#
Unia Europejska na rzecz równouprawnienia Romów #
KOMISJA EUROPEJSKA
Bruksela, dnia 7.10.2020
COM(2020) 620 final
KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
Unia równości: #
unijne ramy strategiczne na rzecz równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów (Unia Europejska na rzecz równouprawnienia Romów) #
{SWD(2020) 530 final}
Na czym polega istota człowieczeństwa, gdy każdego dnia Romowie wykluczani są ze społeczeństwa, a inni mają problemy wyłącznie z powodu koloru skóry lub przekonań religijnych?
Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, orędzie o stanie Unii 2020
Obowiązkiem Europy jest ochrona żyjących w niej mniejszości przed rasizmem i dyskryminacją. Musimy zastąpić antycyganizm otwartością i akceptacją, nawoływanie do nienawiści i przestępstwa z nienawiści – tolerancją i poszanowaniem godności człowieka, a nękanie – nauczaniem o holocauście. Musimy przede wszystkim propagować różnorodność jako cudowny dar, dzięki któremu Europa jest silna i odporna. W związku z tym Komisja wzywa wszystkie państwa członkowskie do tego, aby przyłączyły się do deklaracji położenia kresu rasizmowi i dyskryminacji, które ewidentnie dotykają naszych licznych mniejszości etnicznych Romów. Wzywamy państwa członkowskie, aby zobowiązały się do wdrożenia nowych unijnych ram strategicznych na rzecz równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów – ram ukierunkowanych na zapewnienie sprawiedliwości społecznej i większej równości w każdym znaczeniu tego słowa.
Oświadczenie przewodniczącej Von der Leyen, wiceprzewodniczącej Jourovej i komisarz Dalli
przed Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu Romów 2020 r.
I. Wprowadzenie #
Budowanie Unii równości jest jednym z najważniejszych priorytetów Komisji. UE dysponuje aktami prawnymi i kompleksową polityką umożliwiającymi stworzenie prawdziwej Unii równości. Mimo to, jak podkreśla się w unijnym planie działania przeciwko rasizmowi na lata 2020–2025 1 , dyskryminacja ze względu na pochodzenie rasowe lub etniczne wciąż się utrzymuje.
Dotyczy to w szczególności Romów 2 , którzy często są marginalizowani. Znaczny odsetek zamieszkującej kontynent ludności romskiej, której liczbę szacuje się na 10–12 mln 3 , wciąż doświadcza w swoim codziennym życiu dyskryminacji, antycyganizmu 4 oraz wykluczenia społeczno-ekonomicznego.
W 2011 r. Komisja przyjęła Unijne ramy dotyczące krajowych strategii integracji Romów do 2020 r. 5 Ich głównym celem było przede wszystkim rozwiązanie problemu wykluczenia społeczno-ekonomicznego Romów w UE oraz w krajach objętych procesem rozszerzenia przez propagowanie jednakowego dostępu do edukacji, zatrudnienia, opieki zdrowotnej i zakwaterowania. Wezwano w nich państwa członkowskie do opracowania krajowych strategii integracji Romów, wyznaczenia krajowych punktów kontaktowych ds. integracji Romów 6 i określenia celów na szczeblu krajowym. Dwa lata później Rada przyjęła zalecenie w sprawie skutecznych środków integracji Romów w państwach członkowskich, w którym to zaleceniu zapewniono wytyczne dla państw członkowskich dotyczące sposobów usprawnienia wdrażania ich krajowych strategii 7 . Region Bałkanów Zachodnich dobrowolnie dostosował się do unijnych ram dotyczących krajowych strategii integracji Romów do 2020 r.
Te dwa instrumenty miały duże znaczenie 8 dla uznania integracji Romów za istotny punkt unijnych i krajowych programów prac oraz uruchomienia unijnych instrumentów politycznych i prawnych oraz instrumentów finansowania. Ogólne postępy w zakresie integracji Romów, jakie poczyniono w ciągu ostatnich 10 lat, są jednak ograniczone, mimo tego, że można zaobserwować znaczne różnice między poszczególnymi obszarami polityki i państwami 9 . Edukacja jest obszarem, w którym poczyniono największe postępy, zwłaszcza przez ograniczenie wczesnego kończenia nauki oraz przez zwiększenie udziału we wczesnej edukacji i obowiązku szkolnym. Wzrosła jednak liczba przypadków segregacji uczniów romskich w edukacji 10 . Zmniejszyło się zagrożenie ubóstwem, a stan zdrowia Romów postrzegany przez nich samych poprawił się, lecz opieka zdrowotna jest nadal ograniczona. Nie poprawił się dostęp do zatrudnienia, a odsetek młodych Romów, którzy nie pracują, nie kształcą się ani nie szkolą, nawet wzrósł. Sytuacja mieszkaniowa wciąż jest trudna – wynika to głównie z nieodpowiedniego zakwaterowania i segregacji w mieszkalnictwie. Istnieją dowody na to, że Romowie nieco rzadziej doświadczają dyskryminacji oraz że wzrasta poziom akceptacji Romów przez ogół społeczeństwa. Kwestie takie, jak antycyganizm, przestępstwo z nienawiści, handel Romami, w szczególności kobietami i dziećmi, wciąż budzą jednak poważne obawy 11 .
Zakończenie realizacji unijnych ram dotyczących krajowych strategii integracji Romów jest okazją do podjęcia intensywniejszych działań na rzecz zaradzenia tym trwającym niepowodzeniom. Jest to tym bardziej ważne w kontekście pandemii COVID-19, która ujawniła niezwykle wysoki poziom narażenia wykluczonych i marginalizowanych społeczności romskich na negatywne skutki zdrowotne oraz społeczno-ekonomiczne.
Aby osiągać większe postępy w szybszym tempie, w niniejszym komunikacie określa się nowe unijne ramy strategiczne dotyczące Romów, których celem jest propagowanie faktycznej równości, włączenia społeczno-ekonomicznego oraz znaczącego udziału Romów. Mimo że rzeczywiste zmiany na rzecz Romów, wymagające zwiększenia zaangażowania politycznego, zależą w pierwszej kolejności od państw członkowskich, UE może pomóc im w kształtowaniu skutecznego podejścia oraz wyposażyć je w odpowiednie narzędzia. Niniejsze strategiczne ramy opierają się na ustaleniach wynikających z oceny poprzednich ram, szeroko zakrojonych konsultacjach 12 , corocznych ocenach wdrażania krajowych strategii 13 oraz analizie powodów ograniczonej skuteczności przeszłych środków 14 . Stanowią one odpowiedź na wezwania Parlamentu Europejskiego, Rady i społeczeństwa obywatelskiego na wzmocnioną inicjatywę unijną po 2020 r. 15 Uznaje się w nich, że nie wszyscy Romowie są społecznie wykluczeni, ale wszyscy mogą doświadczać dyskryminacji i znajdowania się na słabszej pozycji. W ramach tych przyjmuje się podejście intersekcjonalne, wrażliwe na połączenie pochodzenia etnicznego z innymi aspektami tożsamości oraz na to, w jaki sposób takie przecięcia (intersekcje) przyczyniają się do indywidualnego doświadczenia dyskryminacji 16 .
Niniejsze unijne ramy strategiczne dotyczące Romów przyczynią się także do realizacji kilku innych inicjatyw. Bezpośrednio przyczyniają się one do wdrażania unijnego planu działania przeciwko rasizmowi i Europejskiego filaru praw socjalnych 17 oraz realizacji Agendy 2030 ONZ i celów zrównoważonego rozwoju 18 .
Osiągnięcie równości i włączenia wymaga zwiększonego wykorzystania środków i lepszego ich ukierunkowania, a także zaangażowania i partnerstwa ze strony społeczności romskich, wszystkich szczebli rządowych, sektorów i zainteresowanych stron (rządy państw, instytucje Unii, organizacje międzynarodowe, społeczeństwo obywatelskie oraz przedstawiciele przemysłu i środowisko akademickie). Szczególnie istotna jest bliska współpraca między podmiotami na szczeblu europejskim i krajowym. Jeżeli chodzi o szczebel unijny, w niniejszych strategicznych ramach wyznaczono ambitne wspólne cele i założenia. Na szczeblu krajowym rządy powinny opracować silne krajowe strategiczne ramy dotyczące Romów, aby podjąć długoterminowe zobowiązania i blisko współpracować z instytucjami Unii na rzecz równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów. Jak zaproponowano w konkluzjach Rady z 2016 r. 19 , Komisja przyjmuje wniosek dotyczący przeglądu zalecenia Rady z 2013 r. oraz zastąpienia go.
II. Wspólne cele w zakresie równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów #
Z oceny bieżących ram oraz wniosków wyciągniętych z nich przez Parlament Europejski, Radę i kilka ogólnoeuropejskich i krajowych organizacji społeczeństwa obywatelskiego 20 wynika potrzeba odnowienia i zwiększenia zobowiązania na rzecz równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów zarówno na poziomie europejskim, jak i krajowym. Wzmocnione zobowiązanie jest niezbędne, aby rozwiązać problem utrzymującej się dyskryminacji, w tym antycyganizmu, a także aby zwiększyć włączenie Romów, jeżeli chodzi o edukację, zatrudnienie, opiekę zdrowotną i zakwaterowanie 21 . Romowie powinni być zaangażowani w te działania od momentu opracowywania środków po ich wdrażanie. Jednocześnie działania te powinny uwzględniać różnorodność oraz potrzeby poszczególnych grup w ramach społeczności romskiej.
Komisja wyznacza zatem na szczeblu UE siedem celów na okres do 2030 r.
Trzy z nich są celami horyzontalnymi w obszarach równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału. Pozostałe cztery to cele sektorowe w obszarach edukacji, zatrudnienia, zakwaterowania i opieki zdrowotnej.
Aby skutecznie realizować te cele, trzeba zapewnić także możliwość mierzenia postępów w ich osiąganiu. Z tego powodu Komisja po raz pierwszy zaproponowała unijne główne cele ilościowe, aby monitorować postępy w osiąganiu wspomnianych założeń. Mimo że ich realizacja wymaga poczynienia minimalnych postępów do 2030 r., długoterminowym celem pozostaje zapewnienie rzeczywistej równości i likwidacja luki między Romami a populacją ogólną. Cele te określono na podstawie doświadczeń wynikających z badań wśród społeczności romskich i są rezultatem dogłębnych konsultacji z udziałem Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA), państw członkowskich, a także Romów i społeczeństwa obywatelskiego wspierającego Romów 22 . Na poniższym schemacie przedstawiono siedem celów, założenia na szczeblu UE, postępy, które należy osiągnąć, oraz bieżącą sytuację 23 .
Trwają badania nad innymi wskaźnikami 24 .
III. Odnowione i wzmocnione krajowe działania na rzecz równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału #
Osiągnięcie celów niniejszych strategicznych ram wymaga działań zarówno na szczeblu unijnym, jak i krajowym.
Takie uzupełniające podejście jest jedynym sposobem na dokonanie zmian w tym zakresie.
W obszarach objętych niniejszymi ramami główne kompetencje należą do państw członkowskich i konieczne jest ustrukturyzowane podejście.
Mimo że sytuacja Romów różni się w zależności od kraju, istnieje potrzeba zwiększenia zaangażowania i odpowiedzialności na szczeblu krajowym, aby w codziennym życiu Romów zaszła rzeczywista zmiana.
W tym celu konieczne jest zaangażowanie w opracowywanie krajowych strategicznych ram dotyczących Romów społeczeństwa obywatelskiego i wszystkich właściwych zainteresowanych stron.
Realizacja krajowych działań za pośrednictwem krajowych strategicznych ram dotyczących Romów Zachęca się państwa członkowskie do opracowania, przyjęcia i wdrożenia krajowych strategicznych ram dotyczących Romów, z uwzględnieniem: owspólnych elementów, ominimalnych zobowiązań, które powinny mieć zastosowanie do wszystkich, oewentualnych dodatkowych zobowiązań zależnych od kontekstu krajowego, obardziej ambitnych zobowiązań dla państw członkowskich o licznej społeczności romskiej. Propozycje dotyczące powyższych elementów przedstawiono poniżej. W stosownych przypadkach należy określić szczegółowe cele krajowe. Komisja będzie towarzyszyć w tym procesie, zapewniając wszelkie niezbędne wytyczne. Zapewni także wsparcie, jeżeli chodzi o krajowe środki, w tym przez egzekwowanie ustawodawstwa w zakresie równości, uwzględnienie w unijnych inicjatywach politycznych problematyki równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów, uruchamianie środków unijnych na rzecz Romów i zwalczanie antycyganizmu. Zachęca się państwa członkowskie do ukończenia prac nad tymi krajowymi ramami do września 2021 r. oraz do udostępnienia ich Komisji. |
Wraz z niniejszym komunikatem Komisja przyjmuje wniosek dotyczący zalecenia Rady w sprawie równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów, w którym przedstawiony zostanie wykaz szczególnych środków, jakie mają podjąć państwa członkowskie, aby osiągnąć unijne cele. Te dwa dokumenty mają zatem charakter wzajemnie uzupełniający.
W proponowanym zaleceniu odniesiono się również do budowania zdolności zainteresowanych stron oraz do partnerstw między nimi, z uwzględnieniem krajowych punktów kontaktowych ds. integracji Romów, organów ds. równości, społeczeństwa obywatelskiego oraz podmiotów regionalnych i lokalnych.
Ponadto w zaleceniu przedstawiono wytyczne dotyczące zapewnienia lepszego wykorzystywania unijnych i krajowych środków, a także skutecznego monitorowania krajowego, krajowej sprawozdawczości i oceny krajowych strategicznych ram dotyczących Romów.
III.1. Wytyczne dotyczące krajowych działań w ramach wspólnego, ale zróżnicowanego podejścia #
Aby pomóc państwom członkowskim w opracowywaniu znaczących i skutecznych krajowych strategicznych ram dotyczących Romów, Komisja proponuje zestaw wspólnych elementów, a także minimalnych zobowiązań dla wszystkich krajowych strategicznych ram dotyczących Romów. Ponadto, z uwagi na fakt, iż odsetek Romów oraz kontekst krajowy w poszczególnych państwach członkowskich znacząco się różnią, Komisja proponuje dodatkowe i bardziej ukierunkowane zobowiązania. W ten sposób uwzględnia się różnorodność sytuacji w państwach członkowskich oraz umożliwia się wspólne, ale zróżnicowane podejście.
Po pierwsze, Komisja proponuje, aby wszystkie krajowe strategiczne ramy dotyczące Romów obejmowały następujące wspólne elementy:
- większy nacisk na równość w celu uzupełnienia podejścia integracyjnego: działania w czterech obszarach polityki (edukacja, zatrudnienie, opieka zdrowotna i mieszkalnictwo) za pośrednictwem zintegrowanego podejścia pozostają kluczowe dla włączenia Romów, ale istnieje także potrzeba wyraźnego nacisku na równość. Najważniejszym celem i przekrojowym priorytetem w każdym obszarze polityki powinna być w szczególności walka z dyskryminacją i antycyganizmem, stanowiąca uzupełnienie podejścia integracyjnego.‑ Ten wspólny cel powinien zapewnić, aby Romowie mieli faktyczny dostęp do sprawiedliwości gospodarczej i społecznej oraz równe szanse;
- promowanie udziału przez wzmocnienie pozycji, współpracę i zaufanie: należy zapewnić znaczący udział Romów na wszystkich etapach kształtowania polityki. Należy promować zaangażowanie polityczne, gospodarcze i kulturalne Romów wraz z poczuciem przynależności jako pełnoprawnych członków społeczeństwa.. Podczas budowania współpracy i zaufania między zainteresowanymi stronami oraz między społecznościami Romów a innymi społecznościami należy zapewnić wzmocnienie pozycji i budowanie zdolności Romów, społeczeństwa obywatelskiego i organów publicznych;
- odzwierciedlenie różnorodności wśród Romów: państwa członkowskie powinny zapewnić, aby ich strategiczne ramy obejmowały wszystkich Romów na ich terytorium oraz odzwierciedlały potrzeby różnych grup poprzez podejście intersekcjonalne. Powinny one pamiętać, że różne aspekty tożsamości mogą w połączeniu ze sobą nasilać dyskryminację. Państwa członkowskie powinny określić cele ilościowe lub jakościowe, aby zapewnić odzwierciedlanie różnorodności pod względem wieku, płci, orientacji seksualnej, mobilności i innych cech osobowych;
- łączenie głównego nurtu i ukierunkowanego, jednoznacznego, ale niewykluczającego podejścia do Romów 25 : krajowe strategiczne ramy dotyczące Romów powinny łączyć w sobie włączanie w główny nurt z ukierunkowanym, jednoznacznym, ale niewykluczającym podejściem, zapewniając, aby podstawowe usługi były dostępne dla wszystkich oraz zapewniając dodatkowe, ukierunkowane wsparcie w celu promowania skutecznego równego dostępu Romów do praw i usług. Ramy te powinny pełnić rolę instrumentów planowania wykorzystania krajowych i unijnych środków na działania na rzecz Romów oraz integracyjne reformy głównego nurtu;
- usprawnienia w zakresie określania celów, gromadzenia danych, monitorowania i sprawozdawczości: działania na rzecz realizacji głównych celów na szczeblu UE‑ oraz odpowiadających im krajowych założeń ilościowych lub jakościowych mogą przyczynić się do osiągnięcia rzeczywistych postępów, jeżeli chodzi o równouprawnienie, włączenie społeczne i udział Romów. Należy regularnie gromadzić dane, które zostaną wykorzystane do celów sprawozdawczości i monitorowania, zwiększyć przejrzystość i odpowiedzialność oraz promować transfer polityki i uczenie się 26 .
Po drugie, przy wdrażaniu wspólnych elementów, korzystaniu z doświadczeń zebranych w toku wdrażania bieżących ram oraz podejmowaniu działań następczych w związku z szeroko zakrojonymi konsultacjami 27 przeprowadzonymi w ciągu ostatnich dwóch lat Komisja zachęca wszystkie państwa członkowskie do uwzględnienia w swoich krajowych strategicznych ramach dotyczących Romów co najmniej następujących zobowiązań:
W krajowych ramach strategicznych należy określić: a) krajowe scenariusze odniesienia oraz założenia w realizacji unijnych celów i założeń w oparciu o kompleksową ocenę potrzeb; b)założenia i środki dotyczące poszczególnych grup (romskie dzieci, kobiety, młodzież, osoby starsze lub Romowie z niepełnosprawnościami, Romowie przemieszczający się w UE, Romowie będący obywatelami państw trzecich lub bezpaństwowa populacja pochodzenia romskiego‑‑‑), aby odzwierciedlić różnorodność wśród Romów, w tym środki uwzględniające aspekt płci oraz uwzględniające dzieci/wiek; c)środki mające na celu rozwiązanie problemu antycyganizmu i dyskryminacji (np. za pośrednictwem krajowych planów działania przeciwko rasizmowi‑); d)środki mające na celu zapewnienie włączenia społeczno-ekonomicznego zmarginalizowanych Romów, w szczególności w obszarach edukacji, zatrudnienia, opieki zdrowotnej i mieszkalnictwa; e)połączenie środków ukierunkowanych ze środkami ogólnymi, z uwzględnieniem szczególnych lokalnych wyzwań oraz wyraźnym odniesieniem do barier uniemożliwiających Romom równy dostęp do głównych strategii politycznych 28 ; f)specjalny budżet na wdrażanie i monitorowanie 29 , w którym zostanie w pełni wykorzystany kapitał na innowacje społeczne i kapitał prywatny; g)mechanizmy sprawozdawczości w odniesieniu do postępów w realizacji wyznaczonych celów, a także mechanizmy ich monitorowania i oceny; h)system istotnych z punktu widzenia polityki konsultacji‑‑ oraz współpracy z Romami i społeczeństwem obywatelskim wspierającym Romów, ministerstwami sektorowymi, organami ds. równości, innymi krajowymi instytucjami praw człowieka oraz innymi zainteresowanymi stronami; oraz i)budowanie zdolności w celu promowania aktywnego udziału społeczeństwa obywatelskiego na wszystkich etapach tworzenia polityki oraz zapewnienie jego zaangażowania w procesy realizowane w ramach krajowych i unijnych platform‑‑ 30 . Krajowe punkty kontaktowe ds. integracji Romów powinny: a)otrzymać uprawnienia, wystarczające środki oraz personel, aby zapewnić stałą koordynację i monitorowanie; oraz b)przedstawiać regularne sprawozdania z postępów i uczestniczyć w głównej działalności zarządzanej przez Komisję sieci krajowych punktów kontaktowych ds. integracji Romów 31 . |
Po trzecie, poza tymi wspólnymi elementami i minimalnymi zobowiązaniami istotne mogą być dodatkowe krajowe działania stosowne do specyficznych kontekstów krajowych.
