“czyń bliźniemu to co Tobie jest miłe” czyli rzecz o mozaice religijnej w Polsce XXI wieku
“Prawdziwa religia polega na tym, by postępować z innymi tak, jakbyśmy chcieli, aby inni postępowali z nami” – Mahatma Gandhi
Pragniemy zachęcać do wyrażania swoich przekonań i religijnych o ile nie niszczą, krzywdzą innych ludzi. Mamy świadomość, że Nasze Stowarzyszenie może być traktowane jako wrogie przez ludzi, dla których ich prawda jest jedynie słuszną. Szanujemy takie postawy, jednakże nie akceptujemy braku szacunku do innych religii i wierzeń. Niestety i w Polsce obserwujemy przejawy braku zrozumienia i szacunku dla wiary innych. Powodem jest, moim zdaniem, nieprzejednana wrogość niektórych środowisk do wszystkiego co jest postępowe lub też po prostu inne. Mamy wrażenie, że przywódcy tych środowisk z premedytacją budują mury wokół ich bastionów. W taki sposób mogą sprawować kontrolę nad wyznawcami. Podsycają ich lęki przeciwko wszystkim grupom, które nie podzielają ich światopoglądu. Szczególnie przeciwko tym, którzy nie boją się wyrażać swoje przekonania. Innym ważnym powodem, który łączy się z wyżej wymienionym, jest brak wiedzy o innych religiach, o innych sposobach pojmowania rzeczywistości. Chciałbym podkreślić, że to są moje poglądy. Każdy członek naszego Stowarzyszenia czy też czytelnik może mieć własną opinię na ten temat i ją głosić. Chętnie poznamy Waszą opinię.
Jednakże chciałbym przypomnieć ważne słowa, przesłanie “nie czyń bliźniemu co Tobie niemiłe.” Pozwolę sobie trochę je zmienić na takie “czyń bliźniemu to co Tobie jest miłe”. Nie kieruję Tych słów do ludzi, którzy lubią krzywdzić innych.
“Religia bez nauki jest ułomna, nauka bez religii jest ślepa” – Albert Einstein
Ostanie odkrycia naukowe ukazują coraz więcej mechanizmów które rządzą naszym światem. Myślę, że dla wielu jest to dowód mądrości stworzyciela, jeżeli potrzebują takiego dowodu. Dla wielu innych dowód jest w miłości. Jedno drugiemu nie zaprzecza a wręcz uzupełnia. Nauka udowadnia, że wszystko jest zbudowane z tego samego budulca i stanowi jedność. Fizyka kwantowa z tak zwanym Efektem Obserwatora stawia wiele pytań na temat rzeczywistości, a więc i boskiej kreacji.
Można nie wierzyć i żyć uważnie, dbając o otoczenie bliskie i dalsze, czując je każdym oddechem.
Wiara jest indywidualną sprawą każdego człowieka i podstawowym jego prawem. “Religia to kwestia między człowiekiem a jego Bogiem” – Mahatma Gandhi
Rozwój duchowy może stanowić punkt wspólny dla wielu różnych religii i tradycji duchowych. Chociaż różne religie różnią się w swoich wierzeniach, praktykach i obrzędach, to często mają one na celu rozwijanie ducha i dążenie do osiągnięcia jedności z transcendentnym aspektem rzeczywistości.
Dążenie do rozwoju duchowego może obejmować takie praktyki jak medytacja, modlitwa, kontemplacja, rytuały, studia duchowe, praktyki ascetyczne, altruizm i posłuszeństwo. Wiele religii podkreśla także wartość moralności, etyki i dobrego postępowania jako elementu rozwijania ducha.
Chociaż różne religie mogą różnić się w swoich podejściach i praktykach duchowych, to wiele z nich ma wspólny cel – dążenie do zjednoczenia z czymś większym niż my sami. W ten sposób rozwój duchowy staje się punktem wspólnym, który łączy różne tradycje i kultury. Praktykujący z różnych religii i wyznań mogą uczyć się od siebie nawzajem, dzielić się swoimi doświadczeniami i odkryciami, a to może pomóc im w ich własnym duchowym rozwoju.
Dlatego uważam, że rozwój duchowy może być punktem wspólnym dla różnych religii, które stają się narzędziem dla jednostek do osiągania duchowego postępu i lepszego zrozumienia siebie i świata.
Opowiadamy się za państwem świeckim o jasnym oddzieleniu struktur kościelnych od państwowych, w tym o jasnych i jawnych zasadach finansowania działalności związków wyznaniowych i wszystkich ich struktur przez wszystkie agendy Rzeczpospolitej Polskiej, włączając Spółki Skarbu Państwa.
