#
Protokół II do Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia niektórych rodzajów broni konwencjonalnej, które mogą być uznane za powodujące nadmierne obrażenia lub mające niekontrolowane skutki ( Protokół II do CCW ) #
Otwarty do podpisu w Nowym Jorku: 10 kwietnia 1981 r
Wejście w życie: 2 grudnia 1983 r
Depozytariusz: Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych
Liczba Państw-Stron: 97
Polska ratyfikowała: 02 czerwca 1983
PROTOKÓŁ W SPRAWIE ZAKAZÓW LUB OGRANICZEŃ UŻYWANIA min, min-pułapek i innych urządzeń #
(PROTOKÓŁ II) #
Artykuł 1 Materialny zakres zastosowania #
Niniejszy Protokół dotyczy użycia na lądzie min, min-pułapek i innych urządzeń określonych w niniejszym dokumencie, w tym min postawionych w celu zablokowania plaż, przepraw na drogach wodnych lub przepraw przez rzeki, ale nie ma zastosowania do użycia min przeciw okrętowych na morzu lub w śródlądowe drogi wodne.
Artykuł 2 Definicje #
Do celów niniejszego Protokołu:
1. „Mina” oznacza każdą amunicję umieszczoną pod, na lub w pobliżu ziemi lub innego obszaru powierzchniowego i przeznaczoną do zdetonowania lub wybuchu w wyniku obecności, bliskości lub zetknięcia się z osobą lub pojazdem, a „mina narzucona na odległość” oznacza każdą minę tak określone przy użyciu artylerii, rakiet, moździerzy lub podobnych środków lub zrzucone ze statku powietrznego.
2. „Mina-pułapka” oznacza dowolne urządzenie lub materiał, które są zaprojektowane, skonstruowane lub przystosowane do zabijania lub ranienia i które działają nieoczekiwanie, gdy osoba przeszkadza lub zbliża się do pozornie nieszkodliwego przedmiotu lub wykonuje pozornie bezpieczną czynność.
3. „Inne urządzenia” oznaczają amunicję umieszczaną ręcznie oraz urządzenia przeznaczone do zabijania, ranienia lub uszkadzania, które są uruchamiane zdalnie lub automatycznie po upływie określonego czasu.
4. „Cel wojskowy” oznacza, w odniesieniu do przedmiotów, każdy przedmiot, który ze względu na swój charakter, położenie, przeznaczenie lub zastosowanie skutecznie przyczynia się do działań wojskowych i którego całkowite lub częściowe zniszczenie, zajęcie lub zneutralizowanie, w okolicznościach panujących na czas, oferuje zdecydowaną przewagę militarną.
5. „Obiekty cywilne” to wszystkie obiekty, które nie są celami wojskowymi w rozumieniu ust. 4.
6. „Zarejestrowanie” oznacza operację fizyczną, administracyjną i techniczną mającą na celu uzyskanie, w celu rejestracji w oficjalnych rejestrach, wszelkich dostępnych informacji ułatwiających lokalizację pól minowych, min i min-pułapek.
Artykuł 3 Ogólne ograniczenia w stosowaniu min, min-pułapek i inne urządzenia #
1. Niniejszy artykuł ma zastosowanie do:
a) kopalnie;
(b) min-pułapek; I
c) inne urządzenia.
2. W każdych okolicznościach zabronione jest kierowanie broni, do której stosuje się niniejszy artykuł, czy to w celu ataku, obrony, czy też w ramach odwetu, przeciwko ludności cywilnej jako takiej lub przeciwko indywidualnym osobom cywilnym.
3. Masowe użycie broni, do której stosuje się niniejszy artykuł, jest zabronione. Używanie bez rozróżnienia to umieszczanie takiej broni:
(a) które nie dotyczą ani nie są skierowane na cel wojskowy; Lub
(b) która wykorzystuje metodę lub środki przenoszenia, których nie można skierować na określony cel wojskowy; Lub
(c) które, jak można się spodziewać, spowodują przypadkowe ofiary śmiertelne wśród ludności cywilnej, obrażenia osób cywilnych, szkody w dobrach cywilnych lub kombinację tych szkód, które byłyby nadmierne w stosunku do oczekiwanej konkretnej i bezpośredniej korzyści wojskowej.
4. Należy podjąć wszelkie możliwe środki ostrożności w celu ochrony ludności cywilnej przed skutkami użycia broni, do której stosuje się niniejszy artykuł. Wykonalne środki ostrożności to takie środki ostrożności, które są wykonalne lub praktycznie możliwe, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności panujące w danym czasie, w tym względy humanitarne i wojskowe.