Wyzwania w zakresie równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów różnią się w zależności od liczebności populacji Romów i odsetka, jaki stanowią w populacji ogólnej, oraz szerszego kontekstu ekonomicznego i dziedziczenia wykluczenia i dyskryminacji. Różnią się one także w zależności od tego, gdzie i jak żyją Romowie (obszary wiejskie, obszary miejskie, przemieszczanie się, obszary, na których występuje segregacja), a także od poszczególnych aspektów takich jak ponadnarodowa mobilność, migracja lub kwestie związane z dokumentami stanu cywilnego. Te różne wyzwania można odzwierciedlić w krajowych strategicznych ramach dotyczących Romów, które będą miały różne cele, różne poziomy inwestycji oraz różne rodzaje rozwiązań politycznych. W zależności od kontekstu krajowego (np. możliwości w zakresie gromadzenia danych, wykorzystywanie ukierunkowanego finansowania unijnego lub finansowania unijnego głównego nurtu, względna wielkość i specyficzne potrzeby danej społeczności romskiej) Komisja wzywa państwa członkowskie do podjęcia dodatkowych zobowiązań opisanych poniżej.
W krajowych ramach strategicznych należy także określić: a)ilościowe i jakościowe założenia krajowe dla wszystkich siedmiu celów UE oraz związanych z nimi założeń (w zależności od dostępności danych); b)w jaki sposób zostaną zainwestowane unijne i krajowe fundusze oraz instrumenty finansowe na rzecz Romów; oraz c)w jaki sposób instytucjonalne lub administracyjne reformy przyczynią się do równości i włączenia. Krajowe punkty kontaktowe ds. integracji Romów powinny także przeprowadzać przegląd śródokresowy i ocenę krajowych strategicznych ram. |
Po czwarte, tam, gdzie Romowie stanowią znaczny odsetek ludności (tj. znaczenie wyższy niż 1 %) 32 , promowanie ich równości i włączenia jest istotnie nie tylko pod względem praw podstawowych, ale także ze względów czysto gospodarczych.
W państwach, w których odsetek Romów jest większy, grupa ta stanowi rosnącą część ludności w wieku szkolnym i przyszłej siły roboczej. Postęp w zakresie włączenia społecznego i gospodarczego Romów może przyczynić się do ograniczenia niedoboru siły roboczej i niedoboru kwalifikacji w czasach niekorzystnych trendów demograficznych oraz do zmniejszenia wydatków socjalnych. Inwestycje w lepszą edukację i podnoszenie kwalifikacji wykluczonej uprzednio siły roboczej mogą mieć pozytywny wpływ na wzrost wydajności. Zapewnienie, by Romowie mogli wykorzystywać swój potencjał w celu wnoszenia ogólnego wkładu na rzecz gospodarki i społeczeństwa przyczyni się do osiągnięcia lepszych wyników społecznych i gospodarczych dla wszystkich.
Uzasadnia to konieczność podjęcia bardziej intensywnych zobowiązań oraz unijnego wsparcia, w szczególności wykorzystania unijnych funduszy zarówno na ukierunkowane działania, jak i na reformy głównego nurtu sprzyjające włączeniu społecznemu. W tym względzie wzywa się państwa członkowskie o licznej społeczności romskiej do wykorzystania w pełni proponowanego celu szczegółowego EFS+ dotyczącego promowania integracji społeczno-gospodarczej społeczności marginalizowanych, takich jak Romowie. Państwa te zachęca się także do większego zaangażowania w zapewnienia, aby dostępne fundusze faktycznie były wykorzystywane na rzecz Romów. Wymaga to także gromadzenia danych zdezagregowanych w podziale ze względu na pochodzenie etniczne oraz płeć w celu wspierania opracowywania polityk, ich monitorowania oraz dokonywania ich przeglądów.
W związku z tym oprócz minimalnych zobowiązań oraz zobowiązań wynikających z kontekstu krajowego Komisja wzywa państwa członkowskie o licznej społeczności romskiej do uwzględnienia w swoich krajowych strategicznych ramach dotyczących Romów bardziej ambitnych zobowiązań.
W krajowych ramach strategicznych należy także: a)przedstawić plan lub wyznaczyć środki na rzecz zapobiegania antycyganizmowi, dyskryminacji, segregacji w edukacji i mieszkalnictwie, uprzedzeniom i stereotypom dotyczącym Romów (w tym w internecie) oraz zwalczania tych zjawisk;‑ b)uwzględnić problematykę równości i integracji Romów na szczeblu regionalnym i lokalnym; oraz c)określić, w jaki sposób zostaną zainwestowane unijne i krajowe fundusze oraz instrumenty finansowe na reformę polityczną głównego nurtu sprzyjającą włączeniu społecznemu oraz na ukierunkowane działania. Należy wzmacniać rolę krajowych punktów kontaktowych ds. integracji Romów, tak aby mogły one: a)liczyć na specjalny zespół i mandat instytucjonalny, który zapewni ciężar polityczny, skuteczną koordynację międzysektorową oraz uwzględnienie problematyki równości i integracji Romów na szczeblu regionalnym i lokalnym; b)być zaangażowane (przez instytucje zarządzające funduszami UE) w koordynację międzyrządowych dyskusji na temat dystrybucji unijnych funduszy na rzecz Romów oraz w systematyczne monitorowanie ich wykorzystania (np. przez komitety monitorujące, badania skutków włączenia Romów); c)zapewnić krajowe konsultacje i dialog, które wzmocnią pozycję Romów (w szczególności osób młodych i kobiet); oraz d)zapewnić, aby publiczne polityki i usługi powszechne skutecznie docierały do Romów, w tym do Romów mieszkających na oddalonych obszarach wiejskich (np. środki nadzwyczajne i średnioterminowe w czasach kryzysu, reformy ustawodawcze, planowanie polityk w odniesieniu do edukacji, zatrudnienia, opieki zdrowotnej, mieszkalnictwa i innych obszarów społeczno-ekonomicznego włączenia, usługi społeczne, transport, systemy płacy minimalnej oraz prawodawstwo w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji).‑‑ |
Ponadto zaleca się, aby przy opracowywaniu i wdrażaniu krajowych strategicznych ram dotyczących Romów państwa członkowskie uwzględniły wspólne podstawowe zasady integracji Romów 33 . W załączniku 1 34 zapewniono dodatkowe wytyczne dotyczące planowania i wdrażania polityk podczas zwalczania antycyganizmu i wielopokoleniowego ubóstwa‑ 35 , promowania udziału i wzmacniania pozycji Romów, odzwierciedlania różnorodności wśród Romów oraz łączenia ukierunkowanych podejść z podejściami ogólnymi. W załączniku tym określono także wytyczne dotyczące tego, jak można lepiej reagować na pojawiające się wyzwania, np. jeżeli chodzi o zaradzenie nieproporcjonalnemu wpływowi na Romów kryzysów takich jak pandemia COVID-19, zapewnienie włączenia cyfrowego oraz zapewnianie sprawiedliwości środowiskowej. Ponadto przedstawiono w nim także wytyczne dotyczące promowania (świadomości na temat) romskiej sztuki, historii i kultury oraz innowacji społecznych i eksperymentów politycznych.
Komisja będzie wspierać państwa członkowskie w opracowywaniu i wdrażaniu ich krajowych strategicznych ram dotyczących Romów nie tylko za pomocą wsparcia finansowego i środków koordynacji, takich jak wzajemne uczenie się lub budowanie zdolności, ale także poprzez wsparcie metodyczne 36 i pomoc ze strony programu wspierania reform strukturalnych na rzecz opracowywania systemów monitorowania i oceny 37 . Państwa członkowskie mogą także uzyskać wsparcie ze strony FRA, organów ds. równości i innych krajowych instytucji praw człowieka oraz krajowych urzędów statystycznych w celu zapewnienia/poprawy zdolności w zakresie regularnego gromadzenia danych na szczeblu krajowym 38 . Wsparcie UE będzie modulowane według poziomu zobowiązań państw członkowskich.
III.2 Sprawozdawczość i monitorowanie krajowych działań oraz postępów w realizacji celów #
Aby zapewnić bardziej skuteczne gromadzenie danych oraz sprawozdawczość i monitorowanie dotyczące postępów w zakresie realizacji zarówno założeń na szczeblu UE, jak i założeń krajowych zaproponowanych powyżej, Komisja po raz pierwszy proponuje zastosowanie zestawu wskaźników (zob. załącznik 2). Byłoby to bardzo wartościowe z punktu widzenia wzajemnego uczenia się między państwami członkowskimi. Zestaw ten został opracowany przez grupę roboczą ds. wskaźników i sprawozdawczości dotyczących Romów koordynowaną przez FRA z udziałem krajowych punktów kontaktowych ds. integracji Romów, krajowych urzędów statystycznych oraz Komisji. Umożliwi to także sprawozdawczość na temat środków określonych w proponowanym zaleceniu Rady.
Sprawozdawczość i monitorowanie krajowych działań będą odbywać się zarówno na szczeblu UE, jak i na szczeblu krajowym. W 2022 r. Komisja podsumuje krajowe strategiczne ramy dotyczące Romów, oceni zobowiązania podjęte przez państwa członkowskie oraz zapewni wytyczne w przypadku potrzeby dokonania jakichkolwiek usprawnień.
Wzywa się państwa członkowskie do przedkładania sprawozdań na temat wdrażania krajowych strategicznych ram dotyczących Romów co dwa lata począwszy od 2023 r., w tym na temat środków mających na celu promowanie równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału, a także przy pełnym zastosowaniu zestawu wskaźników. Sprawozdawczość powinna koncentrować się na wywiązywaniu się z zobowiązań określonych w ramach krajowych, w tym w stosownych przypadkach na realizacji krajowych założeń. Sprawozdania te powinny być upubliczniane, aby zwiększyć przejrzystość i promować doskonalenie polityki. Ramy strategiczne oraz zakończone sprawozdania należy również omawiać na forum parlamentów narodowych.
Komisja występuje do FRA o przeprowadzanie regularnych badań wśród Romów w czteroletnich cyklach począwszy od 2020 r., aby zapewnić niezbędny punkt odniesienia oraz średnio- i długoterminowe dane w celu mierzenia zmian 39 . Komisja zwraca się do FRA także o wsparcie dla państw członkowskich w zakresie gromadzenia danych i sprawozdawczości, w tym za pośrednictwem grupy roboczej ds. wskaźników i sprawozdawczości dotyczących Romów, oraz o wkład w monitorowanie i analizowanie przez Komisję krajowych postępów.
Krajowe sprawozdania posłużą, wraz z wkładem w postaci danych otrzymanych od społeczeństwa obywatelskiego i danych FRA, za podstawę okresowych sprawozdań z monitorowania wydawanych przez Komisję raz na dwa lata. Komisja przeprowadzi także ocenę śródokresową i ocenę ex post unijnych ram strategicznych dotyczących Romów.
#
IV. Działania UE #
Państwa członkowskie są kluczowymi podmiotami, które umożliwiają dokonanie rzeczywistych zmian na rzecz Romów. Działania oraz wsparcie UE będą stanowić uzupełnienie krajowych działań służących promowaniu postępów w realizacji unijnych celów i założeń do 2030 r.
IV.1. Egzekwowanie przepisów UE #
Podstawę działań mających na celu zwalczanie antycyganizmu i dyskryminacji Romów stanowią ustalone unijne ramy prawne, w tym ogólne zasady niedyskryminacji i równości ustanowione w Traktatach i potwierdzone w
Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej 40 , a także w dyrektywie w sprawie równości rasowej 41 i decyzji ramowej Rady w sprawie zwalczania rasizmu i ksenofobii 42 . Jak podkreślono w unijnym planie działania przeciwko rasizmowi na lata 2020–2025, kompleksowy system ochrony przed dyskryminacją wymaga przede wszystkim skutecznego wykonywania ram prawnych, dzięki czemu poszczególne prawa i obowiązki będą przestrzegane w praktyce. Skutki tych działań będą wykraczać poza społeczności romskie, ale to właśnie te społeczności odniosą z nich bezpośrednie korzyści.
Komisja będzie w dalszym ciągu monitorować i egzekwować stosowanie dyrektywy w sprawie równości rasowej, badając systematyczną dyskryminację i uruchamiając, w stosownych przypadkach, postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, aby doprowadzić do wprowadzenia zmian w krajowych przepisach i politykach. W ostatnich latach położono szczególny nacisk na problem dyskryminacji romskich dzieci w edukacji. Komisja zapewni wytyczne oraz szkolenia, a także zaoferuje wsparcie finansowe na gromadzenie danych dotyczących równości oraz na skuteczne wdrażanie i egzekwowanie dyrektywy, w tym poprzez reprezentowanie interesów ofiar. Jak ogłoszono w unijnym planie działania przeciwko rasizmowi, w 2021 r. Komisja przedstawi sprawozdanie z zastosowania dyrektywy 43 , a do 2022 r. przygotuje działania następcze w postaci ewentualnego ustawodawstwa. Ponadto Komisja będzie w dalszym ciągu wspierać prace organów ds. równości, które przyznają wysoki priorytet w swojej pracy 44 dążeniu do poprawy sytuacji i doświadczeń Romów. Komisja będzie monitorować wdrażanie swojego zalecenia w sprawie norm dotyczących organów ds. równości 45 . W sprawozdaniu w 2021 r. istotnym tematem będzie rola i niezależność organów ds. równości oraz ewentualna potrzeba nowego ustawodawstwa celem wzmocnienia roli tych organów.
Komisja będzie także kontynuować swoje prace na rzecz zapobiegania rasizmowi i ksenofobii oraz zwalczania tych zjawisk, w szczególności przez wzmocnienie rejestrowania i zgłaszania przestępstw z nienawiści przy wsparciu ze strony FRA, udoskonali strategie dotyczące szkoleń z zakresu egzekwowania prawa oraz zwiększy wsparcie dla ofiar przestępstw z nienawiści.
Według FRA 46 duży odsetek Romów (30 % respondentów pochodzenia romskiego) doświadcza nękania z nienawiści. Komisja potwierdza swoje zobowiązanie do zapewnienia pełnej i prawidłowej transpozycji i wdrożenia decyzji ramowej Rady w sprawie zwalczania rasizmu i ksenofobii oraz w stosownych przypadkach do uruchomienia postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego 47 . Warunkiem wstępnym walki z antycyganizmem jest pełna i poprawna transpozycja norm minimalnych określonych w odniesieniu do kryminalizacji nawoływania do nienawiści, negowania, aprobowania lub pomniejszania holocaustu do przepisów państw członkowskich. Podobnie jak inne osoby należące do mniejszości etnicznych lub rasowych Romowie doświadczają nawoływania do nienawiści w internecie, a antycyganizm stanowi jeden z najczęściej zgłaszanych powodów nawoływania do nienawiści. Komisja będzie nadal współpracować z przedsiębiorstwami informatycznymi w celu zwalczania nielegalnego nawoływania do nienawiści w internecie oraz rozszerzenia starań na inne platformy mediów społecznościowych 48 .
Uzupełnieniem decyzji ramowej jest dyrektywa o prawach ofiar 49 , której celem jest między innymi zapewnienie sprawiedliwości, ochrony i wsparcia ofiarom przestępstw z nienawiści i nawoływania do nienawiści. Strategia UE w zakresie praw ofiar (2020–2025) odnosi się do szczególnych potrzeb ofiar przestępstw z nienawiści, w tym Romów 50 .
IV.2. Włączenie równouprawnienia Romów w główny nurt unijnych inicjatyw politycznych i uruchamianie środków unijnych na rzecz Romów 51 #
Uwzględnienie równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów w głównym nurcie wszystkich istotnych inicjatyw Komisji będzie mieć zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia celów określonych w niniejszych ramach strategicznych. Uwzględnienie aspektu równości na etapie opracowywania strategii dotyczących różnych kwestii, takich jak włączenie społeczno-ekonomiczne, sztuczna inteligencja, Zielony Ład, włączenie cyfrowe, przeciwdziałanie nawoływaniu do nienawiści, polityki migracyjne, oznacza również zapewnienie, aby unijne i krajowe strategie służyły wszystkim Romom. W ramach swojej działalności na rzecz promocji równouprawnienia dla wszystkich i równości we wszystkich jej aspektach wewnętrzna grupa zadaniowa Komisji ds. równości będzie dążyć do zapewnienia, by walka z dyskryminacją ze względu na pochodzenie rasowe lub etniczne i jej krzyżowanie się z innymi podstawami dyskryminacji zostały włączone do wszystkich unijnych strategii politycznych, przepisów oraz programów finansowania. Podczas wdrażania unijnego planu działania przeciwko rasizmowi na lata 2020–2025 zawsze będzie brana pod uwagę perspektywa Romów. Wytyczne i szkolenia dotyczące włączania w główny nurt będą zapewniać wsparcie wszystkim podmiotom zaangażowanym w uwzględnianie aspektu równości na każdym etapie unijnych interwencji, a w całym cyklu polityki Komisji promowane będą bardziej aktywne konsultacje z organizacjami reprezentującymi Romów.
Wewnętrzna grupa zadaniowa Komisji ds. Romów 52 będzie nadal angażować różne służby Komisji na różnych szczeblach w zasadniczych obszarach priorytetowych takich jak skuteczne wykorzystanie środków unijnych w celu promowania równouprawnienia i włączenia społecznego Romów.
W ramach Next Generation EU nowy Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności będzie wspierał inwestycje i reformy niezbędne do trwałej odbudowy oraz odporność gospodarczą i społeczną, a także spójność. Aby uzyskać wsparcie, państwa członkowskie będą musiały sporządzić plany odbudowy i zwiększania odporności uwzględniające gospodarcze i społeczne skutki kryzysu, transformację cyfrową i ekologiczną oraz właściwe priorytety określone w zaleceniach dla poszczególnych krajów w ramach europejskiego semestru. Wsparcie to umożliwi państwom członkowskim promowanie integracji grup zmarginalizowanych, w tym Romów i innych osób należących do mniejszości rasowych lub etnicznych. We wnioskach Komisji dotyczących wieloletnich ram finansowych promuje się włączenie społeczne Romów oraz walkę z dyskryminacją, w szczególności za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). W 2019 r. Komisja podkreśliła znaczenie włączenia społecznego Romów w kliku sprawozdaniach krajowych 53 w ramach europejskiego semestru; należy je odzwierciedlić i uwzględnić w programach na lata 2021–2027.
We wnioskach Komisji w sprawie wspólnych przepisów, rozporządzenia w sprawie EFS+, EFRR i EFRROW 54 :
- przewidziano wsparcie finansowe na rzecz wdrażania krajowych strategicznych ram i środków dotyczących Romów, w tym działań w zakresie potencjału ludzkiego, infrastruktury i budowania zdolności;
- przewidziano, że wszystkie programy mają wspierać równe szanse dla wszystkich, wykluczając dyskryminację ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną, na wszystkich etapach przygotowania, realizacji, monitorowania i oceny;
- zobowiązano do spełnienia tematycznych (krajowe strategiczne ramy polityczne dotyczące Romów, krajowe strategiczne ramy polityczne na rzecz włączenia społecznego oraz ograniczania ubóstwa) i horyzontalnych (Karta praw podstawowych) warunków podstawowych w okresie 2021–2027;
- zobowiązano do przeznaczenia co najmniej 25 % środków z EFS+ na wsparcie włączenia społecznego przy jednoczesnym zapewnieniu, by minimalna kwota trafiła do najbardziej potrzebujących; oraz
- podkreślono „zasadę partnerstwa”, tj. zaangażowanie wszystkich istotnych zainteresowanych stron, w tym organów zajmujących się włączeniem społecznym, niedyskryminacją i prawami podstawowymi, organizacji społeczeństwa obywatelskiego, w przygotowanie i wdrażanie programów i umów partnerstwa oraz w prace komitetów monitorujących.
