Oświadczenie z Nairobi w sprawie ICPD25: przyspieszenie realizacji obietnicy #
#

Oświadczenie z Nairobi / Nairobi Statement (tłumaczenie maszynowe) #
To jest ostateczna wersja Oświadczenia z Nairobi, sformułowana po sześciu miesiącach globalnych konsultacji prowadzonych przez Międzynarodowy Komitet Sterujący ds. ICPD25, z udziałem setek organizacji i tysięcy zaangażowanych osób. Oświadczenie z Nairobi zapewnia globalne ramy dla formułowania zobowiązań rządowych i partnerskich. Ponieważ nie jest ono wiążące, kraje i inne zainteresowane strony mogą zdecydować się na poparcie oświadczenia z Nairobi w całości, w części lub w ogóle. Poparcie oświadczenia z Nairobi w żaden sposób nie narusza suwerenności narodowej.
Dwadzieścia pięć lat temu, w 1994 r., 179 krajów przyjęło przełomowy Program Działania podczas Międzynarodowej Konferencji na temat Ludności i Rozwoju (ICPD), która odbyła się w Kairze w Egipcie. Program działania ICPD zmienił sposób, w jaki zajmowano się powiązaniami między populacją, ograniczaniem ubóstwa i zrównoważonym rozwojem – umieszczając prawa, potrzeby i aspiracje poszczególnych ludzi w centrum zrównoważonego rozwoju. 179 krajów zobowiązało się dążyć do osiągnięcia powszechnego dostępu do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego dla wszystkich nie później niż do 2015 r.; osiągnięcie do 2015 r. współczynnika umieralności niemowląt poniżej 35 na 1000 żywych urodzeń i poniżej 45 na 1000 żywych urodzeń poniżej 5 roku życia; oraz 75-procentowe zmniejszenie wskaźnika śmiertelności matek do 2015 r. 1. W 2010 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ rozszerzyło tę obietnicę poza 20-letnie ramy czasowe określone w programie działania ICPD, aby „w pełni zrealizować swoje cele i zadania” 2 . W 2014 r. Komisja ONZ ds. Ludności i Rozwoju (CPD ) podjęła notatka dotycząca dokumentów końcowych regionalnych konferencji na temat ludności i rozwoju, stwierdzająca, że każdy wynik zawiera wytyczne dla regionu dotyczące ludności i rozwoju po 2014 r. dla każdego regionu, który przyjął dany dokument końcowy 3. W 2015 r. społeczność międzynarodowa, przyjmując Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 i cele zrównoważonego rozwoju (SDG), potwierdziła również zobowiązanie do postawienia „ludzi, planety i dobrobytu” w centrum zrównoważonego rozwoju i nikogo nie zostawiając w tyle. A 1 kwietnia 2019 r. państwa członkowskie ONZ przyjęły Deklarację podczas 52. sesji Komisji ONZ ds. Ludności i Rozwoju, w której ponownie potwierdzono znaczenie programu działania ICPD dla ukierunkowania polityk i programów ludnościowych i rozwojowych w kontekście Agendę na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 i zobowiązał się do podjęcia dalszych działań w celu zapewnienia jej „pełnej, skutecznej i przyspieszonej realizacji ” 4 .
Przyszłość zrównoważonego rozwoju jest bezpośrednio związana z realizacją aspiracji młodzieży i młodzieży. Wzmocnienie pozycji 1,8 miliarda młodych ludzi na świecie i uwolnienie ich pełnego potencjału, aby przyczynić się do postępu gospodarczego i społecznego, będzie miało kluczowe znaczenie dla urzeczywistnienia wizji i obietnicy Programu działania ICPD oraz Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030.
Ponadto osiągnięcie zrównoważonego, sprawiedliwego i sprzyjającego włączeniu społecznemu rozwoju musi opierać się na działaniach, które odpowiadają potrzebom i aspiracjom wszystkich. W związku z tym rządy, które przyjęły Program Działania ICPD 25 lat temu i potwierdziły go na kolejnych międzyrządowych forach i przeglądach, powinny nadal inwestować w jego pełną i przyspieszoną realizację oraz wspierać konkretne działania w tym celu, w ogólnym kontekście Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030.
Ponadto, aby zakończyć niedokończoną działalność Programu Działania ICPD i umożliwić zagwarantowanie i poszanowanie praw człowieka na całym świecie, konieczne i kluczowe jest wzmocnienie organizacji i ruchów społeczeństwa obywatelskiego, które go broniły i pracowały na rzecz jego wdrożenia. Oznacza to, że te organizacje, ruchy, instytucje i osoby muszą mieć możliwość swobodnej pracy w bezpiecznym środowisku, w tym poprzez aktywną ochronę zdrowia i praw reprodukcyjnych i seksualnych (SRHR) 5 oraz obrońców praw człowieka.