Artykuł 4 Ograniczenia w stosowaniu min innych niż miny narzutowe, min-pułapek i innych urządzeń na terenach zaludnionych #
1. Niniejszy artykuł ma zastosowanie do:
a) miny inne niż miny nanoszone zdalnie;
(b) min-pułapek; I
c) inne urządzenia.
2. Zabrania się używania broni, do której stosuje się niniejszy artykuł, w jakimkolwiek mieście, miasteczku, wsi lub innym obszarze, na którym występuje podobna koncentracja ludności cywilnej, w którym nie toczy się walka między siłami lądowymi lub nie wydaje się, aby była ona bliska, chyba że:
a) zostały umieszczone na lub w pobliżu obiektu wojskowego należącego do strony przeciwnej lub znajdującego się pod jej kontrolą; Lub
(b) podejmowane są środki w celu ochrony ludności cywilnej przed ich skutkami, na przykład umieszczanie znaków ostrzegawczych, ustawianie wartowników, wydawanie ostrzeżeń lub zapewnianie ogrodzeń.
Artykuł 5 Ograniczenia w korzystaniu z min nanoszonych na odległość #
1. Używanie min narzucanych na odległość jest zabronione, chyba że miny takie są używane wyłącznie na obszarze, który sam w sobie jest celem wojskowym lub na którym znajdują się cele wojskowe, oraz chyba że:
a) ich lokalizację można dokładnie zarejestrować zgodnie z art. 7 ust. 1 lit. a); Lub
(b) w każdej takiej minie zastosowano skuteczny mechanizm neutralizujący, to znaczy samoczynny mechanizm, który ma na celu unieszkodliwienie miny lub spowodowanie jej samozniszczenia, gdy przewiduje się, że mina nie będzie już służyć celu wojskowego, dla którego została umieszczona, lub zdalnie sterowany mechanizm, który ma na celu unieszkodliwienie lub zniszczenie miny, gdy mina nie służy już celom wojskowym, dla których została umieszczona.
2. O każdym zrzuceniu lub zrzuceniu min rzuconych na odległość, które mogą mieć wpływ na ludność cywilną, zostanie wydane skuteczne ostrzeżenie z wyprzedzeniem, chyba że okoliczności na to nie pozwolą.
Artykuł 6 Zakaz używania niektórych min-pułapek #
1. Bez uszczerbku dla norm prawa międzynarodowego mających zastosowanie w konfliktach zbrojnych dotyczących zdrady i wiarołomstwa, zabrania się w każdych okolicznościach używania:
a) każdą minę-pułapkę w postaci pozornie nieszkodliwego przedmiotu przenośnego, specjalnie zaprojektowanego i skonstruowanego tak, aby zawierał materiał wybuchowy i eksplodował, gdy zostanie poruszony lub się do niego zbliży; Lub
(b) min-pułapek, które są w jakikolwiek sposób dołączone lub związane z:
(i) uznanych międzynarodowo ochronnych emblematów, znaków lub sygnałów;
(ii) osoby chore, ranne lub martwe;
(iii) miejsca pochówku lub kremacji lub groby;
(iv) placówki medyczne, sprzęt medyczny, środki medyczne lub transport medyczny;
(v) zabawki dla dzieci lub inne przenośne przedmioty lub produkty przeznaczone specjalnie do karmienia, zdrowia, higieny, odzieży lub edukacji dzieci;
(vi) jedzenie lub picie;
(vii) przybory kuchenne lub sprzęt, z wyjątkiem obiektów wojskowych, obiektów wojskowych lub wojskowych składów zaopatrzenia;
(viii) przedmioty wyraźnie o charakterze religijnym;
(ix) pomniki historyczne, dzieła sztuki lub miejsca kultu, które stanowią kulturowe lub duchowe dziedzictwo narodów;
(x) zwierzęta lub ich tusze.
2. W każdych okolicznościach zabrania się używania min-pułapek, których celem jest spowodowanie niepotrzebnych obrażeń lub niepotrzebnego cierpienia.
Artykuł 7 Rejestracja i publikacja lokalizacji pól minowych, min i min-pułapek #
1. Strony konfliktu ustalają lokalizację:
(a) wszystkie wcześniej zaplanowane przez nich pola minowe; I
b) wszystkie obszary, na których wcześniej planowo i na dużą skalę użyły min-pułapek.
2. Strony będą dążyć do zapewnienia rejestrowania lokalizacji wszystkich innych pól minowych, min i min-pułapek, które zostały przez nie ustawione lub rozmieszczone.