Biorąc pod uwagę, że budżet UE w przeważającej części realizują państwa członkowskie w ramach zarządzania dzielonego, odgrywają one kluczową rolę w opracowywaniu polityk publicznych i maksymalizacji wykorzystania programów finansowania w celu wsparcia Romów. W związku z tym Komisja wzywa państwa członkowskie do skierowania środków z wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2021–2027 i Next Generation EU na działania na rzecz sprostania wyzwaniom i zaspokojenia potrzeb Romów, aby wdrożyć zobowiązania podjęte w krajowych strategicznych ramach dotyczących Romów. Komisja będzie dążyć do zapewnienia właściwego uwzględnienia wyzwań specyficznych dla poszczególnych państw określonych w ramach europejskiego semestru w przyszłych umowach partnerstwa oraz wdrażania środków promujących równouprawnienie i włączenie społeczne za pośrednictwem programów operacyjnych. Komisja będzie uważnie monitorować, czy takie państwa członkowskie wdrożyły podwójną strategię polegającą z jednej strony na zapewnieniu integracyjnych usług, a z drugiej strony na zapewnieniu ukierunkowanych programów dla zmarginalizowanych społeczności romskich, i czy znajduje ona odzwierciedlenie w dokumentach programowych na lata 2021–2027. Warunki podstawowe mające zastosowanie do konkretnych unijnych środków na lata 2021–2027 zaproponowane przez Komisję mają na celu zapewnienie poszanowania praw podstawowych, a także równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów.
W celu zwiększenia skuteczności i efektywności interwencji związanych z Romami Komisja będzie wspierać transnarodowe uczenie się dotyczące zarówno kwestii polityki, jak i finansowania, takie jak sieć EURoma 55 tworzona przez instytucje zarządzające i krajowe punkty kontaktowe ds. integracji Romów.
Program InvestEU 56 w ramach segmentu „inwestycje społeczne i umiejętności” może również przyczynić się do włączenia społeczno-ekonomicznego grup zmarginalizowanych, w tym Romów. Cel ten można osiągnąć poprzez innowacyjne podejścia do finansowania, takie jak obligacje społeczne i projekty ukierunkowane na rezultaty, w tym w drodze łączenia środków z unijnymi dotacjami lub instrumentami finansowymi z programów sektorowych lub połączenie różnych źródeł finansowania unijnego. Komisja wdroży ukierunkowane inicjatywy pilotażowe w celu przetestowania i przedstawienia podejść roboczych do konkretnych aspektów włączenia (mieszkalnictwo, zatrudnienie, zabezpieczenie społeczne) za pośrednictwem zastosowania innowacyjnych podejść do finansowania, które można kontynuować/rozszerzyć lub powielać w ramach większych programów na szczeblu krajowym lub unijnym. Przy pomocy Instrumentu Wsparcia Technicznego państwa członkowskie będą mogły zwracać się o wsparcie techniczne przy włączaniu aspektu równości Romów do procesów decyzyjnych i reform.
IV.3. Działania i wsparcie UE na rzecz promowania udziału, włączenia społecznego i różnorodności Romów #
W unijnym planie działania przeciwko rasizmowi na lata 2020–2025 Komisja zobowiązała się dawać przykład jako instytucja przez podejmowanie kroków mających na celu znaczącą poprawę reprezentatywności personelu Komisji poprzez środki ukierunkowane na rekrutację i selekcję. Podczas realizacji tych działań Komisja zapewni, by miały one zastosowanie do Romów. Komisja zachęca pozostałe instytucje Unii do podejmowania działań na rzecz promowania różnorodności i włączenia w swoich miejscach pracy.
Komisja zamierza organizować regularne spotkania z przedstawicielami państw członkowskich 57 oraz społeczeństwa obywatelskiego na szczeblu unijnym i organizacji międzynarodowych, charakteryzujące się silniejszym mandatem w zakresie wzajemnego uczenia się.‑ Zapewni również regularne dyskusje zainteresowanych stron. Komisja będzie nadal organizować spotkania w sprawie polityki spójności z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego („zorganizowany dialog”) w latach 2021–2027. Będzie organizować zamknięte spotkania poświęcone dialogowi z romskimi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego dotyczące rozwoju polityki spójności.
Zgodnie z propozycją Parlamentu Europejskiego 58 Komisja rozpocznie nowy cykl budowania zdolności romskiego społeczeństwa obywatelskiego, aby umożliwić skoordynowane niezależne monitorowanie i składanie sprawozdań przez społeczeństwo obywatelskie, opierając się na wnioskach z projektu Roma Civil Monitor (2017–2020).‑‑ Planuje się przedkładanie skoordynowanych niezależnych sprawozdań z monitorowania przez społeczeństwo obywatelskie w dwuletnich cyklach począwszy od 2022 r.
Komisja będzie dążyć do maksymalizacji wpływu platformy europejskiej na rzecz integracji Romów 59 , skupiającej przedstawicieli krajowych rządów, UE, organizacji międzynarodowych i romskiego społeczeństwa obywatelskiego, która ma na celu przyczynianie się do podejmowania współpracy oraz wymiany doświadczeń. Będzie organizować tematyczne, krajowe i regionalne przeglądy krajowych ram strategicznych na podstawie ustaleń z projektu monitorowania przez romskie społeczeństwo obywatelskie i krajowych sprawozdań z monitorowania.
Poprzez finansowanie krajowych platform na rzecz integracji Romów Komisja będzie promować ich zmiany 60 , w szczególności dzięki zwiększeniu ich reprezentatywności dla całej społeczności romskiej w danym państwie. Należy rozszerzyć je na nowe zainteresowane strony (np. organizacje zajmujące się prawami dzieci, sektor prywatny), aby zapewnić nowe możliwości uczenia się, wykorzystać potencjał innowacji społecznych, zmienić mentalność i doprowadzić do trwałych przemian społecznych. Aby zachęcić do aktywnego zaangażowania Romów, szczególnie kobiet i młodzieży, należy wybrać przedstawiciela platformy, by zapewnić transnarodowe tworzenie sieci kontaktów między krajowymi i europejskimi platformami na rzecz integracji Romów, natomiast młodzieży romskiej należy zaoferować specjalne staże lub stanowiska młodszych pracowników w strukturach krajowych związanych z wdrażaniem krajowym platform na rzecz integracji Romów. Należy wykorzystać synergie z innymi unijnymi, krajowymi lub międzynarodowymi inicjatywami, w szczególności projektem monitorowania przez społeczeństwo obywatelskie, aby wspierać wzajemne uczenie się i transfer polityki.
IV.4. Działania i wsparcie UE na rzecz promowania równouprawnienia i walki z antycyganizmem #
Aby promować równouprawnienie Romów poprzez zwalczenie antycyganizmu, Komisja będzie wspierać działania promujące pozytywne narracje oraz romskie wzory do naśladowania, zwalczające negatywne stereotypy, podnoszące świadomość na temat historii i kultury Romów oraz promujące prawdę i pojednanie w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości”.
Komisja przeprowadzi wspólną kampanię z UNESCO, aby przeciwdziałać dezinformacji, nawoływaniu do nienawiści i teoriom spiskowym, w tym dotyczącym Romów. Będzie nadal wspierać sektor prywatny za pośrednictwem unijnej platformy Kart różnorodności i badać sposoby zaangażowania mediów w tworzenie pozytywnych narracji oraz promowanie równouprawnienia i różnorodności we wszystkich sferach. Na podstawie istniejących doświadczeń 61
Komisja opracuje serię seminariów o stereotypach rasowych i etnicznych, w tym wobec Romów, które będą adresowane do dziennikarzy, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i przedstawicieli osób należących do mniejszości rasowych lub etnicznych.
Działania komunikacyjne Komisji będą służyć do promowania korzyści wynikających z równouprawnienia i różnorodności 62 . Komisja zorganizuje serię wydarzeń informacyjnych skierowanych głównie do państw członkowskich, w których występują duże społeczności romskie, aby walczyć ze stereotypami, promować różnorodność kulturową, wzmacniać i podkreślić pozycję romskich dzieci, młodzieży i kobiet jako wzorów do naśladowania w zróżnicowanych społecznościach, oraz zintegrować społeczności.
Świadomość konsekwencji dyskryminacji kobiet romskich z wielu przyczyn jednocześnie będzie dostosowana do ogólnounijnej kampanii informacyjnej na temat zwalczania stereotypów płci, w ramach której przyjęto podejście intersekcjonalne do wszystkich sfer życia jako element strategii na rzecz równouprawnienia płci.
Komisja zamierza:
– wzmocnić istniejące przepisy UE chroniące Romów przed dyskryminacją i rasizmem oraz w stosownych przypadkach uzupełnić luki;
– włączyć równouprawnienie Romów w główny nurt unijnych inicjatyw politycznych i uruchomić środki unijne na rzecz równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów;
– podjąć działania na rzecz zwiększenia różnorodności wśród pracowników Komisji;
– rozpocząć nowy cykl budowania zdolności romskiego społeczeństwa obywatelskiego oraz wzmocnić europejskie i krajowe platformy na rzecz integracji Romów;‑
– promować pozytywne narracje oraz romskie wzory do naśladowania, zwalczać negatywne stereotypy, podnosić świadomość na temat historii i kultury Romów oraz promować prawdę i pojednanie.
V. Promowanie równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów poza UE #
UE i państwa członkowskie powinny promować równouprawnienie, włączenie społeczne i udział Romów w swoich działaniach zewnętrznych, w szczególności w ramach strategii politycznych w zakresie rozszerzenia, sąsiedztwa, rozwoju i działań humanitarnych.
Region Bałkanów Zachodnich stanowi dla UE priorytetowy obszar geograficzny.
W komunikacie Komisji z lutego 2020 r. 63 wezwano do dostosowania do polityk UE, w tym wspierających osoby znajdujące się w najbardziej niekorzystnej sytuacji. Bałkany Zachodnie dobrowolnie dostosowały się już do unijnych ram dotyczących krajowych strategii integracji Romów do 2020 r. Osiągnęły także znaczące postępy. Podczas szczytu UE-Bałkany w Zagrzebiu w maju 2020 r. unijni przywódcy potwierdzili swoje wsparcie dla europejskiej perspektywy Bałkanów Zachodnich oraz swoją determinację w zwiększeniu wsparcia na rzecz ich transformacji politycznej, gospodarczej i społecznej 64 . Z zadowoleniem przyjęli silne zobowiązanie partnerów z Bałkanów Zachodnich na rzecz nadrzędnej roli demokracji oraz państwa prawa, w tym praw człowieka, równouprawnienia płci oraz praw mniejszości 65 .
Obecność Romów w regionie Bałkanów Zachodnich jest ważna i przypomina ich obecność w państwach członkowskich UE, w których występuje liczna społeczność romska. Istnieje istotny argument przemawiający za zapewnieniem równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów w UE oraz w regionie Bałkanów Zachodnich w takim samym wymiarze, w tym za ustaleniem takich samych celów w odniesieniu do okresu do 2030 r.
W lipcu 2019 r. premierzy krajów Bałkanów Zachodnich przyjęli deklarację w sprawie integracji Romów w ramach procesu rozszerzania UE, zobowiązując się do znaczącej poprawy sytuacji Romów w odniesieniu do edukacji, zatrudnienia, opieki zdrowotnej, mieszkalnictwa, ewidencji ludności i niedyskryminacji do czasu przystąpienia 66 .
‑ UE będzie nadal wspierać wdrażanie deklaracji oraz pracować nad gromadzeniem danych, sporządzaniem budżetu z uwzględnieniem Romów oraz mapowaniem zakwaterowania Romów. Stopniowe dostosowanie do celów oraz metod UE będzie częścią europejskiej perspektywy dla wszystkich państw chcących przystąpić do UE.
Bałkany Zachodnie, podobnie jak państwa członkowskie UE w ramach europejskiego semestru, przedstawiają roczne programy reform gospodarczych, w tym reformy mające na celu zwiększenie konkurencyjności i poprawę warunków niezbędnych do wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu i tworzeniu miejsc pracy. W ramach programów reform gospodarczych przedstawia się sprawozdania w sprawie włączenia społecznego, ograniczania ubóstwa i równych szans, w tym w odniesieniu do Romów. Po przyjęciu Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej na lata 2021–2027 będzie on nadal wspierać reformy i dostosowanie do wymogów UE na szczeblu regionalnym i krajowym. W planie gospodarczym i inwestycyjnym dla Bałkanów Zachodnich określono obszary priorytetowe inwestycji mających na celu zwiększenie konwergencji, wzrostu i konkurencyjności w tym regionie, szczególnie w celu wsparcia grup zmarginalizowanych i mniejszości, zwłaszcza społeczności romskiej 67 .
Dodatkowe odpowiednie środki unijne związane z odbudową po pandemii COVID-19 lub inne środki wsparcia stosunków zewnętrznych, takie jak Instrument Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej (ISWMR) również zostaną uruchomione, aby promować włączenie społeczne Romów 68 .
UE będzie nadal promować niedyskryminację i równouprawnienie na całym świecie na podstawie unijnych ram strategicznych 69 oraz planów działania UE dotyczących praw człowieka i demokracji (2020–2024) 70 , a także unijnych planów działania w sprawie równości płci 71 i uwzględnić kwestie związane z Romami w procesie wdrażania wytycznych UE dotyczących niedyskryminacji w działaniach zewnętrznych 72 z 2019 r.
Działania UE będą uzupełniać inicjatywy krajowe oraz wspierać społeczeństwo obywatelskie. Równouprawnienie i włączenie społeczne Romów staną się stałym punktem dialogu dotyczącego praw człowieka i innych dialogów politycznych z państwami spoza UE, w których społeczność romska jest liczna
.‑ UE będzie nadal aktywnie angażować się w kwestię równouprawnienia Romów na forach regionalnych i wielostronnych, w szczególności w Radzie Europy, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych.
VI. Podsumowanie #
Romowie od wieków wnoszą wkład w bogactwo kulturowe, różnorodność, gospodarkę i wspólną historię Europy. Obowiązkiem UE jest ochrona mniejszości romskiej przed dyskryminacją, antycyganizmem i wykluczeniem społecznym. Warunkiem osiągnięcia równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów jest współpraca wszystkich instytucji UE, rządów krajowych i unijnych agencji, organów ds. równości i innych instytucji zajmujących się prawami człowieka oraz podejmowanie przez nie działań w partnerstwie z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego i organizacjami międzynarodowymi oraz pełnie zaangażowanie samych Romów. Komisja wzywa Parlament Europejski do wsparcia tych ram strategicznych i wzywa Radę do pracy nad szybkim przyjęciem proponowanego zalecenia w sprawie równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów, przy zapewnieniu współpracy państw członkowskich i Komisji. Dzięki współpracy możliwe będzie osiągnięcie realnych postępów do 2030 r., aby stworzyć Europę, w której Romowie i społeczności romskie, w całej ich różnorodności, mają równe szanse we wszystkich sferach życia, korzystają z włączenia społeczno-ekonomicznego oraz są równorzędną częścią społeczeństwa.
(1) #
Unia równości: Unijny plan działania przeciwko rasizmowi na lata 2020–2025 – COM(2020) 565 final .
(2) #
Szeroko rozumiane pojęcie „Romowie” odnosi się szeregu różnych grup osób pochodzenia romskiego, takich jak: Romowie, Sinti, Kale, Romaniczale, Bojasze/Rudari. Obejmuje ono również takie grupy, jak Aszkale, Egipcjanie, Jenisze, Domowie, Lomowie, Roma i Abdalowie oraz społeczności wędrowne, w tym etniczną grupę Trawelerów i ludność określaną terminem administracyjnym „ludzie drogi („gens du voyage”), a także osoby, które identyfikują się jako Cyganie, nie kwestionując specyfiki tych grup.
(3) #
(4) #
Antycyganizm (forma rasizmu wobec Romów) jest głęboko zakorzenionym w historii zjawiskiem strukturalnym, które można zaobserwować na poziomie instytucjonalnym, społecznym i interpersonalnym. Wynika ono z tego, jak większość społeczeństwa postrzega osoby uważane za „cyganów” i jak je traktuje. Jest zakorzenione w procesie wykluczenia, który opiera się na zarówno negatywnych, jak i pozytywnych stereotypach egzotyzacji. Mimo że wśród zwolenników potrzeby wzmacniania walki z antycyganizmem panuje zgoda co do rozumienia tego zjawiska, toczy się debata dotycząca tego pojęcia. Parlament Europejski (w swoich rezolucjach z 2015 r. , 2017 r. , 2019 r. oraz 2020 r. ), Komisja (w swoich corocznych komunikatach z lat 2015–2019 oraz w swoich konkluzjach z 2018 r.), Rada (w swoim zaleceniu z 2013 r. oraz w swoich konkluzjach z 2016 r. ) oraz Rada Europy uznały antycyganizm za barierę utrudniającą włączenie, a zatem uznały znaczenie walki z tym problemem. Komisja stosuje pisownię zaproponowaną przez Sojusz przeciwko Antycygańskości , akceptując jednocześnie, że w różnych kontekstach narodowych stosowne mogą być rożne pojęcia.
(5) #
(6) #
Krajowi przedstawiciele wyznaczeni do pełnienia roli punktów kontaktowych ds. krajowej strategii integracji Romów uprawnionych do koordynowania rozwoju i realizacji strategii na szczeblu krajowym. Po przyjęciu unijnych ram wyznaczono takie punkty we wszystkich państwach członkowskich z wyjątkiem Malty, w której nie występuje społeczność romska.
(7) #
Zalecenie Rady z dnia 9 grudnia 2013 r. w sprawie skutecznych środków integracji Romów w państwach członkowskich ( Dz.U. C 378 z 24.12.2013, s. 1 ).
(8) #
Jak wykazano na podstawie oceny ram: COM(2018) 785 final , SWD(2018) 480 final .
(9) #
Sprawozdanie z oceny Unijnych ram dotyczących krajowych strategii integracji Romów do 2020 r., COM(2018) 785 final.
(10) #
Zgodnie z dyrektywą Rady 2000/43/WE z dnia 29 czerwca 2000 r. wprowadzającą w życie zasadę równego traktowania osób bez względu na pochodzenie rasowe lub etniczne („dyrektywa w sprawie równości rasowej”) Komisja wszczęła przeciwko trzem państwom (CZ, HU i SK) postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego z powodu segregacji szkolnej dzieci romskich.
(11) #
Sprawozdanie z oceny Unijnych ram dotyczących krajowych strategii integracji Romów do 2020 r., COM(2018) 785 final.
(12) #
Zob. dokument towarzyszący SWD(2020) 530 final, załącznik 1.
(13) #
COM(2019) 406 , SWD(2019) 320 , wszystkie sprawozdania roczne .
(14) #
(15) #
Zob. Parlament Europejski 2020 i 2019 , Rada , społeczeństwo obywatelskie .
(16) #
Jak stanowi art. 10 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), „Przy określaniu i realizacji swoich polityk i działań Unia dąży do zwalczania wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną”. Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn definiuje „intersekcjonalność” jako „narzędzie analityczne pozwalające na zbadanie, zrozumienie i zareagowanie na sposoby, w jaki płeć i płeć społeczno-kulturowa przecinają się z innymi cechami osobowymi/tożsamością oraz w jaki sposób takie przecięcia (intersekcje) przyczyniają się do indywidualnego doświadczenia dyskryminacji”. Definicja ta odnosi się w równym stopniu do wszelkich form dyskryminacji.