Droga naprzód #
My, reprezentujący wszystkie narody i ludy oraz wszystkie segmenty naszych społeczeństw 6 , spotykamy się na szczycie ICPD25 w Nairobi w dniach 12–14 listopada 2019 r. w Kenii, aby przedstawić nasze własne ambitne zobowiązania wraz z konkretnymi i innowacyjnymi działaniami, które przyspieszą realizację programu działań ICPD, nie pozostawiając nikogo w tyle, zapewniając wszystkim prawa i możliwość wyboru.
Pomimo niezwykłego postępu w ciągu ostatnich 25 lat, obietnica Programu Działania ICPD pozostaje odległą rzeczywistością dla milionów ludzi na całym świecie. Nie osiągnięto powszechnego dostępu do pełnego zakresu informacji, edukacji i usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, określonych w Programie działania ICPD oraz w działaniach kluczowych dla dalszej realizacji programu działania ICPD 7 . Zdajemy sobie sprawę, że dopóki nie zakończymy niedokończonej działalności Programu Działania ICPD i nie zrealizujemy mocnych i opartych na dowodach argumentów inwestycyjnych na rzecz zapewnienia zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych dla wszystkich oraz na rzecz wzmocnienia pozycji dziewcząt i kobiet oraz równości płci, osiągnięcie ambitnego Cele zrównoważonego rozwoju do 2030 r. będą trudne, jeśli nie niemożliwe.
Nasz świat pod wieloma względami uległ głębokim zmianom w ciągu ostatnich 25 lat, a wiele nowych kwestii wpływa na populację i rozwój, w tym zmiany klimatyczne, rosnące nierówności i wykluczenie w obrębie krajów i między nimi, migracje, napływ młodzieży i perspektywy dywidend demograficznych i rosnącej różnorodności demograficznej.
Popieranie obietnicy Programu Działania ICPD dotyczącej powszechnego dostępu do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, wzmocnienia pozycji dziewcząt i kobiet oraz równości płci, nie pozostawiając nikogo w tyle, w szczególności młodzieży jako czynników pozytywnych zmian i liderów pokolenia, aby kontynuować Program działania ICPD i Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 wymagają nowych, innowacyjnych i strategicznych partnerstw, w tym z młodzieżą i między nimi, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, społecznościami lokalnymi, sektorem prywatnym oraz poprzez współpracę południe-południe i trójstronną współpracę między krajami.
Dlatego też, uznając nasze różne możliwości i obowiązki, naszą drogą naprzód jest skupienie się w szczególności na tych działaniach, wyrażonych w konkretnych zobowiązaniach i wspólnych działaniach, które doprowadzą do spełnienia obietnicy Programu Działania ICPD, Kluczowych Działań dla Dalszej Wdrażania Program działania ICPD i wyniki jego przeglądów oraz Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030. W tym kontekście będziemy:
#
1. #
Zintensyfikować nasze wysiłki na rzecz pełnej, skutecznej i przyspieszonej realizacji i finansowania Programu Działania ICPD, Kluczowych Działań na rzecz Dalszej Wdrażania Programu Działania ICPD, wyników jego przeglądów oraz Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.
Osiągnięcie powszechnego dostępu do zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego (UHC) 8 poprzez zobowiązanie do dążenia do:
2. #
Brak niezaspokojonych potrzeb w zakresie informacji i usług związanych z planowaniem rodziny 9 oraz powszechna dostępność wysokiej jakości, dostępnych, przystępnych cenowo i bezpiecznych nowoczesnych środków antykoncepcyjnych 10 .
3. #
Brak możliwych do uniknięcia zgonów matek 11 i chorób matek, takich jak przetoki położnicze, między innymi poprzez zintegrowanie kompleksowego pakietu interwencji w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego 12 , w tym dostęp do bezpiecznej aborcji w pełnym zakresie prawa, środki zapobiegania i unikania niebezpiecznych aborcji oraz zapewniania opieki poaborcyjnej 13 w krajowych strategiach, politykach i programach UHC, a także ochrony i zapewniania prawa wszystkich osób do integralności cielesnej, autonomii i praw reprodukcyjnych oraz zapewniania dostępu do podstawowych usług w poparcie dla tych praw.