3. Wszystkie takie zapisy będą przechowywane przez strony, które:
(a) bezpośrednio po zakończeniu aktywnych działań wojennych:
(i) podejmie wszelkie niezbędne i odpowiednie środki, w tym wykorzystanie takich rejestrów, w celu ochrony ludności cywilnej przed skutkami pól minowych, min i min-pułapek; i albo
(ii) w przypadkach, gdy siły żadnej ze stron nie znajdują się na terytorium strony przeciwnej, udostępnią sobie nawzajem oraz Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych wszelkie posiadane przez siebie informacje dotyczące rozmieszczenia pól minowych, min i bomb pułapki w
terytorium strony przeciwnej; Lub
(iii) po całkowitym wycofaniu sił stron z terytorium strony przeciwnej udostępni stronie przeciwnej i Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych wszelkie posiadane przez siebie informacje dotyczące lokalizacji pól minowych , miny i pułapki na terytorium strony przeciwnej;
(b) gdy siły zbrojne lub misja Narodów Zjednoczonych pełnią funkcje na jakimkolwiek obszarze, udostępni władzy wymienionej w artykule 8 informacje wymagane przez ten artykuł;
(c) w miarę możliwości zapewnić, za obopólną zgodą, ujawnienie informacji dotyczących lokalizacji pól minowych, min i min-pułapek, zwłaszcza w umowach regulujących zaprzestanie działań wojennych.
Artykuł 8 Ochrona sił i misji ONZ przed skutkami pól minowych, min i min-pułapek #
1. Gdy siły zbrojne lub misja Narodów Zjednoczonych pełnią funkcje pokojowe, obserwacyjne lub podobne na jakimkolwiek obszarze, każda strona konfliktu, na żądanie szefa sił lub misji Organizacji Narodów Zjednoczonych na tym obszarze, w zakresie, w jakim jest w stanie:
(a) usunąć lub unieszkodliwić wszystkie miny lub pułapki na tym obszarze;
(b) podejmować takie środki, jakie mogą być konieczne do ochrony sił zbrojnych lub misji przed skutkami pól minowych, min i min-pułapek podczas wykonywania swoich obowiązków; I
(c) udostępnia szefowi sił zbrojnych lub misji Organizacji Narodów Zjednoczonych na tym obszarze wszelkie posiadane przez stronę informacje dotyczące lokalizacji pól minowych, min i min-pułapek na tym obszarze.
2. Gdy misja rozpoznawcza Organizacji Narodów Zjednoczonych pełni funkcje na jakimkolwiek obszarze, każda zainteresowana strona konfliktu zapewni tej misji ochronę, z wyjątkiem sytuacji, gdy ze względu na rozmiary takiej misji nie może ona odpowiednio zapewnić takiej ochrony. W takim przypadku udostępnia szefowi misji posiadane przez siebie informacje dotyczące lokalizacji pól minowych, min i min-pułapek na tym obszarze.
Artykuł 9 Międzynarodowa współpraca przy usuwaniu pól minowych, miny i pułapki #
Po ustaniu czynnych działań wojennych strony będą dążyć do osiągnięcia porozumienia, zarówno między sobą, jak i, w razie potrzeby, z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi, w sprawie dostarczania informacji oraz pomocy technicznej i materialnej, w tym, w odpowiednich okolicznościach, wspólnej operacje – niezbędne do usunięcia lub w inny sposób uczynienia nieskutecznymi pól minowych, min i min-pułapek umieszczonych na miejscu podczas konfliktu.
ZAŁĄCZNIK TECHNICZNY DO PROTOKOŁU W SPRAWIE ZAKAZÓW LUB OGRANICZEŃ UŻYCIA min, min-pułapek i innych urządzeń (PROTOKÓŁ II) #
WYTYCZNE DOTYCZĄCE NAGRYWANIA #
Ilekroć na podstawie Protokołu powstanie obowiązek rejestrowania lokalizacji pól minowych, min i min-pułapek, należy wziąć pod uwagę następujące wytyczne.
1. W odniesieniu do wcześniej zaplanowanych pól minowych oraz masowego i zaplanowanego użycia min-pułapek:
(a) mapy, diagramy lub inne zapisy powinny być sporządzone w taki sposób, aby wskazywały zasięg pola minowego lub obszaru, na którym znajdują się miny-pułapki; I
(b) położenie pola minowego lub obszaru z minami-pułapkami powinno być określone w odniesieniu do współrzędnych pojedynczego punktu odniesienia oraz szacunkowych wymiarów obszaru zawierającego miny i miny-pułapki w odniesieniu do tego pojedynczego punktu odniesienia.
2. W odniesieniu do innych pól minowych, min i min-pułapek położonych lub rozmieszczonych:
W miarę możliwości odpowiednie informacje, o których mowa w ust. 1, powinny być rejestrowane w celu umożliwienia identyfikacji obszarów, na których znajdują się pola minowe, miny i miny-pułapki.
* Do podpisu lub czynności depozytowej dołącza się notatkę, oświadczenie, oświadczenie lub zastrzeżenie. Kliknij datę akcji, aby wyświetlić szczegóły.
Dodaj komentarz