(17) #
Zasady 1 (dobrej jakości kształcenie sprzyjające włączeniu społecznemu), 3 (równość szans) oraz 20 (dostęp do podstawowych usług) mają szczególne znaczenie w przypadku Romów i to właśnie one kierują wykorzystaniem unijnych środków zarówno na działania ukierunkowane, jak i na działania ogólne.
(18) #
Cel w ramach Agendy – „nie pomijać nikogo”: istnieje duże pole do poprawy sytuacji Romów w Europie. Działając na rzecz poprawy sytuacji Romów, UE może przybliżyć się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Szczególnie istotnymi punktami są następujące cele zrównoważonego rozwoju: 1 i 2 (ograniczenie ubóstwa i głodu), 3 i 4 (wspieranie zdrowia i dobrobytu oraz edukacja wysokiej jakości dla wszystkich), 6 i 7 (dostęp do czystej wody i warunków sanitarnych, czysta i dostępna energia), 10 i 11 (zmniejszenie nierówności w krajach i między krajami oraz sprzyjające włączeniu społecznemu i zrównoważone miasta i społeczności) oraz 16 (integracyjne społeczeństwa, dostęp do wymiaru sprawiedliwości dla wszystkich oraz skuteczne i odpowiedzialne instytucje, sprzyjające włączeniu społecznemu).
(19) #
W swoich konkluzjach z 2016 r. Rada zwróciła się do Komisji o przedstawienie propozycji inicjatywy po 2020 r. oraz zawarcie w niej propozycji zmiany zalecenia Rady z 2013 r. „Przyspieszenie procesu integracji Romów” .
(20) #
Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 17 września 2020 r. w sprawie wdrażania krajowych strategii integracji Romów: zwalczanie negatywnych postaw wobec osób pochodzenia romskiego w Europie ( P9_TA(2020)0229 ); rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 12 lutego 2019 r. w sprawie konieczności wzmocnienia strategicznych unijnych ram dotyczących krajowych strategii integracji Romów po 2020 r. i bardziej zdecydowanej walki z antycygańskością ( P8_TA(2019)0075 ); konkluzje Rady EPSCO z dnia 24 października 2019 r. dotyczące gospodarki dobrobytu ( 13432/19 ), w których zachęca się Komisję do odnowienia zobowiązania na rzecz integracji Romów. Ponadto w trakcie Konferencji Wysokiego Szczebla w sprawie unijnych ram dotyczących krajowych strategii integracji Romów, która miała miejsce w Bukareszcie w dniach 4–5 marca 2019 r., uczestnicy wezwali Komisję do zaproponowania ambitnych nowych unijnych ram po 2020 r., a państwa członkowskie i kraje objęte procesem rozszerzenia do zwiększenia ich zobowiązań na rzecz integracji Romów. Informacje przekazane przez prezydencję ( 7003/19 , 14.3.2019).
(21) #
W odniesieniu do potrzeby większego skupienia na zwalczaniu antycyganizmu i dyskryminacji w unijnych ramach po 2020 r., zob. zalecenia ekspertów opracowane w następstwie konferencji pt.: „Jaki sposób zwalczania antycyganizmu należy przewidzieć w unijnych ramach dotyczących Romów po 2020 r.?” (Wiedeń, 27.11.2018 r.).
(22) #
Zob. dokument towarzyszący SWD(2020) 530 final.
(23) #
Więcej informacji na temat etykiet ze wskaźnikami oraz źródeł danych można znaleźć w załączniku 2 oraz w sprawozdaniu na temat ram monitorowania dotyczących unijnej inicjatywy na rzecz równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów po 2020 r. opracowanym przez grupę roboczą ds. wskaźników i sprawozdawczości dotyczących Romów (koordynowaną przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) z udziałem krajowych punktów kontaktowych ds. integracji Romów, krajowych urzędów statystycznych oraz Komisji).
(24) #
Grupa robocza ds. wskaźników i sprawozdawczości dotyczących Romów koordynowana przez FRA prowadzi badania nad innymi wskaźnikami. Dotyczą one m.in. deprywacji materialnej i społecznej, dostępu do opieki zdrowotnej i usług społecznych oraz segregacji mieszkaniowej.
(25) #
Zob. wspólne podstawowe zasady integracji . Zasada nr 2 (ukierunkowane, jednoznaczne lecz niewykluczające podejście) „oznacza skoncentrowanie się na ludności romskiej jako na grupie docelowej, lecz bez wyłączenia innych osób, które znajdują się w podobnej sytuacji społecznoekonomicznej”. Zasada nr 4 (ukierunkowanie na główny nurt) odnosi się do celu, jakim jest „włączenie Romów w główny nurt społeczeństwa (główne instytucje edukacyjne, główny nurt zatrudnienia i mieszkalnictwa). Tam, gdzie wciąż istnieje częściowa lub całkowita segregacja w zakresie edukacji i mieszkań, strategie polityczne integracji Romów muszą dążyć do jej przezwyciężenia. Należy unikać rozwoju sztucznych i oddzielnych »romskich« rynków pracy”.
(26) #
Jeżeli chodzi o podejście do gromadzenia danych w oparciu o prawa człowieka‑‑, zachęca się organy krajowe do zapoznania się z „Europejskim podręcznikiem danych o równości” (zmieniona wersja z 2016 r.), „Wytycznymi w sprawie usprawnienia procesu gromadzenia i wykorzystania danych na temat równości” (2018 r.) oraz „Gromadzeniem danych w dziedzinie etniczności” (2017 r.) . Zachęca się państwa członkowskie do przeznaczenia na takie gromadzenie danych niezbędnych zasobów oraz do skorzystania ze wsparcia ze strony FRA w celu wzmocnienia swoich zdolności w tym zakresie.
(27) #
Zob. dokument towarzyszący SWD(2020) 530 final.
(28) #
We wspólnych podstawowych zasadach integracji Romów przedstawiono ramy udanego opracowywania i wdrażania działań mających na celu integrację Romów. Zasady nr 2 i 4 odnoszą się do łączenia środków ukierunkowanych ze środkami ogólnymi.
(29) #
Państwa członkowskie planujące w ramach EFS+ cel szczegółowy dotyczący promowania integracji społeczno-gospodarczej społeczności marginalizowanych, takich jak Romowie, muszą spełnić wszystkie wymogi określone w załączniku IV do wniosku Komisji w sprawie rozporządzenia ustanawiającego wspólne przepisy na lata 2021–2027 , dotyczące tematycznego warunku podstawowego dla krajowych ram strategicznych odnoszących się do Romów. Na potrzeby równości i włączenia Romów można wykorzystać kilka innych unijnych instrumentów finansowania, takich jak fundusze polityki spójności.
(30) #
Platformy te łączą podmioty rządowe oraz podmioty społeczeństwa obywatelskiego. Ich celem jest pobudzenie współpracy i wymiany doświadczeń w zakresie udanego włączenia Romów.
(31) #
Sieć krajowych punktów kontaktowych ds. integracji Romów utworzono już w latach 2011–2020, co umożliwiło wymianę informacji i doświadczeń między państwami członkowskimi na szczeblu europejskim.
(32) #
Duże społeczności romskie są obecne w czterech państwach UE (w Bułgarii: 9,94 %, Rumunii: 9,02 %, na Słowacji: 8,63 %, na Węgrzech: 7,49 %). W Czechach żyje mniejsza społeczność romska (1,90 %), tak samo jak w Grecji (1,63 %)i Hiszpanii (1,55 %). Zob. Szacunki Rady Europy na 2012 r.
(33) #
(34) #
W załączniku 1 wykorzystano doświadczenia z oceny unijnych ram, wkład z trzech opinii biegłych oraz stanowisk społeczeństwa obywatelskiego, które ukształtowały refleksje na temat polityk na rzecz Romów po 2020 r. , a także wiedzę ekspercką służb Komisji.
(35) #
W ramach trwającego projektu Komisji, który ma zostać zakończony do końca 2020 r., przeprowadza się analizę pierwotnych przyczyn dziedziczenia ubóstwa i wykluczenia przekazywanego z pokolenia na pokolenie, a także przedstawia się możliwe środki, za pomocą których można zaradzić tym problemom. W ramach innego trwającego projektu realizowanego wspólnie przez Komisję i Agencję Praw Podstawowych zostaną przeanalizowane dane dotyczące spostrzeżeń odnoszących się do powiązań między dyskryminacją a podatnością na zagrożenia w Europie na szczeblu niższym od krajowego, znaczenie dyskryminacji we względnym zagrożeniu wykluczeniem społeczno-ekonomicznym, a także kwestia tego, czy pandemia COVID-19 dotknęła w większym stopniu Romów w szczególnych kontekstach terytorialnych oraz czy byli oni nią w większym stopniu zagrożeni. Ustalenia te mogą stanowić podstawę wyczerpujących działań odnoszących się zarówno do niekorzystnej sytuacji społeczno‑ekonomicznej, jak i do dyskryminacji.
(36) #
W szczególności ze strony Wspólnego Centrum Badawczego Komisji, jeżeli chodzi o randomizowane oceny skutków wybranych ukierunkowanych lub ogólnych interwencji przewodnich, ale także ze strony Agencji Praw Podstawowych, jeżeli chodzi o ocenę stosowania przewidzianych środków.
(37) #
Na przykład Rumunia otrzymuje obecnie wsparcie techniczne w ramach programu wspierania reform strukturalnych na rzecz opracowania systemu monitorowania i oceny dotyczącego wdrażania strategii na rzecz integracji Romów.
(38) #
Aby ustanowić zasadę samoidentyfikacji w zakresie gromadzenia danych w oparciu o pojedyncze osoby‑, np. spis, badania na szeroką skalę‑ i w stosownych przypadkach dane administracyjne.
(39) #
W 2021 r. badanie zostanie rozszerzone o Serbię i Macedonię Północną.
(40) #
Zob. w szczególności art. 2 i art. 3 ust. 3 Traktatu UE ( TUE ), art. 8, 10, 19 i art. 67 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej ( TFUE ) oraz art. 20 i 21 Karty .
(41) #
(42) #
(43) #
Sprawozdanie będzie obejmowało także zastosowanie dyrektywy Rady 2000/78/WE z dnia 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy (Dz.U. L 303 z 2.12.2000, s. 16) .
(44) #
Equinet, 28 lipca 2020 r.: „Integracja Romów i Trawelerów: w kierunku nowych ram UE, wyciąganie wniosków z prac organów ds. równości” .
(45) #
(46) #
FRA (2017), Second European Minorities and Discrimination Survey [Drugie badanie dotyczące europejskich mniejszości i dyskryminacji].
(47) #
Unijny plan działania przeciwko rasizmowi na lata 2020–2025, COM(2020) 565 final .
(48) #
Zob. prace nad Kodeksem postępowania w zakresie zwalczania nielegalnego nawoływania do nienawiści w internecie , C(2018) 1177 final .
(49) #
2012/29/UE.
(50) #
(51) #
Więcej informacji na temat odpowiednich głównych unijnych inicjatyw politycznych i wykorzystania środków unijnych można znaleźć w załączniku 3 do dokumentu roboczego służb Komisji.
(52) #
Utworzona w 2010 r. i składająca się z przedstawicieli DG JUST, EMPL, EAC, SANTE, NEAR, HOME, REGIO i AGRI.
(53) #
Zob. sprawozdania krajowe dotyczące BG, CZ, ES, HU, RO, SK i w szczególności załącznik D do tych sprawozdań.
(54) #
COM(2018) 375 final , COM(2018) 382 final , COM(2018) 392 final .
(55) #
W 2007 r. sieć tę uruchomiła hiszpańska instytucja zarządzająca EFS.
(56) #
Program InvestEU (2021–2027), zob. również załącznik 3 dokumentu roboczego służb Komisji.
(57) #
W kontekście sieci krajowych punktów kontaktowych ds. integracji Romów.
(58) #
(59) #
(60) #
Krajowe platformy na rzecz integracji Romów obejmują procesy uczestnictwa i konsultacji, które organizują i którymi zarządzają krajowe punkty kontaktowe ds. integracji Romów w celu promowania dialogu, wzajemnego uczenia się, współpracy i zaangażowania w rozwój, wdrażanie oraz monitorowanie krajowych ram strategicznych przy wsparciu ze strony Komisji za pośrednictwem regularnych wezwań do wpłaty środków. Procesy w ramach krajowej platformy na rzecz integracji Romów powinny przyczyniać się do opracowania, wdrażania, monitorowania i przeglądu polityki. Platformy mają trzy główne zadania: rozszerzenie dyskusji politycznych na temat wdrażania krajowych strategicznych ram dotyczących Romów, pogłębienie krajowych struktur odpowiedzialności oraz wzmocnienie powiązań między szczeblami lokalnymi i krajowymi.
(61) #
Zob. Media seminars – Stopping discrimination against Roma .
(62) #
Np. z punktu widzenia romskiej kobiety: Równe szanse dla wszystkich .
(63) #
Usprawnienie procesu przystąpienia – wiarygodna perspektywa członkostwa w UE dla państw regionu Bałkanów Zachodnich – COM(2020) 57 final .
(64) #
Szczyt UE-Bałkany Zachodnie, 5–6 maja 2020 r., konkluzje Rady i COM(2020) 315 final .
(65) #
(66) #
Zwiększenie zatrudnienia Romów (z 16,5 % do 25 %), obowiązkowe ukończenie edukacji (z 51 % do 90 %), zapewnienie ubezpieczenia zdrowotnego (dla co najmniej 95 %), przepisy dotyczące zakwaterowania, zapobiegania dyskryminacji, zapewnienie pełnej ewidencji ludności. Deklaracja z Poznania .
(67) #
COM (2020) 641 final przyjęty w dniu 6 października 2020 r.
(68) #
Komunikat Komisji w sprawie wsparcia dla regionu Bałkanów Zachodnich w zwalczaniu pandemii COVID-19 oraz ożywienie gospodarcze po pandemii ( COM(2020) 315 final ).
(69) #
Dokument nr 11855/12, załącznik II, Rada Unii Europejskiej, dnia 25 czerwca 2012 r.
(70) #
Plan działania UE dotyczący praw człowieka i demokracji na lata 2012–2014 i 2015–2019; Wspólny komunikat i Plan działania UE dotyczący praw człowieka i demokracji (2020–2024) przyjęty przez kolegium w dniu 25 marca 2020 r.; przewiduje się, że zostanie przyjęty przez Radę w ostatnim kwartale 2020 r.
(71) #
Równość płci i wzmocnienie pozycji kobiet: odmiana losu dziewcząt i kobiet w kontekście stosunków zewnętrznych UE w latach 2016–2020, SWD(2015) 182 oraz spodziewany plan następczy.
(72) #
Wytyczne UE w sprawie praw człowieka dotyczące niedyskryminacji w działaniach zewnętrznych .