4. #
Dostęp wszystkich nastolatków i młodzieży, zwłaszcza dziewcząt, do wszechstronnych i dostosowanych do wieku informacji, edukacji oraz przyjaznych młodzieży kompleksowych, wysokiej jakości i terminowych usług14, aby móc podejmować swobodne i świadome decyzje i wybory dotyczące swojej seksualności i życia reprodukcyjnego , odpowiednio chronić się przed niechcianymi ciążami, wszelkimi formami przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć oraz szkodliwych praktyk, chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV/AIDS, aby ułatwić bezpieczne przejście w dorosłość. zająć się przemocą seksualną i przemocą ze względu na płeć 15 oraz szkodliwymi praktykami, w szczególności małżeństwami dzieci, wczesnymi i przymusowymi małżeństwami oraz okaleczaniem żeńskich narządów płciowych, poprzez zobowiązanie się do dążenia do
5. #
(a) #
Zero przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć oraz szkodliwych praktyk, w tym zero dzieci, wczesnych i przymusowych małżeństw 16,17 , jak również zero okaleczania żeńskich narządów płciowych 18 .
(b) #
Eliminacja wszelkich form dyskryminacji wszystkich kobiet i dziewcząt 19 w celu wykorzystania pełnego potencjału społeczno-ekonomicznego wszystkich jednostek.
Zmobilizować wymagane finansowanie, aby ukończyć program działania ICPD i utrzymać już osiągnięte zyski, poprzez
6. #
Wykorzystanie krajowych procesów budżetowych, w tym budżetowania pod kątem płci i audytów, zwiększenie finansowania krajowego oraz badanie nowych, partycypacyjnych i innowacyjnych instrumentów i struktur finansowania w celu zapewnienia pełnej, skutecznej i przyspieszonej realizacji programu działania ICPD.
7. #
Zwiększenie finansowania międzynarodowego w celu pełnej, skutecznej i przyspieszonej realizacji Programu Działania ICPD, w celu uzupełnienia i przyspieszenia finansowania krajowego, w szczególności programów zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz innych środków i interwencji wspierających promujących równość płci oraz dziewczęta i upodmiotowienie kobiet.
Korzystaj z różnorodności demograficznej, aby napędzać wzrost gospodarczy i osiągnąć zrównoważony rozwój, m.in
8. #
Inwestowanie w edukację, możliwości zatrudnienia, zdrowie, w tym planowanie rodziny oraz usługi w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego młodzieży i młodzieży, zwłaszcza dziewcząt, tak aby w pełni wykorzystać obietnice dywidendy demograficznej 20 .
9. #
Budowanie pokojowych, sprawiedliwych i integracyjnych społeczeństw, w których nikt nie jest pozostawiony w tyle, w którym wszyscy, bez względu na rasę, kolor skóry, religię, płeć, wiek, niepełnosprawność, język, pochodzenie etniczne 21 , orientację seksualną i tożsamość płciową lub ekspresję płciową, czują się docenieni i są w stanie kształtować swój własny los i przyczyniać się do dobrobytu swoich społeczeństw.
10. #
Dostarczanie wysokiej jakości, aktualnych i zdezagregowanych danych, które zapewniają prywatność obywateli i obejmują również młodszych nastolatków 22, inwestowanie w cyfrowe innowacje w dziedzinie zdrowia, w tym w systemy dużych zbiorów danych, oraz ulepszanie systemów danych w celu kształtowania polityki mającej na celu osiągnięcie zrównoważonego rozwoju.
11. #
Zobowiązanie się do poglądu, że nic na temat zdrowia i dobrego samopoczucia młodych ludzi nie może być dyskutowane i decydowane bez ich znaczącego zaangażowania i udziału („nic o nas, bez nas”).
Przestrzegać prawa do usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego w kontekstach humanitarnych i niestabilnych, poprzez
12. #
Zapewnienie, aby podstawowe potrzeby humanitarne i prawa dotkniętych społeczności, zwłaszcza dziewcząt i kobiet, były uwzględniane jako kluczowe elementy reakcji na kryzysy humanitarne i środowiskowe, a także na niestabilne i pokryzysowe konteksty odbudowy, poprzez zapewnienie dostępu do kompleksowej informacji, edukacji i usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, w tym dostępu do bezpiecznych usług aborcyjnych w pełnym zakresie prawa oraz opieki poaborcyjnej, w celu znacznego zmniejszenia śmiertelności i zachorowalności matek, przemocy seksualnej i związanej z płcią oraz nieplanowanych ciąż w ramach te warunki.
