seksualnego i ekonomicznego (w pracy).[3]
W 2021 roku Inicjatywa Spotlight :
- dwukrotnie wyższy wskaźnik wyroków skazujących sprawców przemocy ze względu na płeć
- podpisało lub wzmocniło 198 praw i polityk w celu wyeliminowania przemocy wobec kobiet i dziewcząt w 41 krajach
- wykształcił ponad 1,3 miliona mężczyzn i chłopców w zakresie pokojowego rozwiązywania konfliktów i pozytywnej męskości
- współpracował z 43 krajami w celu wzmocnienia ich krajowych planów działania na rzecz wyeliminowania przemocy wobec kobiet i dziewcząt
- dotarła do prawie 130 milionów osób dzięki kampaniom w 29 językach
Od momentu powstania Inicjatywa:
- wsparła 1,6 miliona kobiet i dziewcząt w uzyskaniu dostępu do usług związanych z przemocą ze względu na płeć
- ośmiokrotnie zwiększono budżety krajowe przeznaczone na zwalczanie przemocy wobec kobiet i dziewcząt
Pozwolę sobie na osobisty komentarz. Popieram z całego serca Tę i inne inicjatywy, które walczą z niesprawiedliwością i dyskryminacją. Uważam, że należy głośno i wyraźnie sprzeciwiać się takim zjawiskom. Dlatego też na naszej stronie internetowej znajdą Państwo wiele artykułów i materiałów dotyczących problemów nierówności ze względu na płeć lub inne czynniki naruszające podstawowe prawa człowieka. Zapoznają się Państwo również z wszystkimi aktami prawnymi, które stanowią podstawę do walki o lepszy świat. Taki świat jest naszym wspólnym celem. To jest nasza misja tworząc to miejsce.
Na naszym Portalu można znaleźć inne ważne Akty Prawne związane z prawami człowieka a więc i kobiet oraz artykuły na temat ich walki o Prawa Kobiet (opengarden.org.pl)
Chętnie poznamy Wasze stanowisko lub też poznamy Waszą historię dotyczącą tematu materiału. Jeżeli wyrazicie zainteresowanie, możemy też opublikować nadesłany tekst.
Przedstawiamy Kompendium wiedzy na temat tej Inicjatywy
Powered By EmbedPress