KOMISJA EUROPEJSKA
Bruksela, dnia 7.10.2020
COM(2020) 620 final
ZAŁĄCZNIK #
do
KOMUNIKATU KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
Unia równości: #
unijne ramy strategiczne na rzecz równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów
{SWD(2020) 530 final}
Załącznik 1: Wytyczne dotyczące planowania i wdrażania krajowych strategicznych ram dotyczących Romów #
Zwalczanie antycyganizmu #Z prac Sojuszu Przeciwko Antycyganizmowi, Parlamentu Europejskiego i Rady Europy 1 wyłania się zgoda co do faktu, że antycyganizm (szczególna forma rasizmu w stosunku do Romów) przyczynia się do trwałego wykluczenia Romów. Ponieważ antycyganizm i wyłączenie tworzą błędne koło, należy zmierzyć się z nimi jednocześnie. Zwalczanie dyskryminacji i antycyganizmu przyczyni się do powodzenia środków na rzecz integracji, co z kolei będzie sprzyjać większej otwartości i akceptacji w społeczeństwie. Zwalczanie antycyganizmu oraz promowanie różnorodności i integracji wymaga udziału całego społeczeństwa, zarówno społeczności romskich, jak i innych społeczności. Działania te obejmują wzmocnienie pozycji Romów oraz zajęcie się głównym (w tym instytucjonalnym) nurtem postaw i zachowań. Organy ds. równości mogłyby być uprzywilejowanymi partnerami krajowych punktów kontaktowych ds. integracji Romów w zapewnianiu norm w zakresie wdrażania i w promowaniu silniejszego ukierunkowania strategii na przeciwdziałanie dyskryminacji. W krajowych ramach strategicznych dotyczących Romów należy: ·niezależnie koncentrować się na walce z antycyganizmem, aby: 1. uznać antycyganizm i odpowiedzialność za przeciwdziałanie mu; 2. uznać historyczny wymiar antycyganizmu, w szczególności holocaust Romów; zwiększyć świadomość na temat historii Romów i promować pojednanie; 3. zwiększyć świadomość wzajemnych korzyści wynikających z różnorodności i integracji; budować pozytywne narracje; promować wzory do naśladowania; wspierać spotkania między społecznościami i międzykulturowe uczenie się w celu zwalczania stereotypów i informacji wprowadzających w błąd na temat Romów w edukacji, mediach, sztuce, kulturze i historii; 4. zwalczać dyskryminację jako przejaw antycyganizmu; 5. zwalczać nawoływanie do nienawiści i przestępstwa z nienawiści jako przejawy antycyganizmu oraz zachęcać do zgłaszania przestępstw z nienawiści, nękania i przemocy; 6. promować dostęp do wymiaru sprawiedliwości dla ofiar antycyganizmu i dyskryminacji; 7. zwiększać świadomość Romów na temat ich praw; oraz 8. zwalczać dyskryminację systemową/instytucjonalną/strukturalną 2 doświadczaną przez Romów i zapobiegać jej; ·zapobiegać antycyganizmowi w ramach przekrojowego/horyzontalnego priorytetu i zwalczać go we wszystkich obszarach polityki sektorowej, aby: 1. zwalczać segregację, prześladowanie i nękanie w ramach edukacji; uwrażliwiać pracowników szkół; 2. zwalczać dyskryminację w zakresie (dostępu do) zatrudnienia i uwrażliwiać pracodawców; 3. zwalczać dyskryminację w dostępie do opieki zdrowotnej dobrej jakości; wyeliminować równoległe usługi świadczone w sposób wskazujący na segregację; zapobiegać naruszeniom praw człowieka (np. przymusowej aborcji i przymusowej sterylizacji); uwrażliwić personel medyczny; 4. zwalczać segregację przestrzenną; zapobiegać przymusowym eksmisjom bez udostępnienia lokali zastępczych; uwrażliwić władze; oraz 5. regularnie gromadzić dane dotyczące równości (dane dotyczące doświadczeń związanych z dyskryminacją; dane od organów ds. równości dotyczące przypadków dyskryminacji). |
#
Walka z ubóstwem wielopokoleniowym |
Promowanie uczestnictwa Romów #Uczestnictwo Romów w kształtowaniu spraw publicznych jest warunkiem wstępnym oraz czynnikiem sprzyjającym równouprawnieniu i włączeniu społecznemu, a także wspiera demokratyczne i skuteczne zarządzanie. Uczestnictwo i upodmiotowienie Romów polegają na udzieleniu obywatelom głosu i umożliwieniu im działania w nowy, afirmujący życie sposób. Integracja otwiera drogę do działania i daje ludziom możliwość uczestnictwa. Uczestnictwo i upodmiotowienie to zasady i procesy służące poprawie warunków życia i wyników życiowych obywateli. Wspieranie znaczącego uczestnictwa Romów w kształtowaniu polityki na szczeblu lokalnym, krajowym i unijnym jest warunkiem wstępnym zwalczania wyłączenia. Szczególnie ważnymi podmiotami są organizacje społeczeństwa obywatelskiego prowadzone przez Romów i wspierające Romów. Przy koordynacji opracowywania krajowych ram strategicznych, krajowe punkty kontaktowe ds. integracji Romów zachęca się do promowania modeli uczestnictwa, np. ułatwiając tworzenie tematycznych grup roboczych, które opracowują ocenę potrzeb, priorytety, cele, działania w kluczowych obszarach, skupiają podmioty krajowe, regionalne, lokalne i pozarządowe, oraz zapewniając uczestnictwo Romów. Te modele i struktury można następnie wykorzystać do monitorowania i oceny wdrażania. W krajowych ramach strategicznych dotyczących Romów należy: ·określić minimalne obowiązkowe aspekty i sposoby uczestnictwa Romów w opracowywaniu, wdrażaniu i monitorowaniu polityki oraz programowaniu środków UE, w tym w formie pisemnych protokołów uczestnictwa określających mandat (zakres i charakter zaangażowania), skład (zasady wyboru członków), metody pracy i oczekiwane wyniki organów zajmujących się konsultacjami i uczestnictwem, w celu zapewnienia skutecznej współpracy, zaufania i odpowiedzialności 3 ; ·stwarzać możliwości, aby wzmacniać pozycję społeczności romskich na szczeblu lokalnym, aby umożliwić społeczności przyjęcie odpowiedzialności i podjęcie działań ukierunkowanych wyraźnie na doprowadzenie do zmian społecznych i politycznych. Mobilizowanie społeczności należy postrzegać jako celowy, integracyjny i partycypacyjny proces z udziałem społeczności romskiej, organów i organizacji lokalnych; ·zadbać o reprezentację Romów w procesach politycznych i konsultacyjnych uwzględniającą w pełni ich różnorodność (w tym reprezentację Romów będących obywatelami danego kraju i obcokrajowcami, zmarginalizowanych i zintegrowanych Romów, romskie kobiety i dzieci oraz romską młodzież); ·poprawić działania na szczeblu lokalnym poprzez zaangażowanie większej liczby specjalistów pochodzenia romskiego, którzy będą pełnić rolę mediatorów i pomogą przezwyciężyć utrzymujący się brak zaufania między Romami a społecznościami większościowymi; ·promować współpracę społeczeństwa obywatelskiego między organizacjami skupiającymi się na Romach a organizacjami o charakterze ogólnym, zwłaszcza tymi, które zajmują się prawami dzieci, młodzieży i kobiet; ·wykorzystywać środki UE i inne fundusze w celu zapewnienia regularnego wsparcia na rzecz budowania zdolności (w zakresie sprawdzania równości, uczestnictwa itp.), w szczególności dla zwykłych obywateli i lokalnego społeczeństwa obywatelskiego; oraz ·w krajach o licznej społeczności romskiej: opromować pozytywne działania na rzecz zwiększenia uczestnictwa Romów w organach administracji krajowej i lokalnej zajmujących się równością i integracją, badaniami naukowymi itp.; oraz orozważyć stworzenie krajowych organizacji parasolowych skupiających Romów w celu prowadzenia ciągłych konsultacji i uczestnictwa w dyskusjach politycznych. Powinny one otrzymywać podstawowe dotacje instytucjonalne od rządów krajowych lub regularne fundusze wspierające społeczeństwo obywatelskie. |
Odzwierciedlanie różnorodności #Przy opracowywaniu krajowych ram strategicznych kluczowe znaczenie ma uznanie różnorodności wśród ludności romskiej i społeczności romskich. W unijnych ramach strategicznych dotyczących Romów promuje się wzmocnienie pozycji kobiet i dzieci romskich oraz młodzieży romskiej (jak również niepełnosprawnych Romów, starszych Romów, osób LGBTI+ romskiego pochodzenia i przemieszczających się obywateli UE), aby umożliwić im pokonywanie różnic społeczno-ekonomicznych, pełne korzystanie z ich praw, realizację ich potencjału i aktywne inicjowanie zmian. W krajowych ramach strategicznych dotyczących Romów należy: ·ocenić potrzeby i sytuację wszystkich Romów (w tym niebędących obywatelami danego kraju, spoza UE i bezpaństwowców); ·zająć się dyskryminacją z wielu przyczyn jednocześnie i intersekcjonalnością, które zwiększają dotkliwość wyłączenia; ·kierować do najbardziej zmarginalizowanych grup romskich środki włączenia i przeciwdziałania ubóstwu (bez wyłączania innych grup w podobnej sytuacji) i objąć wszystkich Romów środkami promującymi uczestnictwo, a ludność romską i nieromską środkami zapobiegającymi antycyganizmowi i dyskryminacji i zwalczającymi te zjawiska; ·określić konkretne cele i ukierunkowane środki na rzecz kobiet i dzieci romskich oraz młodzieży romskiej, osób niepełnosprawnych, starszych Romów, przemieszczających się obywateli UE, bezpaństwowców pochodzenia romskiego i pochodzących z państw trzecich (w stosownych przypadkach) oraz dokonać podziału wskaźników według płci i wieku; ·zająć się wymiarem płci we wszystkich dziedzinach, zwłaszcza edukacji, zatrudnieniu, opiece zdrowotnej, alimentach na rzecz dzieci i zwalczaniu dyskryminacji (z wielu przyczyn jednocześnie), w tym przemocy (domowej) i wyzysku; promować uczestnictwo i zapewnić, aby w przypadku środków uwzględniano aspekt płci; ·wspierać dostęp kobiet romskich do wymiaru sprawiedliwości w celu zapobiegania przemocy domowej i innym naruszeniom praw człowieka i ich zwalczania; ·zaangażować się we współpracę międzynarodową w celu skuteczniejszego sprostania wyzwaniom i wykorzystania możliwości wynikających z transnarodowej mobilności Romów, zapewniając dostęp do edukacji, zatrudnienia, zakwaterowania, opieki zdrowotnej i innych usług społecznych; oraz ·położyć kres bezpaństwowości wśród Romów, zapewniając powszechną rejestrację urodzenia oraz dostęp do dokumentów tożsamości, formalnych procedur stwierdzania statusu bezpaństwowca i powszechny dostęp do usług. |
Łączenie podejścia ogólnego i ukierunkowanego #Chociaż dyskryminacja i wyłączenie Romów uzasadniają dalsze stosowanie ukierunkowanego podejścia, celem ukierunkowania jest promowanie skutecznej integracji i równości Romów we wszystkich sferach życia. Zakłada to integracyjną reformę głównych strategii politycznych, która wymaga inteligentnego połączenia ukierunkowanego i ogólnego podejścia. Ukierunkowane strategie polityczne powinny mieć charakter tymczasowy i służyć łagodzeniu dodatkowych niekorzystnych sytuacji i dyskryminacji, z którymi borykają się Romowie. Ukierunkowanie powinno być wyraźne (choć niekoniecznie oparte na pochodzeniu etnicznym), ale nie wykluczające, tzn. nie powinno wykluczać ludności nieromskiej w tej samej sytuacji. W krajowych ramach strategicznych dotyczących Romów należy: ·wyjaśnić, w jaki sposób konkretne ukierunkowane środki (zabezpieczenia) zaradzą barierom, które uniemożliwiają Romom dostęp do głównych strategii politycznych i korzystanie z nich, oraz w jaki sposób publiczne strategie polityczne w większym stopniu przyczyniają się do integracji Romów; ·promować dostęp Romów do praw i podstawowych usług, korzystając z dodatkowego ukierunkowanego wsparcia, ale bez tworzenia stałych równoległych struktur; ·ukierunkować interwencje terytorialnie, aby zapewnić uwzględnienie warunków lokalnych; połączyć ukierunkowanie na grupy terytorialne i społeczne w ramach szeroko zakrojonych interwencji (np. w celu zwalczania skrajnego ubóstwa) i zapewnić, aby dotarły do społeczności romskiej; ·w krajach o licznej społeczności romskiej: opoddać przeglądowi/audytowi kluczowe środki w ramach głównego nurtu polityki w celu oceny ich wpływu na równość i integrację Romów; ookreślić sposób wykorzystania środków UE na integracyjną reformę głównych strategii politycznych (np. przeciwdziałanie segregacji w edukacji lub mieszkalnictwie) oraz na ukierunkowane działanie; oraz opoczynić ustalenia dotyczące uwzględniania problematyki równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów na szczeblu regionalnym i lokalnym. |
Zwiększenie skali działań zapobiegających nieproporcjonalnemu wpływowi kryzysów na Romów/łagodzących ten wpływ #Wszystkie główne wyzwania, przed którymi stoi obecnie UE (w tym pandemia COVID-19, zmiana klimatu oraz transformacja ekologiczna i cyfrowa) uwzględniają równouprawnienie i włączenie społeczne Romów. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by grupy dyskryminowane i zmarginalizowane, w szczególności wśród Romów, nie były zmuszane do ponoszenia nieproporcjonalnie dużej części obciążeń związanych z kryzysami i transformacjami oraz aby działania w sytuacjach wyjątkowych i bardziej długoterminowe strategie wzrostu gospodarczego obejmowały ukierunkowane dodatkowe wsparcie na rzecz ich integracji. Należy wyciągnąć wnioski z pandemii COVID-19, która w nieproporcjonalnie dużym stopniu dotknęła zmarginalizowane społeczności romskie i naraziła je na najgorsze krótkoterminowe skutki zdrowotne oraz średnio- i długoterminowe skutki gospodarcze. Krajowe ramy strategiczne dotyczące Romów powinny pomóc w łagodzeniu skutków kryzysu związanego z COVID-19 i lepiej przygotować nas do radzenia sobie w przyszłości z każdym takim zdarzeniem. W krajowych ramach strategicznych dotyczących Romów należy: ·zaplanować skuteczne gromadzenie danych i monitorowanie skutków społeczno-gospodarczych (według wieku, płci i potrzeb medycznych), aby zapewnić skuteczne i dostosowane do potrzeb środki polityczne, które stanowią odpowiedź na istniejące/przyszłe pandemie; ·uwzględnić potrzeby krótko-, średnio- i długoterminowe oraz zaangażować zainteresowane strony w opracowywanie i wdrażanie środków; ·wspierać starania organów lokalnych na rzecz zaspokojenia najpilniejszych potrzeb społeczności romskich (np. dostępu do schronisk, w tym do żywności i wody, dostępu do bezpłatnych usług zdrowotnych oraz wsparcia finansowego dla rodzin romskich znajdujących się w niepewnej sytuacji ekonomicznej); ·potraktować priorytetowo starania na rzecz rozwiązania problemu nierówności strukturalnych i braku dostępu społeczności romskich do podstawowych usług i infrastruktury; ·dopilnować, aby środki lub działania, w których wykorzystuje się środki unijne i krajowe, docierały do społeczności najbardziej zmarginalizowanych i znajdujących się w najbardziej niekorzystnej sytuacji oraz zaspokajały ich potrzeby; ·wspierać dostęp Romów do bezpiecznej i czystej wody pitnej 4 ; ·poprawić dostęp do infrastruktury sanitarnej i zapewnić ciągłość podstawowych usług użyteczności publicznej na wypadek pandemii; ·promować kompetencje zdrowotne wśród społeczności romskiej; ·promować rozpowszechnianie dokładnych, jasnych i opartych na dowodach kampanii informacyjnych i uświadamiających jako skutecznych narzędzi walki z dyskryminacją i ksenofobią; ·zapewnić regularne monitorowanie warunków środowiskowych i zagrożeń, które szczególnie dotyczą znajdujących się w niekorzystnej sytuacji społeczności romskich, oraz podejmować działania w celu zaradzenia niebezpiecznym lub niehigienicznym warunkom; oraz ·promować spójność między środkami nadzwyczajnymi i środkami naprawczymi oraz główne inicjatywy, takie jak „zielony ład”, cyfryzacja, Europejski filar praw socjalnych, cele zrównoważonego rozwoju, europejski semestr oraz główne strategie, programy i reformy. |
Zapewnienie włączenia cyfrowego #Gdy pandemia COVID-19 wymusiła zamknięcie szkół, uczelni i urzędów, wszyscy zaczęli upatrywać ratunku w internecie. Masowe przejście na edukację online i telemedycynę itp. zakładało, że każdy ma dostęp do internetu. Kryzys ujawnił jednak zaskakujące globalne dysproporcje w nauczaniu przez internet i na odległość. Romowie mieszkają często na obszarach wiejskich, obszarach, w których nadal nie ma dostępu do infrastruktury szerokopasmowej. W przypadku zmarginalizowanych Romów, którzy mają niewielki dostęp do infrastruktury informatycznej lub umiejętności cyfrowych lub nie mają go wcale, skutki takiego stanu rzeczy ujawniły głęboko zakorzenione nierówności strukturalne, co przekłada się na ryzyko, że dzieci romskie będą osiągać słabe wyniki i pozostawać w tyle w nauce szkolnej, a dorośli będą pozbawieni informacji w czasie rzeczywistym i możliwości pracy. Aby zagwarantować, że nikt nie zostanie pominięty, należy stawić czoła podstawowym wyzwaniom związanym z nierównością, dyskryminacją i wyłączeniem w epoce cyfrowej. Skuteczne wdrażanie technologii cyfrowych oraz odporność i sprawiedliwość społeczna Europy zależą od tego, czy obywatele będą mieli dostęp do niezbędnej infrastruktury, sprzętu i umiejętności cyfrowych. W krajowych ramach strategicznych dotyczących Romów należy: ·przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu Romów poprzez zapewnienie dostępu do technologii cyfrowych, w szczególności dostępu do nauczania przez internet i na odległość i wspierania takiego nauczania w przypadku zamknięcia instytucji odpowiedzialnych za kształcenie i szkolenie, jak podczas pandemii COVID-19; ·zachęcać do synergii z innymi inicjatywami politycznymi (w szczególności tymi, które dotyczą usług publicznych, administracji elektronicznej i usług komercyjnych w internecie), tak aby poprawić użyteczność usług publicznych i promować administrację elektroniczną sprzyjającą integracji, wraz ze szczególnymi środkami służącymi świadczeniu usług publicznych na rzecz Romów i łączeniu ich, zwracając szczególną uwagę na obszary wiejskie; ·zwiększać umiejętności i kompetencje cyfrowe 5 wśród Romów poprzez: 1. poprawę dostępu do sprzętu cyfrowego i połączeń sieciowych (np. publicznych punktów dostępu do internetu na obszarach słabo rozwiniętych); 2. promowanie podstawowych umiejętności i kompetencji cyfrowych w kontekście kształcenia przez całe życie i oferowanie odnośnych szkoleń; 3. poprawę jakości korzystania przez Romów ze społeczeństwa informacyjnego i uczestnictwa w nim; oraz 4. zachęcanie do zgłaszania dyskryminacyjnych praktyk internetowych w dostępie do usług i korzystaniu z nich; 5) umieszczanie inicjatyw związanych z umiejętnościami cyfrowymi w lokalnych kontekstach społeczno-ekonomicznych, dostosowując je do specyficznych potrzeb i warunków społeczności romskich; 6) promowanie i wspieranie inicjatyw związanych z umiejętnościami cyfrowymi 6 , które: –stymulują motywację i zwiększają świadomość w zakresie korzystania z internetu; –są przystępne cenowo i trwałe; –zawierają treści i sposoby realizacji dostosowane do potrzeb Romów (nowe metody nauczania, uczenie się nieformalne itp.); oraz –są dostępne i użyteczne; ·zachęcać do korzystania z rozwiązań cyfrowych w opiece zdrowotnej, zarówno dla pacjentów, jak i pracowników służby zdrowia, w celu zapewnienia ciągłości opieki i bezpiecznych sposobów leczenia; oraz ·dokonać przeglądu ram strategicznych w zakresie włączenia cyfrowego, aby ocenić bariery napotykane przez Romów. |
Zapewnienie sprawiedliwości środowiskowej #Coraz bardziej uwidacznia się dyskryminacja środowiskowa 7 , z którą borykają się liczne społeczności romskie. Ta długo zaniedbywana rzeczywistość ujawniła swoje nieproporcjonalne skutki podczas pandemii COVID-19, w wyniku której zmarginalizowane społeczności stały się bardziej narażone na zakażenie i inne związane z tym problemy zdrowotne. Zagrożenia dla zdrowia są potęgowane przez nieodpowiednie warunki życia i segregację, co w jeszcze większym stopniu doprowadza do wykluczenia społeczno-gospodarczego Romów. W krajowych ramach strategicznych dotyczących Romów należy: ·uznać i zwalczać dyskryminację środowiskową, zwłaszcza że dotyczy ona zmarginalizowanych społeczności romskich na obszarach, na których występuje segregacja (jako przejaw antycyganizmu); promować zrozumienie, w jaki sposób dyskryminacja środowiskowa i brak usług ekosystemowych zmuszają zmarginalizowanych Romów do życia na obszarach, na których występuje degradacja środowiska; ·skupić się na dostępie do wody, odpowiednich warunkach sanitarnych, usługach zbierania odpadów i gospodarowania nimi oraz zwalczać utrzymującą się segregację przestrzenną jako przyczynę dyskryminacji środowiskowej w zakresie zakwaterowania i podstawowych usług; ·zająć się niewystarczającym dostępem Romów do zielonych terenów mieszkalnych o wartości rekreacyjnej; ·zapobiegać uwarunkowanym środowiskiem zagrożeniom dla zdrowia i przeciwdziałać wpływowi narażenia na zanieczyszczenie i skażenie na zdrowie; oraz ·zapewnić bezpieczeństwo i higienę pracy osobom pracującym w mniej korzystnych warunkach środowiskowych. |
Promowanie (wiedzy na temat) sztuki, historii i kultury romskiej #Sztuka, historia i kultura romska są integralnymi elementami naszego europejskiego i krajowego krajobrazu. Na przestrzeni wieków wizerunki kultury i tożsamości romskiej były jednak romantyzowane i stereotypowe, co pogłębiło alienację społeczności romskich od głównego nurtu społeczeństwa. Uznanie kulturowe należy tworzyć z pomocą narracji romskich. W krajowych ramach strategicznych dotyczących Romów należy: ·uznać wkład sztuki i kultury romskiej w dziedzictwo narodowe i europejskie oraz zwiększać świadomość i odpowiedzialność Romów w tym zakresie; ·wspierać platformy ułatwiające kontakty między ludnością romską i nieromską na szczeblu lokalnym poprzez promowanie romskiej tradycyjnej i współczesnej sztuki i kultury oraz romskiego tradycyjnego i współczesnego rzemiosła, a także wiedzy o historii Romów; ·promować działania uświadamiające we współpracy z podmiotami medialnymi, wspierające samodzielnie konstruowaną tożsamość romską i romskie dziedzictwo kulturowe; ·zwalczać uprzedzenia wobec Romów i stereotypy na ich temat; ·wyznaczyć i upamiętnić dzień 2 sierpnia jako Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu Romów, aby upamiętniać ofiary ludobójstwa Romów podczas drugiej wojny światowej; ·promować zintegrowane podejście do upamiętniania holocaustu, pamiętając o losach Romów w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu (27 stycznia, dniu wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau); ·uwzględnić społeczności romskie w krajowych narracjach kulturowych, przez włączenie sztuki, historii i kultury romskiej do zbiorów archiwów narodowych, muzeów i stałych wystaw sztuki; przeznaczyć odpowiednie środki na ochronę, konserwację i rozwój sztuki i kultury romskiej, w tym poprzez promowanie festiwali; ·włączyć język romski i historię Romów do programów nauczania i podręczników zarówno dla uczniów romskich, jak i nieromskich; promować wielokulturowe działania i kampanie uświadamiające w szkołach; oraz ·umożliwiać wzmocnienie pozycji i wspierać romskich przedsiębiorców i osoby samozatrudnione w lokalnych przedsiębiorstwach, które promują romskie tradycje i kulturę. |
Promowanie innowacji społecznych i eksperymentu politycznego #Innowacje społeczne i eksperyment polityczny stanowią nowe podejście wywodzące się z obszaru zmian społecznych. Na takie podejście składają się idee, praktyki i inicjatywy, które wprowadza się na różnych poziomach systemu, aby stymulować głębokie zmiany i osiągać trwałe pozytywne efekty. Innowacje społeczne i eksperyment polityczny stanowią ważne narzędzia do promowania równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów oraz wzmocnienia ich pozycji. Polityka UE definiuje „innowacje społeczne” jako działania, których cel, jak również środki, by je zrealizować, mają wymiar społeczny. Działania te polegają na rozwoju i wprowadzaniu nowych idei (dotyczących produktów, usług i modeli), które jednocześnie zaspokajają potrzeby społeczne i tworzą nowe relacje społeczne lub współpracę społeczną i w ten sposób przynoszą korzyści społeczeństwu i zwiększają jego zdolność do działania 8 . „Eksperymenty w ramach polityki społecznej” oznaczają interwencje w zakresie polityki, które zapewniają innowacyjne działania w odpowiedzi na potrzeby społeczne i są realizowane na małą skalę i w warunkach zapewniających możliwość oceny ich wpływu, zanim zostaną wdrożone w innych kontekstach lub na większą skalę, jeżeli ich wyniki okażą się przekonujące 9 . W krajowych ramach strategicznych dotyczących Romów należy: ·wspierać tworzenie krajowych sojuszy na rzecz uczenia się i innowacji sprzyjających włączeniu, łączących podmioty z różnych ekosystemów (stosowne organizacje praktyków romskiego pochodzenia razem z przedstawicielami biznesu/przemysłu, inkubatorów społecznych i sieci liderów zmian, ambasad, organizacji badawczych); ·inicjować wspólne procesy współtworzenia z krajowymi/regionalnymi zainteresowanymi podmiotami, organizacjami dobroczynnymi i organizacjami prospołecznymi, aby ustalać potrzeby, dostępne zasoby i możliwości podejmowania wspólnych systematycznych działań (m.in. przy dostępnym wsparciu doradczym UE); ·wspierać powstawanie projektów nastawionych na wyniki i dotyczących kluczowych usług społecznych (dostępu do mieszkalnictwa, mediów, podstawowej infrastruktury publicznej i podstawowych usług publicznych itp.); ·stymulować uczenie się metod pracy na różne tematy/w różnych sektorach i jednocześnie zachęcać kluczowe podmioty z różnych sektorów (sektora prywatnego, publicznego, obywatelskiego) do współpracy i umożliwiać im taką współpracę; ·eksperymentować w obszarze strategii społecznych (np. gwarantować bezwarunkowy dochód podstawowy) w celu tworzenia modeli i testowania alternatywnych mechanizmów realizacji świadczeń z zabezpieczenia społecznego; ·analizować możliwości gromadzenia prywatnego kapitału i łączenia funduszy z np. organizacjami dobroczynnymi za pośrednictwem programów potencjalnego kojarzenia podmiotów, aby reagować na niespełnione potrzeby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji; ·sprawdzać nowe modele usług lub realizacji i tworzenie rozszerzonych rezerw za pośrednictwem partnerstw nastawionych na wyniki; ·wspierać łączenie zasobów i dzielenie kosztów oraz łączenie ukierunkowanego i elastycznego finansowania; oraz ·wspierać powstawanie centrów kompetencji w zakresie innowacji społecznych (które będą wspierane poprzez działania ponadnarodowe w ramach ESF+) i upoważnić do wspierania włączenia Romów. |
(1) #
Antycyganizm – dokument referencyjny , Berlin/Budapeszt, 2017; rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 15 kwietnia 2015 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Romów – antycyganizm w Europie i uznanie przez UE dnia pamięci o ludobójstwie Romów podczas drugiej wojny światowej ; sprawozdanie Parlamentu Europejskiego w sprawie aspektów praw podstawowych w integracji Romów w UE: walka z antycygańskością (2017/2038(INI)) ; rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 12 lutego 2019 r. w sprawie konieczności wzmocnienia strategicznych unijnych ram dotyczących krajowych strategii integracji Romów po 2020 r. i bardziej zdecydowanej walki z antycygańskością ; zalecenie nr 13 ECRI dotyczące ogólnej polityki zwalczania antycyganizmu i dyskryminacji Romów z 2012 r. ; deklaracja Komitetu Ministrów Rady Europy na temat nasilającego się w Europie antycyganizmu i rasistowskiej przemocy wobec Romów .