#
Podejmować właściwe kroki #
Wszystkich interesariuszy, obecnych i nieobecnych na szczycie w Nairobi w sprawie ICPD25, którzy podjęli konkretne zobowiązania w celu zapewnienia pełnej, skutecznej i przyspieszonej realizacji Programu działania ICPD i Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, gorąco zachęcamy do okresowego składania sprawozdań z postępów w kierunku wypełnienia tych zobowiązań za pomocą przejrzystych środków i/lub na odpowiednich forach publicznych.
Stanowczo zachęca się państwa członkowskie ONZ do korzystania z ekosystemu raportowania dla Programu Działania ICPD i Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030, tj. Komisji ONZ ds. Ludności i Rozwoju (CPD), mechanizmów okresowych przeglądów Forum (HLPF), w celu podsumowania i działań następczych w zakresie zobowiązań krajowych ogłoszonych na szczycie w Nairobi. Zobowiązania, które są specyficzne dla jednostek ONZ, powinny być podejmowane w kontekście ich odpowiednich organów zarządzających. Zalecamy, aby UNFPA, Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych, okresowo składał sprawozdania z postępów w realizacji globalnych zobowiązań przedstawionych powyżej.
1. ust. 7.6, 8.16 i 8.21 Programu Działania ICPD.
2. Rezolucja ONZ 65/234, ust. 2 z dnia 22 grudnia 2010 r.
3. ust. 17 Uchwały 2014/1 – Ocena stanu realizacji Programu Działań Międzynarodowej Konferencji na temat Ludności i Rozwoju.
4. Deklaracja polityczna przyjęta na 52. sesji Komisji ONZ ds. Ludności i Rozwoju (1-4 kwietnia 2019 r.).
5. Termin „zdrowie i prawa seksualne i reprodukcyjne” jest używany w Planie strategicznym UNFPA (2018-2021), ust. 23 i 31, zatwierdzonym przez Radę Wykonawczą UNDP/UNFPA/UNOPS decyzją 2017/23 w dniu 11 września 2017 r.
6. Zgodnie z ust. 4 Rezolucji 70/1 Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030, przyjętej 25 września 2015 r.
7. Zgodnie z postanowieniami paragrafów 7.2, 7.3, 7.6 i 8.25 Programu działania ICPD (wrzesień 19994 r.) oraz paragrafem 63 Akcji kluczowych dla dalszej realizacji programu działania ICPD (lipiec 1999 r.).
8. W tym w odniesieniu do ust. 68 i 69 Deklaracji Politycznej spotkania wysokiego szczebla w sprawie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, przyjętej przez państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych w dniu 23 września 2019 r. 9. Zobowiązanie to różni się
od koncepcji „niezaspokojonej potrzeby planowania rodziny”, która wskazuje do luki między intencjami reprodukcyjnymi kobiet a ich zachowaniami antykoncepcyjnymi”.
10. Osiągnięcie zerowego niezaspokojonego zapotrzebowania na informacje i usługi związane z planowaniem rodziny jest ważnym wskaźnikiem osiągnięcia powszechnego dostępu do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, zgodnie z celem zrównoważonego rozwoju nr 3.7 i celem zrównoważonego rozwoju nr 5.6.
11. Osiągnięcie zera zgonów matek jest ważnym wskaźnikiem osiągnięcia powszechnego dostępu do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw reprodukcyjnych, zgodnie z celem zrównoważonego rozwoju nr 3.7 i celem zrównoważonego rozwoju nr 5.6.
12. Co najmniej, jak określono w paragrafach 7.2, 7.3 i 7.6 Programu działania ICPD oraz w paragrafie 53 Działania kluczowego dla dalszej realizacji programu działania ICPD. Można to dalej kierować rozszerzoną definicją interwencji SRHR, jak zaproponowano w Raporcie Komisji Guttmachera/Lanceta na temat zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych (maj 2018).
13. Zgodnie z paragrafem 8.25 Programu działania ICPD i paragrafem 63 Kluczowych działań dla dalszej realizacji programu działania ICPD.
14. Zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi technicznymi; ref https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000260770
15. Cel zrównoważonego rozwoju 5.2.
16. Cel zrównoważonego rozwoju 5.3.
17. Powinno to również obejmować „de facto” związki dzieci (małżeństwa).
18. Cel zrównoważonego rozwoju 5.3.
19. Cel zrównoważonego rozwoju 5.1.
20. Aby zapoznać się z definicją „dywidendy demograficznej”, zob. www.unfpa.org/demographic-dividend
21. W tym ludy tubylcze i potomkowie Afro.
22. 10-14 lat.
Dodaj komentarz