przemoc na tle seksualnym i w relacji intymnej
Opieka medyczna dla kobiet, które doznały przemocy w
relacji intymnej i przemocy na tle
seksualnym
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała nowy przewodnik kliniczny o opiece medycznej wobec kobiet, które doznały przemocy w relacji intymnej i przemocy na tle seksualnym.
Przewodnik ten ma na celu poprawę jakości i dostępności usług zdrowotnych dla ofiar takich form przemocy, które stanowią poważny problem zdrowia publicznego i naruszają prawa człowieka
. Przewodnik zawiera zalecenia dotyczące oceny stanu zdrowia, leczenia i opieki nad kobietami, które zgłaszają się do placówek medycznych z powodu doznanej przemocy. Przewodnik podkreśla również znaczenie zapewnienia bezpieczeństwa, poufności i szacunku dla kobiet oraz kierowania się zasadą nie szkodzić.
Przewodnik jest przeznaczony tak
- dla personelu medycznego pracującego na pierwszym i drugim poziomie opieki zdrowotnej, a także dla menedżerów i
- pacjentek oraz osób zainteresowanych pomocą
które dzięki lekturze będą wiedziały:
- jakiego wsparcia mogą oczekiwać od personelu medycznego (również emocjonalnego i systemowego),
- jaka forma opieki przysługuje im w takiej sytuacji (np. dostęp do antykoncepcji awaryjnej, przygotowanie planu bezpieczeństwa),
- jak powinno wyglądać badanie (np. obdukcja),
Świadomość swoich praw przekłada się na ich skuteczniejsze egzekwowanie, także zachęcamy do lektury tej publikacji, która jest kolejnym narzędziem samoochrony.
Przemoc wobec kobiet jest poważnym problemem społecznym, który narusza podstawowe prawa człowieka i godność kobiet. Przemoc ta może przybierać różne formy, takie jak przemoc fizyczna, seksualna, psychiczna, ekonomiczna czy cyfrowa. Przemoc wobec kobiet może mieć miejsce w rodzinie, w społeczności, w miejscu pracy, w szkole, w przestrzeni publicznej lub w Internecie. Przemoc ta jest często uwarunkowana nierównością płci i dyskryminacją ze względu na płeć. Przemoc wobec kobiet ma negatywne konsekwencje dla zdrowia, bezpieczeństwa i samopoczucia kobiet oraz dla rozwoju społecznego i gospodarczego. Przemoc wobec kobiet wymaga skutecznej prewencji, ochrony i wsparcia ofiar oraz ścigania sprawców.
źródło: Fedora.org