(2) #
Dyskryminacja systemowa wynika z nierówności zakorzenionych w ustawodawstwie, polityce i praktyce. Często nierówności te nie są utrwalone w sposób zamierzony, ale z powodu szeregu czynników instytucjonalnych w zakresie formułowania, wdrażania i przeglądu ustawodawstwa, polityki i praktyki. Zob. Integracja Romów i koczowników: w kierunku nowych ram UE, wyciąganie wniosków z prac organów ds. równości .
(3) #
Violetta Zentai, Georgeta Munteanu i Simona Torotcoi, Jakość uczestnictwa w inicjatywie UE na rzecz równości i integracji Romów po 2020 r. , sprawozdania ekspertów opierające się na przyszłościowych aspektach oceny unijnych ram dotyczących krajowych strategii integracji Romów, 2020, s. 41, 59–60.
(4) #
W dyrektywie w sprawie wody pitnej (motyw 31; art. 16) zobowiązano państwa członkowskie do uwzględnienia specyficznej sytuacji kultur mniejszościowych, takich jak Romowie i koczownicy, niezależnie od tego, czy są osiedleni, czy nie, poprzez zastosowanie niezbędnych środków w celu poprawy ich dostępu do wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
(5) #
W ramach kompetencji cyfrowych dla obywateli określono pięć elementów składających się na kompetencje cyfrowe: umiejętność korzystania z informacji i danych, komunikacja i współpraca, tworzenie treści cyfrowych, bezpieczeństwo i rozwiązywanie problemów.
(6) #
W ramach kompetencji cyfrowych dla obywateli zdefiniowano umiejętność korzystania z informacji i kompetencje cyfrowe jako umiejętność wyrażania potrzeb w zakresie informacji; wyszukiwania i pobierania danych, informacji i treści cyfrowych; dokonywania oceny przydatności źródła i jego zawartości; oraz przechowywania danych, informacji i treści cyfrowych, zarządzania nimi i ich organizacja;
(7) #
Dyskryminacja środowiskowa dotyczy Romów żyjących w odseparowanych osadach w niebezpiecznych warunkach środowiskowych (obok wysypisk śmieci, opuszczonych terenów przemysłowych lub obszarów zagrożonych powodzią), pozbawionych możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb środowiskowych, takich jak gospodarka wodna i gospodarowanie odpadami. Zob. Zepchnięci na pustkowia: rasizm środowiskowy wobec społeczności romskich w Europie Środkowej i Wschodniej . Koncepcyjne wyjaśnienia i zasoby można znaleźć na stronie internetowej sieci ds. sprawiedliwości energetycznej (Energy Justice Network) .
(8) #
Wniosek Komisji dotyczący rozporządzenia Parlament Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (ESF+) 2018/0206 COD ( COM(2018) 382 final ) z 30.5.2018, art. 2 ust. 16.
(9) #
Ibidem, art. 2 ust. 17.
KOMISJA EUROPEJSKA
Bruksela, dnia 7.10.2020
COM(2020) 620 final
ZAŁĄCZNIK
do
KOMUNIKATU KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
Unia równości – #
unijne ramy strategiczne na rzecz równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów #
{SWD(2020) 530 final}
Zestaw wskaźników #
Ogólny cel niniejszego zestawu wskaźników dotyczy monitorowania postępów w osiąganiu celów i założeń unijnych ram strategicznych na rzecz równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów. Aby osiągnąć ten ogólny cel, państwa członkowskie muszą wdrożyć w obszarach priorytetowych szereg środków, z których każdy ma szczegółowy cel horyzontalny lub sektorowy.
Zestaw wskaźników, który posłuży do mierzenia postępów w osiąganiu tych celów opracowano w kontekście grupy roboczej ds. wskaźników i sprawozdawczości dotyczących równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów koordynowanej przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA). Członkami grupy roboczej są przedstawiciele krajowych punktów kontaktowych ds. integracji Romów z 20 państw członkowskich i przedstawiciele urzędów statystycznych oraz Komisji Europejskiej. Ponadto zestaw dostosowano do wskaźników i celów opracowanych w ramach odpowiednich unijnych inicjatyw w odniesieniu do okresu do 2030 r. i celów zrównoważonego rozwoju. Pełne sprawozdanie jest dostępne pod adresem https://fra.europa.eu/en/news/2020/roma-working-party-consultations-roma-inclusion-monitoring-framework .
Zestaw wskaźników opiera się na modelu wskaźników obejmującym strukturę, proces i wynik, który Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) zaleciło podczas oceny zgodności ze standardami praw człowieka. Model ten umożliwia przeprowadzenie oceny dotyczącej:
a) #
obowiązujących ram prawnych i politycznych (wskaźniki strukturalne);
b) #
szczególnych interwencji mających na celu ich wdrożenie (wskaźniki procesu);
c) #
osiągnięć, które przynoszą korzyść posiadaczom praw (wskaźniki wyniku).
Wskaźniki strukturalne: #
Unijne i krajowe ramy prawne oraz strategie, które wprowadzono, aby zachować zgodność z Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej (w odniesieniu do Romów, unijne ramy strategiczne na rzecz równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów).
Wskaźniki procesu: #
Szczególne interwencje i działania (np. programy, projekty, środki) wprowadzone, aby osiągnąć cele i założenia krajowych strategicznych ram dotyczących Romów dzięki wdrożeniu wspomnianych przepisów ram prawnych i politycznych.
Wskaźniki wyniku lub rezultatu: #
Panująca sytuacja i wszelkie zmiany w korzystaniu z praw podstawowych przez osoby fizyczne posiadające szczególne cechy, takie jak pochodzenie etniczne w przypadku Romów. Są to w dużej mierze standardowe wskaźniki, obejmujące dane, które można dezagregować według różnych kategorii takich jak pochodzenie etniczne, płeć i wiek. W państwach członkowskich, w których takie dane nie są dostępne, jako dane zastępcze można wykorzystać dane społeczno-gospodarcze. Wskaźniki te powinny być zgodne ze strategią „Europa 2020” lub wszelkimi innymi wskaźnikami ubóstwa i wykluczenia społecznego po 2020 r., a także obszarami polityki sektorowej, w których osiągane są cele Europejskiego filaru praw socjalnych, takich jak edukacja, zdrowie i zatrudnienie.
Cele, wskaźniki podstawowe, cele i środki #
Ramy monitorowania opracowano wyraźnie w celu śledzenia postępów w osiąganiu celów politycznych. Cele odzwierciedlane są we wskaźnikach wyniku (podstawowych i dodatkowych), a założenia mogą dotyczyć pożądanego stanu, jaki państwo członkowskie chciałoby osiągnąć do 2030 r. w każdym obszarze równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów. Ramy opierają się na wytycznych Komisji w sprawie lepszego stanowienia prawa 1 , unijnych ramach strategicznych na rzecz równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów oraz wniosku dotyczącym zalecenia Rady w sprawie równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów.
Większość wskaźników wyników opiera się na badaniach, ale należy uzupełnić je danymi administracyjnymi, np. dotyczącymi infrastruktury, segregacji ze względu na miejsce zamieszkania itp.
Wskaźniki podstawowe: #
Te wskaźniki wyniku opierają się na badaniach i są obowiązkowe dla wszystkich państw członkowskich, w przypadku których dane takie są dostępne lub istnieje możliwość ich zgromadzenia w przyszłości. Państwa, które nie gromadzą żadnych danych ilościowych (dezagregowanych według kryterium pochodzenia etnicznego lub kryteriów zastępczych), powinny rozważyć gromadzenie danych ilościowych i określenie celów w odniesieniu do wskaźników procesu (zob. poniżej).
Dodatkowe wskaźniki wyniku: #
Są to wskaźniki kontekstowe, które uzupełniają wskaźniki podstawowe dotyczące celu. Państwa członkowskie mogą zdecydować, czy wypełnić takie wskaźniki.
Istnieje różnica między obowiązkiem wypełnienia wskaźników a gromadzeniem danych na potrzeby wskaźników. Na przykład tematy segregacji w edukacji, dostępu do wody wodociągowej lub akty urodzenia mają większe znaczenie w niektórych krajach niż w innych. Ponadto niektóre wskaźniki dodatkowe mogą stać się wskaźnikami podstawowymi, jeżeli mają szczególne znaczenie w konkretnym państwie, na przykład objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym.
Wskaźniki procesu: #
Połączenie okoliczności prawnych i gospodarczych, rodzajów środków, zdolności podmiotów wdrażających, poziomu zaangażowania społeczności romskich i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Państwa członkowskie mogą decydować o wyborze wskaźników i obszarów interwencji politycznych zgodnie ze swoimi ramami strategicznymi.
Tabela1: Przegląd podstawowych celów i wskaźników UE dotyczących równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów #
Cele horyzontalne | Unijne wskaźniki podstawowe | Związek z celem zrównoważonego rozwoju | ||
1 | Przeciwdziałanie antycyganizmowi i dyskryminacji 2 oraz zapobieganie tym zjawiskom | 1 | Odsetek osób, które poczuły się dyskryminowane z powodu przynależności do społeczności romskiej w którymkolwiek z obszarów objętych badaniem w ciągu ostatnich 12 miesięcy | cel zrównoważonego rozwoju 10.3.1 cel zrównoważonego rozwoju 16.b.1 |
2 | Odsetek populacji ogólnej, który czuje się niekomfortowo, mając Romów za sąsiadów | |||
2 | Ograniczenie ubóstwa i wykluczenia społecznego | 3 | Wskaźnik zagrożenia ubóstwem (poniżej 60 % mediany ekwiwalentnego dochodu po transferach społecznych) | cel zrównoważonego rozwoju 1.2.1 |
3.1 | Dzieci <18 zagrożone ubóstwem | cel zrównoważonego rozwoju 1.2.2 | ||
4 | Odsetek osób zamieszkujących gospodarstwo domowe w pogłębionej deprywacji materialnej (które nie mogą sobie pozwolić finansowo na 4 z 9 pozycji, np. żywność, zapraszanie przyjaciół itp.)* | cel zrównoważonego rozwoju 1 | ||
4.1 | Dzieci <18 żyjące w pogłębionej deprywacji materialnej* | cel zrównoważonego rozwoju 1 | ||
3 | Promowanie udziału poprzez wzmacnianie pozycji, ustanawianie współpracy i budowanie zaufania | 4 | Odsetek osób, które poczuły się dyskryminowane (w jakimkolwiek obszarze) w ciągu ostatnich 12 miesięcy i zgłosiły ostatni przypadek dyskryminacji ze względu na przynależność do społeczności romskiej | |
5 | NALEŻY OPRACOWAĆ wskaźniki aktywności obywatelskiej i uczestnictwa | |||
Cele sektorowe | Unijne wskaźniki podstawowe | Związek z celem zrównoważonego rozwoju | ||
4 | Zwiększenie skutecznego i równego dostępu do dobrej jakości powszechnej edukacji sprzyjającej włączeniu społecznemu | 6 | Odsetek dzieci w wieku od 3 lat do wieku rozpoczęcia obowiązkowej edukacji podstawowej, które uczęszczają do placówek wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem | cel zrównoważonego rozwoju 4.2.2 |
7 | Odsetek osób w wieku 20–24 lata, które ukończyły co najmniej szkołę średnią II stopnia | cel zrównoważonego rozwoju 4.3 | ||
8 | Odsetek dzieci w wieku 6–15 lat, które chodzą do szkół, w których „pochodzenia romskiego są wszyscy koledzy i koleżanki lub ich większość”, zgłoszony przez respondentów (wyłącznie w wybranych państwach) | |||
5 | Zwiększenie skutecznego i równego dostępu do płatnego i trwałego zatrudnienia wysokiej jakości | 9 | Odsetek osób, których głównym statusem zawodowym według samooceny jest „praca odpłatna” (w tym w pełnym wymiarze czasu pracy, w niepełnym wymiarze czasu pracy, prace doraźne, samozatrudnienie i praca dorywcza lub praca w ciągu ostatnich czterech tygodni), w wieku 20–64 lat | cel zrównoważonego rozwoju 8.5 |
10 | Odsetek osób młodych w wieku 15–29*** lat, których główne zajęcie nie obejmuje obecnie „kształcenia się, pracy lub szkolenia” (młodzież NEET) | cel zrównoważonego rozwoju 8.6.1 | ||
11 | Luka w zatrudnieniu między kobietami a mężczyznami różnica dotycząca wskaźnika osób wykonujących pracę zarobkową między kobietami a mężczyznami, w wieku 20–64 lat | cel zrównoważonego rozwoju 8.5 | ||
6 | Poprawa zdrowia Romów i zwiększenie skutecznego i równego dostępu do wysokiej jakości opieki zdrowotnej i usług społecznych | 12 | Różnica w oczekiwanej długości życia w chwili urodzenia (populacja ogólna w porównaniu z Romami) | |
13 | Odsetek osób, które mają ograniczony dostęp do usług zdrowotnych i społecznych, DO OPRACOWANIA | |||
7 | Zwiększenie skutecznego i równego dostępu do odpowiedniego, wolnego od segregacji zakwaterowania i podstawowych usług 3 | 14 | Odsetek osób żyjących w warunkach deprywacji mieszkaniowej (mieszkających w mieszkaniu, które jest zbyt ciemne, z przeciekającym dachem/zawilgoconymi ścianami, podłogami, bez wanny/prysznica, bez toalety wewnątrz mieszkania) | cel zrównoważonego rozwoju 11.1 |
15 | Odsetek osób mieszkających w gospodarstwie domowym, które nie posiada minimalnej liczby pomieszczeń zgodnie z definicją przeludnienia stworzoną przez Eurostat | |||
16 | Odsetek osób mieszkających w gospodarstwach domowych bez wody wodociągowej wewnątrz lokalu mieszkalnego (wyłącznie w przypadku wybranych państw) | cel zrównoważonego rozwoju 6.1.1 |
Dane FRA do wypełnienia wskaźników można dezagregować według płci, wieku, DEGURBA
*Zostanie zastąpiony wskaźnikiem deprywacji materialnej i społecznej (Eurostat [ilc_mdsd07]) i odnośnym wskaźnikiem dotyczącym dzieci w przypadku stosowania w sprawozdaniach dotyczących celów zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do populacji ogólnej w przyszłości
**Obecne dane na podstawie badań FRA obejmują wyłącznie grupę w wieku 16–29 lat
Wskaźniki zastępcze #
W państwach, w których gromadzenie danych etnicznych nie jest możliwe, można wykorzystać dane zastępcze, na przykład oparte na danych społeczno-gospodarczych. Gromadzenie danych można przeprowadzać na osiedlach i w jednostkach regionalnych, określonych jako podlegające segregacji lub które zamieszkuje wysoki odsetek osób wymagających szczególnego traktowania. Należy przyjąć podstawowe założenie, że ludność na tych obszarach obejmuje wysoki odsetek Romów lub jest w dużej mierze postrzegana jako Romowie i w związku z tym jest narażona na wykluczenie społeczne i dyskryminację. Należy zauważyć, że takie dane zastępcze mogą doprowadzić do ograniczenia gromadzenia danych do danych dotyczących wyłącznie grup najbardziej zmarginalizowanych i pominięcia osób, które nie znajdują się w trudnej sytuacji gospodarczej, ale mimo to ponoszą konsekwencje antycyganizmu w codziennym życiu lub po ujawnieniu swojej tożsamości. W takich przypadkach należy uzupełnić dane zastępcze danymi jakościowymi i administracyjnymi z badań naukowych i konsultacji z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, krajowymi instytucjami praw człowieka i samorządami terytorialnymi. W przypadku braku danych ilościowych nadal zachęca się państwa do gromadzenia danych jakościowych na poziomie wskaźników procesu.