Nie zamierzamy promować żadnej religii czy też grupy wyznaniowej, lecz oddać piękno każdej z nich widziane oczyma wierzących. Chcemy ukazać piękno lub zagrożenia dla wolności człowieka czy też inne patologiczne sytuacje drążące nasze społeczeństwo dotykające sferę duchową.
Warto pamiętać, że na koniec 2018 roku baza Głównego Urzędu Statystycznego obejmowała dane dotyczące 187 kościołów i wyznań1. Jest to świadectwem bogactwa i różnorodności naszego społeczeństwa.
Zdecydowanie najwięcej zarejestrowanych było religii, nurtów religijnych grup wyznaniowych związanych z chrześcijaństwem (125). Poza nimi występują zdecydowanie mniej liczne, reprezentujące Buddyzm (19), Hinduizm (8), Islam (5), Judaizm (4), Pogaństwo (rodzimowierstwo) i neopogaństwo (4) Karaimizm (1), Bahaizm (1), Taoizm (1) , Sikhizm (1), Nowe ruchy religijne (16) , Nowozarejestrowane/niesklasyfikowane (2)2
Warto dodać, iż niektóre grupy wyznaniowe są nierozerwalnie związane z narodowością takie jak Judaizm z mniejszością żydowską a Karaimizm z Karaimami. Niektórzy badacze uznają religię Karaimów za odłam Judaizmu. Mam nadzieję, że znajdziecie na naszym portalu więcej na temat tych mniejszości religijno-narodowych.
Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działa 15 kościołów i innych związków wyznaniowych, których stosunki z Państwem są uregulowane odrębnymi aktami prawnymi. Są to:
- Kościół Katolicki w Rzeczypospolitej Polskiej
- Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
- Kościół Ewangelicko-Augsburski w Rzeczypospolitej Polskiej
- Kościół Ewangelicko-Reformowany w Rzeczypospolitej Polskie
- Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w Rzeczypospolitej Polskiej
- Kościół Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej
- Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej
- Kościół Polskokatolicki w Rzeczypospolitej Polskiej
- gminy wyznaniowe żydowskie tworzące Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej
- Kościół Katolicki Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej
- Kościół Starokatolicki Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej
- Kościół Zielonoświątkowy w Rzeczypospolitej Polskiej
- Wschodni Kościół Staroobrzędowy, nieposiadający hierarchii duchownej
- Muzułmański Związek Religijny w Rzeczypospolitej Polskiej
- Karaimski Związek Religijny w Rzeczypospolitej Polskiej 3
Należy podkreślić zdecydowanie dominującą pozycję Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce. Według GUS liczy on 32 190 661 wiernych co stanowi 86,7% procent mieszkańców Polski. Drugim kościołem co do liczebności jest Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny z liczbą 503 996 wiernych. Trzecim Świadkowie Jehowy w Polsce – 114 4354.
Jako Stowarzyszenie jesteśmy zainteresowani spotkaniami z kościołami i innymi związkami wyznaniowymi istniejącymi w Europie i na świecie.
Jesteśmy zainteresowani każdą grupą wyznaniową, otwarci na każdą ścieżkę. Wierzymy, że możemy stworzyć przybliżony obraz duchowego stanu społeczeństwa Polski, Europy a może i świata. Zapraszamy do współpracy osoby, które pragną podzielić się swoją wiarą lub przeżyciami ze spotkań z różnymi grupami religijnymi. Czasem są to bolesne, traumatyczne spotkania. Mimo tego warto o tym opowiadać. Chętnie będziemy prezentować pracę innych stowarzyszeń w tym aspekcie. Mogę obiecać, iż wystosujemy zaproszenia do wszystkich 187 kościołów i wyznań istniejących oficjalnie w Polsce. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy mieli taką możliwość.
Zakończę słowami jakże trafnymi Kofi Annana, byłego sekretarza generalnego ONZ “ “Niechaj nasze różnice w wierzeniach nie dzielą nas, ale stanowią o naszej wspaniałej różnorodności.”
1 Wyznania religijne w Polsce w latach 2019–2021 Religious denominations in Poland 2019–2021 Główny Urząd Statystyczny Statistics Poland Warszawa Warsaw 2022 Tablica 1.1. Kościoły i związki wyznaniowe, których istnienie odnotowano w GUS według roku uznania
2 https://www.gov.pl/web/mswia/koscioly-i-inne-zwiazki-wyznaniowe-ktorych-stosunki-z-panstwem-sa-uregulowane-ustawami-partykularnymi
3 Tabela 1.6 Liczba wszystkich wyznań według rodzaju religii, nurtu religijnego i grupy wyznań. n Wyznania religijne w Polsce w latach 2019–2021 Główny Urząd Statystyczny
4 4.2. Indeksy wyznań religijnych w Polsce; Indeks demograficzny, Wyznania religijne w Polsce w latach 2019–2021