Zgodne Współistnienie między różnymi mniejszościami. Zaproszenie do współpracy.
“Nie ma jednej kultury, która jest lepsza niż druga. To, co jest dobre dla jednego człowieka, niekoniecznie jest dobre dla innego. Uczmy się wzajemnego szacunku i otwartości na różne kultury” – Mahatma Gandhi
Nieprzypadkowo wybrałem te słowa, człowiek ten żył w wielkich Indiach borykających się z falami nienawiści i głębokimi podziałami społecznymi. W Polsce i Europie nie mamy tak głębokich podziałów. Mimo to historia boleśnie uczy nas, iż jedynie zgodne współistnienie różnych grup jest podstawą do Pokoju.
Głównym motorem mojej działalności jest Wiara. Wiara, że można pokazać dom i jego mieszkańców bez upiększeń i pustych frazesów. Domem jest oczywiście świat a mieszkańcami wszystkie istoty żywe i to co nas otacza. Polska i Europa są ważnym miejscem w tym domu. Nie jedynym i nie najważniejszym, ale Naszym.
Wierzę, że możemy wspólnie zmienić siebie, nasze otoczenie a to zmieni świat. Mam nadzieję, że będzie lepszym miejscem. Poprzez ukazywanie różnych mniejszości, różnych ekosystemów chcemy pokazać różnorodność naszego świata i bogactwo życia. Ta różnorodność jest czymś pięknym. Świat, Europa to przede wszystkim mniejszości. Każdy z nas do jakiejś należy. Szacunek dla różnic jest i powinien być podstawowym prawem człowieka.
Jak podaje definicja słownikowa “Mniejszość to grupa ludzi, którzy stanowią mniejszą część populacji danego
społeczeństwa lub kraju i którzy często wykazują pewne cechy wyróżniające ich od większości. Cechy te mogą obejmować takie rzeczy jak rasa, religia, kultura, język, orientacja seksualna, płeć, wiek, niepełnosprawność lub status społeczno-ekonomiczny.
Mniejszości często doświadczają dyskryminacji i nierówności, ponieważ ich potrzeby i interesy często nie są reprezentowane w społeczeństwie w taki sam sposób jak większości. Z tego powodu ochrona mniejszości jest ważnym aspektem demokratycznego społeczeństwa, a równość wobec prawa i równe traktowanie są fundamentalnymi wartościami, którymi powinno kierować się każde społeczeństwo.”1
W dzisiejszym świecie, który staje się coraz bardziej zglobalizowany, potrzeba zrozumienia i szacunku dla różnych kultur staje się coraz bardziej istotna. Współpraca i porozumienie między różnymi kulturami są kluczowe dla rozwoju społeczeństwa i budowania lepszego świata. Dlatego ważne jest, aby kontynuować promowanie otwartości i tolerancji wobec mniejszości kulturowych, aby nasze społeczeństwo było bardziej zintegrowane i zróżnicowane.
Pragniemy przyczynić się do zbudowania społeczeństwa, które pięknie różni się i tworzy wspólny ogród, otwarty dla wszystkich. Pragniemy przyczynić się do zbudowania społeczeństwa otwartego i demokratycznego. Poprzez edukację, pokazywanie odrębności jako wartości dodanej do bogactwa różnorodności społeczeństwa.
Pragniemy też być miejscem, w którym postawy ścierają się tworząc prawdziwy obraz. Pragniemy oddać głos mniejszościom by mogły artykułować swoje potrzeby i problemy z którymi się borykają. Pragniemy uczestniczyć w ich świętach i w dniu powszednim. Uczestniczyć w ich życiu by uczyć się i przyczyniać się do nauki innych.
Zapraszamy do tej podróży. Podróżą będą spotkania z czytelnikami oraz ludźmi, którzy chcą się zaprezentować. Od konserwatywnych religijnych grup po stowarzyszenia LGBT+
Jednocześnie podkreślamy, że opowiadamy się za Państwem Świeckim w którym każda religia, każda mniejszość jest szanowana i ma równe prawa. Opowiadamy się za Polską, w której merytoryczna dyskusja zastępuje populistyczne hasła siejące nienawiść.
Opowiadamy się za przestrzeganiem Konstytucji oraz traktatów międzynarodowych których Polska jest sygnatariuszem. Jednocześnie opowiadamy się za ratyfikowaniem traktatów które pełniej chronią mniejszości.
Żyją w Polsce: Białorusini, Bojkowie, Czesi, Górale (głównie na terenie Podhala i Beskidów), Grecy, Karaimi, Łemkowie, Litwini, Niemcy, Romowie (Cyganie), Rosjanie, Słowacy, Tatarzy, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Rosjanie, Rusini, Słowianie południowi (Chorwaci, Słoweńcy, Serbowie, Macedończycy, Bułgarzy). Powyższa lista nie wyczerpuje całej różnorodności kulturowej i etnicznej w kraju. Mniejszości te mają swoją własną kulturę, tradycje, języki i historię, co wpływa na bogactwo kulturowe kraju i wpisuje się w wielokulturowość Polski.
Wielu z Nas należy do jakieś mniejszości lub też wychowało się w rodzinie, która ma ciekawe, barwne korzenie. Napiszcie o tym.
Wielu znakomitych ludzi, którzy przyczyniają się do rozpowszechnienia wiedzy o Polsce, wzbogacających naszą kulturę, naukę i wszystkie inne dziedziny życia należą do różnych mniejszości. Nie wyobrażamy sobie literatury polskiej bez pisarzy pochodzenia żydowskiego. Każda mniejszość jest ważna. To jest nasze bogactwo.
Nasze różnice wzbogacają nasze życie i nasze kultury, ale tylko jeśli poznamy i szanujemy te różnice” – J.K. Rowling
Pragniemy zaprosić wszystkie grupy społeczeństwa Polski, do zaprezentowania Siebie. Jesteśmy otwarci na współpracę z każdym związkiem religijnym, mniejszością narodową, etniczną, kulturową, seksualną. Jesteśmy również otwarci na Europę i świat. Jesteśmy zachwyceni różnymi kulturami i sposobami postrzegania rzeczywistości. I tym zachwytem chcielibyśmy Was zarazić.
Artykuł oparłem na powszechnie dostępnych źródłach.
Andrzej Gaj