Dane na potrzeby jakościowych wskaźników procesu mogą pochodzić z różnych źródeł. Od 2016 r. państwa członkowskie przedstawiają Komisji sprawozdania w sprawie wskaźników procesu mających znaczenie dla istotnych obszarów polityki uwzględnionych w zaleceniu Rady z 2013 r., stosując zharmonizowany internetowy formularz sprawozdawczy. Nawet jeżeli dane są porównywalne między państwami, odzwierciedlają jednak wyłącznie niewielką część informacji istotnych dla procesu, które są niezbędne dla rzetelnego monitorowania na poziomie procesu. Druga część gromadzenia danych istotnych dla procesu, tj. danych, które odzwierciedlają specyfikę wyzwań dotyczących włączenia społecznego Romów i środki, które mają na celu sprostanie tym wyzwaniom w poszczególnych państwach członkowskich, są równie ważne dla opracowania rzetelnego krajowego systemu monitorowania i w związku z tym mają zasadnicze znaczenie dla skutecznych krajowych strategicznych ram dotyczących Romów. Ponadto zaleca się, by społeczeństwo obywatelskie Romów brało udział w procesie monitorowania oraz opracowywaniu krajowych systemów gromadzenia danych i monitorowania. Podgrupa ds. danych na temat równości Grupy Wysokiego Szczebla ds. Niedyskryminacji, Równouprawnienia i Różnorodności UE przedstawiła wytyczne w sprawie usprawnienia procesu gromadzenia i wykorzystania danych na temat równości 4 .
W 2016 r. państwa członkowskie zaczęły przedkładać Komisji sprawozdania w sprawie wskaźników procesu, zgodnie z zaleceniem Rady z 2013 r. w sprawie skutecznych środków integracji Romów. Pracę tę należy kontynuować w ramach grupy roboczej FRA ds. wskaźników i sprawozdawczości.
Cele horyzontalne #
Cel 1: Przeciwdziałanie antycyganizmowi i dyskryminacji oraz zapobieganie tym zjawiskom #
Wskaźniki podstawowe: | Populacja ogólna |
1)Odsetek osób, które poczuły się dyskryminowane z powodu przynależności do społeczności romskiej w którymkolwiek z obszarów objętych badaniem w ciągu ostatnich 12 miesięcy | Potencjalnie FRS 5 cel zrównoważonego rozwoju 10.3.1 i 16.b.1 |
2)Odsetek populacji ogólnej, który czuje się niekomfortowo, mając Romów za sąsiadów | FRS |
Cel 1-a: Zwalczanie dyskryminacji, nękania, przestępstw z nienawiści i nawoływania do nienawiści wobec Romów #
Wskaźniki wyniku Dodatkowy (opcjonalny) | |
Wskaźnik | Populacja ogólna |
Odsetek osób w wieku 16+, które doświadczyły co najmniej pięciu aktów nękania z nienawiści z powodu przynależności do społeczności romskiej w ciągu 12 miesięcy przed badaniem | nd. / potencjalnie FRS cel zrównoważonego rozwoju 10.3.1 cel zrównoważonego rozwoju 16.b.1 |
Odsetek osób w wieku 16+ (wśród wszystkich respondentów), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy doświadczyły przemocy fizycznej z powodu przynależności do społeczności romskiej | nd. / potencjalnie FRS cel zrównoważonego rozwoju 16.1.3 |
Wskaźniki procesu dotyczące celu 1-a: Zwalczanie dyskryminacji, nękania, przestępstw z nienawiści i nawoływania do nienawiści wobec Romów # | |
Wskaźnik – Wymiar A – Struktura instytucjonalna | |
·krajowe ramy strategiczne na rzecz równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów lub powiązane zestawy dokumentów programowych obejmują wyraźnie środki mające na celu zwalczenie antycyganizmu; ·w krajowym planie działania na rzecz wdrożenia krajowych strategicznych ram dotyczących Romów odpowiednich państw członkowskich UE przewidziano szczególne środki mające na celu zwalczenie antycyganizmu i dyskryminacji; ·organy ds. równości regularnie monitorują wdrażanie krajowych strategicznych ram dotyczących Romów pod kątem zgodności z dyrektywą w sprawie równości rasowej i decyzji ramowej Rady w sprawie zwalczania pewnych form i przejawów rasizmu i ksenofobii oraz rejestrowania przypadków dyskryminacji Romów; ·regularnie tworzy się i publikuje sprawozdania i badania na temat przeciwdziałania dyskryminacji; ·w ramach prawnych, strategiach politycznych, dokumentach programowych i środkach wdrażania polityki państw członkowskich uznaje się antycyganizm; ·antycyganizm stanowi kategorię w rejestrze danych dotyczących przestępstw z nienawiści; ·przyznano finansowanie na rzecz szczególnych środków mających na celu przeciwdziałanie antycyganizmowi i dyskryminacji; ·wśród pracowników gmin, które zamieszkuje liczna społeczność romska, przewidziano co najmniej jedno specjalne stanowisko radnego ze społeczności romskiej. | |
Wskaźnik – Wymiar B – Konkretne środki i działania | |
·wprowadzono publicznie dostępny system monitorowania postępowań sądowych i skarg przedkładanych krajowym organom ds. równości dotyczących przypadków antycyganizmu; ·wprowadzono funkcjonujący, publicznie dostępny system monitorowania przypadków i incydentów dyskryminacji, nawoływania do nienawiści i przestępstw z nienawiści wobec Romów i zgłaszania ich krajowym organom ds. równości lub rzecznikowi, prokuratorom lub policji; ·wprowadzono system szkolenia funkcjonariuszy policji na temat niedyskryminacji i rozpoznawania przestępstw z nienawiści obejmujący szczególne moduły dotyczące dyskryminacji Romów; ·Państwa członkowskie poświęcają Romom czas antenowy w mediach publicznych; ·Państwa członkowskie prowadzą kampanie uświadamiające; ·istnieją łatwo dostępne narzędzia zgłaszania nawoływania do nienawiści i przestępstw z nienawiści; ·organizuje się inicjatywy/szkolenia z udziałem przedsiębiorstw informatycznych (Google, Facebook, Twitter itp.) w celu lepszej identyfikacji treści związanych z antycyganizmem na platformach mediów społecznościowych; ·organizuje się inicjatywy/szkolenia w zakresie identyfikacji i zwalczania przypadków antycyganizmu i nawoływania do nienawiści dla operatorów mediów. | |
Wskaźnik – Wymiar C – Jakość procesów decyzyjnych # | |
·romskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego biorą czynny udział w opracowywaniu szczególnych środków mających na celu przeciwdziałanie antycyganizmowi i dyskryminacji; ·romskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego uczestniczą w posiedzeniach komitetów monitorujących program operacyjny unijnych funduszy, w ramach których wdraża się szczególne środki mające na celu zwalczanie antycyganizmu i dyskryminacji; ·romskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego uczestniczą w monitorowaniu wyników wdrożonych środków. |
Cel 1-b: Promowanie świadomości na temat historii, kultury, uznania i pojednania Romów #
Wskaźniki wyniku: Dodatkowy (opcjonalny): Nie opracowano jeszcze żadnych wskaźników dotyczących tego obszaru, przy czym niektóre możliwe obszary tematyczne, w których można opracować takie wskaźniki, obejmują: ·świadomość populacji ogólnej, że Romowie stanowią uznaną mniejszość narodową; ·świadomość populacji ogólnej na temat historii, literatury, sztuki, kultury, muzyki i polityki romskiej; ·udział populacji ogólnej w festiwalu kultury romskiej i innych wydarzeniach publicznych; ·świadomość populacji ogólnej, że język romski jest uznanym językiem nieterytorialnym zgodnie z kartą języków regionalnych lub mniejszościowych Rady Europy; ·świadomość społeczeństwa na temat holocaustu Romów. |
Wskaźniki procesu dotyczące celu 1-b: Promowanie świadomości na temat historii, kultury, uznania i pojednania Romów # |
Wskaźnik – Wymiar A – Struktura instytucjonalna |
·w krajowych strategicznych ramach dotyczących Romów lub w powiązanych dokumentach programowym wyraźnie uwzględniono środki obejmujące wskaźniki i cele mające służyć promowaniu świadomości na temat historii i kultury Romów; ·uznaje się holocaust Romów, a dni pamięci mające na celu jego upamiętnienie stanowią część oficjalnego kalendarza świąt państwowych; ·istnieją pomniki lub miejsca pamięci poświęcone holocaustowi Romów; ·uznaje się wkład osób pochodzenia romskiego w historię państwa członkowskiego i uwzględnia się go w ramach oficjalnego kalendarza świąt państwowych; ·Historia, kultura i sztuka Romów jest częścią formalnych programów nauczania w szkołach, na uniwersytetach i w ramach kursów akademickich; ·Romskie inicjatywy w dziedzinie kultury są obecne w istotnych krajowych kalendarzach głównych wydarzeń kulturalnych; ·istnieją komisje ekspertów ds. antycyganizmu (komisje prawdy, uznania i pojednania), które działają w celu osiągnięcia głębszego zrozumienia barier i mechanizmów wykluczenia w ramach państwa członkowskiego; ·istnieją struktury niezbędne do wdrożenia Europejskiej karty języków regionalnych lub mniejszościowych Rady Europy; ·w ramach wyznaczonych rządowych organów doradczych odbywają się regularne dyskusje na tematy związane ze sztuką, kulturą i historią Romów, które mają na celu wpłynięcie na politykę; ·roczny budżet państwa jest dostępny i przeznaczany na wsparcie romskich organizacji kulturalnych, które promują kulturę Romów; ·roczny budżet państwa jest dostępny i przeznaczany na lokalne media romskie (prasa, internet, telewizja, radio); ·miejski i lokalny budżet jest dostępny i przeznaczany na lokalne media romskie oraz promocję sztuki i kultury Romów; ·w ministerstwach i agencjach państwowych zajmujących się sprawami młodzieży istnieją działy, którym wyraźnie powierzono zadanie integracji młodzieży romskiej i budowanie zdolności romskich organizacji młodzieżowych. |
Wskaźnik – Wymiar B – Konkretne środki i działania |
·nauka w szkołach obejmuje historię i kulturę Romów; ·w szkołach oferuje się bezpłatne zajęcia z języka romskiego; ·przeprowadza się szkolenia nauczycieli i pracowników szkół na temat edukacji włączającej i różnorodności; ·przeprowadza się szkolenia nauczycieli i pracowników szkół na temat kultury i historii Romów, w tym historii holocaustu Romów; ·funkcjonariuszom publicznym, nauczycielom, funkcjonariuszom policji itp. oferuje się możliwości szkoleń związanych ze sztuką, kulturą i historią Romów; ·udostępnia się i przeznacza zarezerwowany czas nadawania w mediach publicznych na sztukę i kulturę Romów; ·udostępnia się i przeznacza zarezerwowany czas nadawania w mediach publicznych na wiadomości w języku romskim; ·podczas festiwali rezerwuje się, ze wsparciem z funduszy publicznych, możliwość wykorzystania czasu na scenie na przedstawienie kultury romskiej; ·w głównych mediach i prasie zwiększa się odsetek pozytywnego przekazu na temat Romów względem negatywnego przekazu. |
Wskaźnik – Wymiar C – Jakość procesów decyzyjnych |
·Przeprowadza się konsultacje z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego dotyczące potrzeby przeznaczenia środków z budżetu państwa członkowskiego na wsparcie sztuki i kultury romskiej; ·rządowe organy doradcze udzielające informacji zwrotnych na temat przydziału środków z budżetu państwa na rzecz wspierania krajowych strategicznych ram dotyczących Romów są w stanie przedstawić wnioski dotyczące projektów związanych ze sztuką i kulturą Romów; ·we współpracy z romskimi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego i Romami, którzy przeżyli holocaust, lub ich potomkami opracowuje się szczególne środki mające na celu promowanie sztuki i kultury Romów oraz wydarzenia upamiętniające; ·Romskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego uczestniczą w procesie decyzyjnym dotyczącym opracowania szczególnych środków mających na celu promowanie sztuki i kultury Romów oraz przeznaczenia na nie finansowania; ·Romskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego uczestniczą w monitorowaniu wyników środków wdrożonych w ramach tego celu operacyjnego. |
Cel 2: Ograniczenie ubóstwa i wykluczenia społecznego #
Wskaźniki podstawowe: | Populacja ogólna: | |
3)Wskaźnik zagrożenia ubóstwem (poniżej 60 % mediany ekwiwalentnego dochodu po transferach społecznych) | Eurostat [ilc_li02] cel zrównoważonego rozwoju 1.2.1 | |
3.1) Dzieci <18 zagrożone ubóstwem | Eurostat [ilc_li02] cel zrównoważonego rozwoju 1.2.2 | |
4)Odsetek osób zamieszkujących gospodarstwo domowe w pogłębionej deprywacji materialnej 6 (które nie mogą sobie pozwolić finansowo na 4 z 9 pozycji, np. żywność, zapraszanie przyjaciół itp.) 4.1) Dzieci <18 żyjące w pogłębionej deprywacji materialnej | Eurostat [ilc_mddd11] cel zrównoważonego rozwoju 1 Eurostat [ilc_mddd11] cel zrównoważonego rozwoju 1 | |
Wskaźniki wyniku Dodatkowy (opcjonalny) | ||
Wskaźnik | Populacja ogólna | |
Odsetek osób mieszkających w gospodarstwie domowym, które nie może sobie pozwolić finansowo na posiłek mięsny, z kurczakiem, rybą (lub na jego odpowiednik wegetariański) co drugi dzień | Eurostat [ilc_mdes03] | |
Odsetek osób żyjących w gospodarstwie domowym, w którym co najmniej jedna osoba poszła spać głodna w ciągu ostatniego miesiąca, ponieważ zabrakło pieniędzy na żywność | nd. / FRS | |
Odsetek dzieci w wieku 0–17 lat żyjących w gospodarstwie domowym, w którym co najmniej jedna osoba poszła spać głodna w ciągu ostatniego miesiąca, ponieważ zabrakło pieniędzy na żywność | nd. / FRS | |
Odsetek osób żyjących w gospodarstwie domowym, która doświadcza (znacznych) trudności w przetrwaniu kolejnego miesiąca | Eurostat [ilc_mdes09] | |
Odsetek osób, które nie mają rachunku bankowego | nd. / FRS |
Wskaźniki procesu dotyczące celu horyzontalnego 2: Ograniczenie ubóstwa i wykluczenia społecznego # |
Wskaźnik – Wymiar A – Struktura instytucjonalna ·w krajowych strategicznych ramach dotyczących Romów lub w powiązanych dokumentach programowych wyraźnie uwzględniono środki obejmujące wskaźniki i cele, które mają na celu ograniczenie ubóstwa i wykluczenia społecznego wśród Romów, ze szczególnym naciskiem na ubóstwo dzieci; ·w wytycznych dotyczących realizacji ochrony socjalnej i pomocy społecznej zawarto przepisy antydyskryminacyjne w celu zapewnienia równego dostępu dla Romów; ·istnieje mechanizm gwarantujący dostęp do rachunku bankowego; ·udziela się gwarancji bankowych na mikrokredyty dla gospodarstw domowych o niskich dochodach. Wskaźnik – Wymiar B – Konkretne środki i działania ·wprowadzono program dotyczący żywności i żywienia dla uczniów ·organizuje się ukierunkowane szkolenia w zakresie zwalczania dyskryminacji i antycyganizmu dla pracowników usług społecznych; ·wdraża się szczególne środki krajowe w celu uwzględnienia ubóstwa międzypokoleniowego i konieczności wspierania dzieci romskich i ich rodzin w zakresie edukacji, zakwaterowania, zdrowia i ograniczenia ubóstwa; ·zapewnia się szkolenie w zakresie wiedzy finansowej i wsparcie na rzecz włączenia finansowego. Wskaźnik – Wymiar C – Jakość procesów decyzyjnych ·wprowadzono środki mające na celu zapewnienie udziału Romów w opracowywaniu reakcji politycznych w obszarze włączenia społecznego/ograniczenia ubóstwa; ·we współpracy z romskimi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego opracowuje się szczególne środki w obszarze ograniczania ubóstwa oraz włączenia społecznego (w szczególności środki ukierunkowane na Romów poważnie zagrożonych marginalizacją); ·przeprowadza się interwencje w obszarze ograniczania ubóstwa oraz włączenia społecznego (w szczególności środki ukierunkowane na Romów poważnie zagrożonych marginalizacją) z udziałem romskich organizacji społeczności lokalnej; ·romskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego uczestniczą w posiedzeniach komitetów monitorujących program operacyjny unijnych funduszy, w ramach których wdraża się szczególne środki mające na celu ograniczanie ubóstwa i wykluczenia społecznego (w szczególności środki ukierunkowane na Romów poważnie zagrożonych marginalizacją); ·romskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego uczestniczą w monitorowaniu wyników środków wdrożonych w celu ograniczania ubóstwa i wykluczenia społecznego (w szczególności środki ukierunkowane na Romów poważnie zagrożonych marginalizacją); ·instytucje rządowe i organy administracji rządowej (centralne i lokalne) uwzględniają wkład romskiego społeczeństwa obywatelskiego, biznesu i przemysłu, środowiska akademickiego i badawczego w swoich procesach decyzyjnych w obszarze włączenia społecznego/ograniczania ubóstwa. |
Cel 3: Promowanie udziału przez wzmacnianie pozycji oraz ustanawianie współpracy i budowanie zaufania do instytucji publicznych #
Wskaźnik podstawowy: | Populacja ogólna |
5)Odsetek osób, które poczuły się dyskryminowane (w jakimkolwiek obszarze) w ciągu ostatnich 12 miesięcy i zgłosiły ostatni przypadek dyskryminacji z powodu przynależności do społeczności romskiej | nd. / potencjalnie FRS |
6)NALEŻY OPRACOWAĆ wskaźnik aktywności obywatelskiej i uczestnictwa | potencjalnie FRS |
Wskaźniki wyniku Dodatkowy (opcjonalny) | |
Wskaźnik | Populacja ogólna |
Odsetek osób w wieku 16+, które NIE zgłosiły ostatniego przypadku nękania ze względu na przynależność do społeczności romskiej (spośród wszystkich osób, które doświadczyły nękania) | nd. / potencjalnie FRS |
Odsetek osób w wieku 16+, które NIE zgłosiły ostatniego przypadku przemocy fizycznej ze względu na przynależność do społeczności romskiej | nd. / potencjalnie FRS cel zrównoważonego rozwoju 16.3.1 |
Odsetek osób w wieku 16+, które słyszały o co najmniej jednym organie ds. równości, krajowej instytucji praw człowieka lub biurze rzecznika | Potencjalnie FRS |
Odsetek osób w wieku 16+, które na ogół mają zaufanie do policji | Eurostat [Ilc_pw03] |
Odsetek osób w wieku 16+, które na ogół mają zaufanie do systemu sądowego | Eurostat [Ilc_pw03] |
Dalsze wskaźniki związane z udziałem, które należy opracować: Odsetek osób zatrudnionych w służbach użyteczności publicznej (kategoria NACE 7 O) Odsetek osób zatrudnionych na stanowisku specjalisty lub kierownika (ISCO 8 8+9) Odsetek osób, które wzięły udział w (ostatnich) wyborach krajowych | Eurostat [lfsa_eisn2] |
Wskaźniki procesu dotyczące celu horyzontalnego 3: Promowanie udziału przez wzmacnianie pozycji oraz ustanawianie współpracy i budowanie zaufania # |
Wskaźnik – Wymiar A – Struktura instytucjonalna |
