#
Poprawka do Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia niektórych rodzajów broni konwencjonalnej, które mogą być uznane za powodujące nadmierne obrażenia lub mające masowe skutki #
(Poprawka do CCW) #
Przyjęta w Genewie : 21 grudnia 2001 r
Data wejścia w życie : 18 maja 2004 r
Depozytariusz : Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych
Liczba Państw-Stron: 88
ZMIANA ARTYKUŁU I KONWENCJI O ZAKAZACH LUB OGRANICZENIA UŻYWANIA NIEKTÓRYCH BRONI KONWENCJONALNEJ, KTÓRE MOGĄ BYĆ UZNANE ZA NADMIERNIE SZKODZĄCE LUB MAJĄCE NIEROZRYWALNE EFEKTY ( Poprawka do CCW) #
Następująca decyzja o zmianie Artykułu I Konwencji w celu rozszerzenia zakresu jej stosowania na nie międzynarodowe konflikty zbrojne została podjęta przez Państwa-Strony na Drugiej Konferencji Przeglądowej, która odbyła się w dniach od II do 21 grudnia 2001 r. Decyzja ta pojawia się w Ostatecznej Deklaracja Drugiej Konferencji Przeglądowej zawarta w dokumencie CCW/CONF.II/2.
„POSTANOWIONO zmienić artykuł I Konwencji w następujący sposób:
„I. Niniejsza konwencja i załączone do niej protokoły mają zastosowanie w sytuacjach, o których mowa w artykule 2 wspólnym dla Konwencji genewskich z dnia 12 sierpnia 1949 r. o ochronie ofiar wojny, w tym każdą sytuację opisaną w ustępie 4 artykułu I Protokołu dodatkowego I do tych konwencji.
2. Niniejszą konwencję i załączone do niej protokoły stosuje się również, oprócz sytuacji, o których mowa w ustępie 1 niniejszego artykułu, do sytuacji, o których mowa w artykule 3 wspólnym dla konwencji genewskich z dnia 12 sierpnia 1949 r. Niniejsza konwencja i załączone do niej protokoły nie mają zastosowania do sytuacje wewnętrznych niepokojów i napięć, takie jak zamieszki, pojedyncze i sporadyczne akty przemocy oraz inne akty o podobnym charakterze, niebędące konfliktami zbrojnymi
3. W przypadku konfliktów zbrojnych niemających charakteru międzynarodowego, występujących na terytorium jednej z Wysokich Układających się Stron, każda ze stron konfliktu jest zobowiązana do stosowania zakazów i ograniczeń niniejszej konwencji i załączonych do niej protokołów.
4. Żadne z postanowień niniejszej konwencji ani załączonych do niej protokołów nie może być powoływane w celu naruszenia suwerenności państwa lub odpowiedzialności rządu, za pomocą wszelkich legalnych środków, za utrzymanie lub przywrócenie prawa i porządku w państwie lub w celu obrony jedność narodową i integralność terytorialną państwa.
5. Żadne z postanowień niniejszej konwencji ani załączonych do niej protokołów nie może być powoływane jako usprawiedliwienie dla interwencji, bezpośredniej lub pośredniej, z jakiegokolwiek powodu, w konflikcie zbrojnym lub w sprawach wewnętrznych lub zewnętrznych Wysokiej Układającej się Strony, na terytorium której ta dochodzi do konfliktu.
6. Stosowanie postanowień niniejszej konwencji i załączonych do niej protokołów do stron konfliktu niebędących Wysokimi Układającymi się Stronami, które przyjęły niniejszą konwencję lub załączone do niej protokoły, nie zmieni ich statusu prawnego ani statusu prawnego spornego terytorium, jawnie lub w sposób dorozumiany.
7. Postanowienia ustępów 2-6 niniejszego artykułu nie naruszają protokołów dodatkowych przyjętych po dniu 1 stycznia 2002 r., które mogą stosować, wyłączać lub zmieniać zakres ich stosowania w odniesieniu do niniejszego artykułu.”
* Do podpisu lub czynności depozytowej dołącza się notatkę, oświadczenie, oświadczenie lub zastrzeżenie. Kliknij datę akcji, aby wyświetlić szczegóły.
Dodaj komentarz