·w krajowych strategicznych ramach dotyczących Romów lub w powiązanych dokumentach programowym wyraźnie uwzględniono środki obejmujące wskaźniki i cele mające służyć promowaniu udziału przez wzmacnianie pozycji oraz ustanawianie współpracy i budowanie zaufania ·NGO działające na szczeblu lokalnym i na szczeblu społeczności biorące udział w skoordynowanym ogólnounijnym monitorowaniu przez społeczeństwo obywatelskie wdrażania strategii; ·przedstawiciele romskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego są regularnie zapraszani do udziału jako członkowie krajowych komitetów monitorujących unijne fundusze; ·w gminach, w których Romowie stanowią znaczny odsetek ludności, funkcja mediatorów romskich stanowi oficjalne stanowisko w ramach lokalnych organów administracji; ·wśród pracowników gmin, w których Romowie stanowią znaczny odsetek ludności, przewidziano co najmniej jedno specjalne stanowisko radnego ze społeczności romskiej; ·główne partie polityczne zobowiązują się do umieszczenia kandydatów pochodzenia romskiego na listach wyborczych w miejscach, w których odbywają się wybory do parlamentów i regionalnych/gminnych organów przedstawicielskich; ·miasta i gminy, w których Romowie stanowią znaczny odsetek ludności, uwzględniają organy doradcze ds. Romów lub koordynatorów polityki ds. Romów w swojej strukturze instytucjonalnej w celu wdrażania polityki integracji Romów; ·istnieje i prawidłowo funkcjonuje wyspecjalizowana agencja, której mandat dotyczy zwiększania zaufania i wzmacniania pozycji Romów; ·krajowe instytucje praw człowieka, biuro rzecznika i organ ds. równości prowadzą regularne konsultacje ze społeczeństwem obywatelskim na temat sytuacji Romów lub uwzględniają romskie społeczeństwo obywatelskie w regularnych konsultacjach; ·mechanizm wsparcia prawnego dotyczący zwalczania przypadków antycyganizmu posiada niezbędne zasoby finansowe, aby prawidłowo funkcjonować; ·istnieją mechanizmy mające na celu zapewnienie i zachęcenie do udziału romskich/wspierających Romów organizacji społeczeństwa obywatelskiego w skoordynowanym monitorowaniu wdrażania krajowych strategicznych ram dotyczących Romów oraz monitorowania i zgłaszania nawoływania do nienawiści w internecie; ·przeznacza się środki z budżetu na wspieranie społeczeństwa obywatelskiego w prowadzeniu projektów mających na celu wzmocnienie pozycji Romów oraz nawiązywaniu współpracy i budowaniu zaufania wobec instytucji publicznych; ·przeznacza się środki z budżetu na kampanie uświadamiające mające na celu przełamanie stereotypów na temat Romów. |
Wskaźnik – Wymiar B – Konkretne środki i działania |
·odsetek zgłoszonych przypadków, które prowadzą do postępowania sądowego; ·szkolenie podmiotów odpowiedzialnych w zakresie antycyganizmu oraz przeciwdziałania dyskryminacji. |
Wskaźnik – Wymiar C – Jakość procesów decyzyjnych |
·w krajowych strategicznych ramach dotyczących Romów wyraźnie zdefiniowano mechanizmy mające na celu zachęcenie Romów do udziału w kształtowaniu, wdrażaniu i monitorowaniu polityki na szczeblu krajowym; ·istnieją mechanizmy, które zachęcają Romów do udziału w kształtowaniu, wdrażaniu i monitorowaniu każdej polityki, która ma wpływ na ich sytuację na szczeblu lokalnym; ·Romowie uczestniczą w radach ds. mediów; ·romskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego uczestniczą w monitorowaniu wyników środków wdrożonych w ramach tego celu horyzontalnego; ·Romowie zajmują stanowiska kierownicze lub decyzyjne w organizacjach realizujących działania w obszarze integracji Romów; ·Romowie są zatrudniani w krajowych punktach kontaktowych ds. integracji Romów i innych instytucjach związanych z integracją Romów; ·utworzono lokalne plany (zgodnie z krajowymi strategicznymi ramami dotyczącymi Romów), które są wdrażane przez samorządy terytorialne we współpracy z romskimi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, w szczególności pracującymi na szczeblu lokalnym. |
Cele sektorowe #
Cel 4: Zwiększenie skutecznego i równego dostępu do dobrej jakości powszechnej edukacji sprzyjającej włączeniu społecznemu #
Wskaźnik podstawowy: | Populacja ogólna |
7)Odsetek dzieci w wieku od 3 lat do wieku rozpoczęcia obowiązkowej edukacji podstawowej, które uczęszczają do placówek wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem | Eurostat [sdg_04_30] cel zrównoważonego rozwoju 4.2.2 |
8)Odsetek osób w wieku 20–24 lat, które ukończyły co najmniej szkołę średnią II stopnia | Eurostat [edat_lfs_9903] cel zrównoważonego rozwoju 4.3 |
9)Odsetek dzieci w wieku 6–15 lat, które chodzą do szkół, w których „pochodzenia romskiego są wszyscy koledzy i koleżanki lub ich większość”, zgłoszony przez respondentów (wyłącznie w wybranych państwach) | Nie dotyczy |
Wskaźniki wyniku Dodatkowy (opcjonalny) | |
Wskaźnik | Populacja ogólna |
Odsetek dzieci w wieku obowiązku szkolnego (5–18 lat), które uczęszczają do szkoły, będące członkami gospodarstwa domowego (w zależności od państwa) | nd. |
Odsetek osób w wieku 16+, które poczuły się dyskryminowane ze względu na przynależność do społeczności romskiej w ciągu ostatnich 12 miesięcy podczas kontaktu z władzami szkolnymi (jako rodzic/opiekun lub uczeń) | nd. / potencjalnie FRS |
Osoby wcześnie kończące naukę, w wieku 18–24 lat | Eurostat [edat_lfse_14] |
Odsetek osób w wieku 30–34 lat, które zdobyły wykształcenie wyższe | Eurostat [t2020_41] |
Powszechność motywowanego nienawiścią prześladowania/nękania dzieci (ze względu na ich przynależność do społeczności romskiej) podczas pobytu w szkole w ciągu ostatnich 12 miesięcy wśród wszystkich respondentów, którzy są rodzicami/opiekunami dzieci w wieku szkolnym | nd. / FRS |
Należy opracować jeszcze: ·Odsetek dzieci w wieku szkolnym mieszkających w gospodarstwie domowym bez komputera ·Odsetek dzieci w wieku szkolnym mieszkających w gospodarstwie domowym bez dostępu do internetu ·Odsetek młodzieży romskiej w wieku 16–24 lat mieszkającej w gospodarstwie domowym bez komputera ·Odsetek młodzieży romskiej w wieku 16–24 lat mieszkającej w gospodarstwie domowym bez dostępu do internetu | |
Wskaźniki procesu dotyczące celu 4: Zwiększenie skutecznego uczestnictwa Romów w dobrej jakości powszechnej edukacji sprzyjającej włączeniu społecznemu # | |
Wskaźnik – Wymiar A – Struktura instytucjonalna | |
·w krajowych strategicznych ramach dotyczących Romów przewidziano monitorowanie sprzyjającego włączeniu charakteru polityk w zakresie edukacji powszechnej; ·wprowadzono krajowy/regionalny program przeciwdziałania segregacji; ·wdraża się krajowy plan mający na celu zapobieganie błędnym diagnozom prowadzącym do nieuzasadnionego umieszczania uczniów romskich w szkołach specjalnych i wyeliminowanie takich diagnoz; ·prowadzone są programy akcji afirmatywnej mające na celu zatrudnianie nauczycieli pochodzenia romskiego w placówkach powszechnej edukacji; ·funkcje szkolnego mediatora i asystenta nauczyciela ds. Romów są częścią systemu edukacji; ·w krajowych strategicznych ramach dotyczących Romów przewidziano wyraźne gwarancje i kryteria dotyczące sprzyjającego włączeniu charakteru polityk w zakresie edukacji powszechnej; ·wprowadzono system mający na celu zagwarantowanie młodzieży romskiej miejsca w szkole średniej II stopnia albo placówce kształcenia zawodowego oraz wsparcie ich frekwencji, ze szczególnym ukierunkowaniem na dziewczęta; ·wprowadzono system wspierający Romów, którzy zamierzają zdobyć wyższe wykształcenie, za pośrednictwem stypendiów, mentoringu i doradztwa, ze szczególnym ukierunkowaniem na dziewczęta. | |
Wskaźnik – Wymiar B – Konkretne środki i działania | |
·wprowadzono środki mające na celu zapewnienie skutecznego dostępu Romów do dobrej jakości powszechnej edukacji sprzyjającej włączeniu społecznemu, których celem długoterminowym jest osiągnięcie takiego samego poziomu skutecznego dostępu, jaki dotyczy populacji ogólnej; ·istnieją i funkcjonują gwarancje zapewniające skuteczny i równy dostęp dzieci romskich do wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem; ·organizuje się ukierunkowane szkolenia dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji i antycyganizmowi w edukacji dla nauczycieli i innych pracowników sektora edukacji; ·nauczyciele uczestniczą w szkoleniach, aby zapewnić / stosować włączające podejście do kształcenia; ·uczniom romskim zapewnia się indywidualne wsparcie pedagogiczne ze strony wykwalifikowanego personelu w powszechnej edukacji; ·istnieją programy nauczania i materiały naukowe dotyczące kultury, historii i języka Romów; ·wprowadzono środki mające na celu promowanie dostępu dzieci romskich do pozalekcyjnych zajęć kulturalnych i rekreacyjnych w wielokulturowym środowisku; ·Romowie korzystają z programów wsparcia (takich jak indywidualne wsparcie, stypendia i mentoring, w tym w zakresie umiejętności cyfrowych); ·przeznaczono środki z budżetu na zwalczanie rasizmu wobec Romów w szkołach; ·przyznaje się stypendia w celu wspierania Romów studiujących na uniwersytetach; ·romologia lub cyganologia stanowią część programów uniwersyteckich; ·w szkołach oferuje się bezpłatne zajęcia z języka romskiego; ·wprowadzono ukierunkowane środki wspierające nieformalne szkolenie i certyfikację umiejętności zdobytych dzięki praktyce. | |
Wskaźnik – Wymiar C – Jakość procesów decyzyjnych | |
·wprowadzono środki mające na celu zapewnienie udziału Romów w opracowywaniu reakcji politycznych w obszarze edukacji; ·kuratoria uczestniczą w monitorowaniu wyników środków wdrożonych w ramach tego celu; ·romskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego uczestniczą w posiedzeniach komitetów monitorujących program operacyjny unijnych funduszy, w ramach których wdraża się szczególne środki mające na celu promowanie równego dostępu do edukacji (w szczególności przeciwdziałanie segregacji i promowanie edukacji włączającej na wszystkich szczeblach). |
Cel 5: Zwiększenie skutecznego i równego dostępu do wysokiej jakości i trwałego zatrudnienia #
Wskaźnik podstawowy: | Populacja ogólna |
10)Odsetek osób w wieku 20–64 lat, których głównym statusem zawodowym według samooceny jest „praca odpłatna” (w tym w pełnym wymiarze czasu pracy, w niepełnym wymiarze czasu pracy, prace doraźne, samozatrudnienie i praca dorywcza lub praca w ciągu ostatnich czterech tygodni) | Eurostat [lfsa_ergan] cel zrównoważonego rozwoju 8.5 |
11)Odsetek osób młodych w wieku 15–29* lat, których główne zajęcie nie obejmuje obecnie „kształcenia się, pracy lub szkolenia” (młodzież NEET) | Eurostat [edat_lfse_20] cel zrównoważonego rozwoju 8.6.1 |
12)Luka w zatrudnieniu między kobietami a mężczyznami Różnica dotycząca wskaźnika osób wykonujących pracę zarobkową między kobietami a mężczyznami w wieku 20–64 lat | Eurostat [lfsa_ergan] cel zrównoważonego rozwoju 8.5 |
Wskaźniki wyniku Dodatkowy (opcjonalny) | |
Wskaźnik | Populacja ogólna |
Odsetek osób w wieku 16+, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy poczuły się dyskryminowane w pracy ze względu na przynależność do społeczności romskiej | nd. / potencjalnie FRS |
Odsetek osób w wieku 16+, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy poczuły się dyskryminowane podczas poszukiwania pracy ze względu na przynależność do społeczności romskiej | nd. / potencjalnie FRS |
Dalsze wskaźniki dotyczące jakości pracy, które należy opracować: umowy na czas nieokreślony, praca wymagająca kwalifikacji, odsetek osób zatrudnionych w służbach użyteczności publicznej, ubóstwo pracujących oraz kształcenie i szkolenie zawodowe | |
Wskaźniki procesu dotyczące celu 5: Zwiększenie skutecznego uczestnictwa Romów w płatnym i trwałym zatrudnieniu wysokiej jakości # | |
Wskaźnik – Wymiar A – Struktura instytucjonalna | |
·istnieje mechanizm wspierający wysokiej jakości zatrudnienie Romów, który otrzymuje niezbędne środki finansowe; ·organizacje romskie pełnią rolę obserwatorów w związkach zawodowych i komitetach trójstronnych; ·wprowadzono programy w zakresie mentoringu i rozwoju kariery w celu wspierania zatrudnienia specjalistów pochodzenia romskiego w organach administracji publicznej; ·wprowadzono mechanizmy wspierające zatrudnianie Romów jako pełnoetatowych pracowników urzędów pracy i innych gałęzi administracji ułatwiających dostęp do zatrudnienia; ·w strukturze administracyjnej gmin, w których Romowie stanowią znaczny odsetek ludności, istnieją stanowiska romskiego „mediatora ds. zatrudnienia i młodzieży”; ·wprowadzono programy wspierające romskie małe przedsiębiorstwa typu start-up i inicjatywy w zakresie przedsiębiorczości. | |
Wskaźnik – Wymiar B – Konkretne środki i działania | |
·wprowadzono ukierunkowane środki wspierające przedsiębiorczość i samozatrudnienie wśród Romów, w szczególności osób młodych; ·wprowadzono ukierunkowane środki wspierające formalizację istniejących form zatrudnienia nieformalnego; ·wprowadzono ukierunkowane środki wspierające zatrudnienie Romów w administracji publicznej; ·w programach prac publicznych ukierunkowanych na miejscowości, w których Romowie stanowią znaczny odsetek ludności, zawarto wyraźne strategie wyjścia obejmujące elementy dotyczące budowania zdolności i kwalifikacji; ·wdraża się i przeznacza środki finansowe na programy wspierające zdobywanie pierwszego doświadczenia zawodowego, pośrednictwo pracy i przygotowanie zawodowe oraz rozwój kariery ukierunkowane na młodzież romską; ·wdraża się programy, które wspierają pracodawców stosujących podejście włączające i zachęcają do zapewniania równych szans w miejscu pracy; ·organizuje się kampanie uświadamiające i ukierunkowane szkolenia w zakresie zwalczania dyskryminacji i antycyganizmu na rynku pracy dla urzędów pracy, związków i pracodawców; ·istnieją w pełni funkcjonujące programy mikropożyczek dla małych przedsiębiorstw, które są ukierunkowane wyraźnie na społeczności romskie. | |
Wskaźnik – Wymiar C – Jakość procesów decyzyjnych | |
·wprowadzono środki mające na celu zapewnienie udziału Romów w opracowywaniu reakcji politycznych w obszarze zatrudnienia; ·romskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego uczestniczą w posiedzeniach komitetów monitorujących program operacyjny unijnych funduszy, w ramach których wdraża się szczególne środki mające na celu zwiększenie skutecznego uczestnictwa Romów w płatnym i trwałym zatrudnieniu wysokiej jakości; ·romskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego uczestniczą w monitorowaniu wyników wdrożonych środków; ·instytucje rządowe i organy administracji rządowej (centralne i lokalne) uwzględniają wkład romskiego społeczeństwa obywatelskiego, w szczególności przedsiębiorców pochodzenia romskiego i odnoszących sukcesy romskich specjalistów, w swoich procesach decyzyjnych w obszarze zatrudnienia. |
*Obecne dane na podstawie badań FRA obejmują wyłącznie grupę w wieku 16–29 lat
Cel 6: Poprawa zdrowia Romów i zwiększenie skutecznego i równego dostępu Romów do wysokiej jakości usług opieki zdrowotnej #
Wskaźnik podstawowy: | Populacja ogólna |
13)Różnica w oczekiwanej długości życia w chwili urodzenia (populacja ogólna w porównaniu z Romami) | Baza danych na temat umieralności ludzi / Eurostat [demo_mlexpec] |
14)Odsetek osób, które mają ograniczony dostęp do usług zdrowotnych i społecznych, DO OPRACOWANIA | nd. / potencjalnie FRS |
Wskaźniki wyniku Dodatkowy (opcjonalny) | |
Wskaźnik | Populacja ogólna |
Odsetek osób w wieku 16+, które oceniają swój ogólny stan zdrowia jako „bardzo dobry” lub „dobry” | Eurostat [hlth_silc_01] |
Odsetek osób w wieku 16+, które są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym | OECD [ECHI 76] |
Odsetek osób w wieku 16+, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy poczuły się dyskryminowane podczas korzystania z usług zdrowotnych ze względu na przynależność do społeczności romskiej | nd. / potencjalnie FRS |
Należy opracować jeszcze: Odsetek kobiet romskich, które urodziły pierwsze dziecko przed 20. rokiem życia Niezaspokojona potrzeba medyczna | Eurostat [demo_fordager] cel zrównoważonego rozwoju 3.7 Eurostat [SDG_03_60] |
Wskaźniki procesu dotyczące celu 6: Poprawa zdrowia Romów i zwiększenie skutecznego dostępu Romów do wysokiej jakości usług opieki zdrowotnej # | |
Wskaźnik – Wymiar A – Struktura instytucjonalna | |
·system mediacji w obszarze zdrowia został zinstytucjonalizowany i włączony do odpowiednich struktur administracji odpowiedzialnej za zdrowie; ·istnieje system zachęcający do korzystania z perspektyw rozwoju kariery mediatorów ds. zdrowia, którzy chcą zostać pracownikami służby zdrowia, i wspierający te perspektywy; ·wprowadzono system świadczenia profilaktycznej opieki zdrowotnej na rzecz Romów zamieszkujących getta i dotknięte segregacją/oddalone osiedla; ·regionalne inspekcje sanitarne posiadają zasoby (finansowe i ludzkie) w celu zapewnienia, by krajowe programy szczepień i immunizacji dla dzieci i osób starszych, a także usługi profilaktyczne takie jak badania krwi i badania przesiewowe w kierunku raka docierały również do społeczności romskich. | |
Wskaźnik – Wymiar B – Konkretne środki i działania | |
·wprowadzono programy służące podnoszeniu świadomości w zakresie zdrowia dostosowane do szczególnych problemów zdrowotnych, z jakimi borykają się Romowie (w tym dotyczące zdrowego stylu życia i żywienia); ·istnieją i funkcjonują programy profilaktyki zdrowotnej, które docierają do zagrożonych grup, w tym Romów; ·organizuje się kampanie uświadamiające, które promują zrozumienie konieczności przeprowadzania szczepień; ·przeprowadza się przystępne cenowo szczepienia dzieci i osób starszych (przeciwko grypie); ·regularnie przeprowadza się bezpłatne profilaktyczne badania przesiewowe dzieci obejmujące dalsze działania wobec grup ryzyka; ·wprowadzono programy opieki przedporodowej ukierunkowane na kobiety w niekorzystnej sytuacji i regularnie zapewnia się świadczenia prenatalne; ·wprowadzono programy monitorowania zdrowia matek i dzieci ukierunkowane na dzieci w wieku do 3. roku życia, które dotyczą w szczególności grup w niekorzystnej sytuacji; ·organizuje się regularne ukierunkowane szkolenia dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji i antycyganizmowi dla pracowników służby zdrowia; ·prowadzi się związane ze zdrowiem kampanie uświadamiające i kampanie ukierunkowane na społeczności romskie. | |
Wskaźnik – Wymiar C – Jakość procesów decyzyjnych | |
·wprowadzono środki zapewniające udział Romów w opracowywaniu reakcji politycznych w obszarze zdrowia; ·we współpracy z romskimi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego opracowuje się szczególne środki mające na celu stawienie czoła wyzwaniom w obszarze zdrowia; ·romskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego uczestniczą w posiedzeniach komitetów monitorujących program operacyjny unijnych funduszy, w ramach których wdraża się szczególne środki mające na celu poprawę dostępu Romów do usług opieki zdrowotnej; ·romskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego uczestniczą w monitorowaniu wyników środków wdrożonych w obszarze zdrowia; ·instytucje rządowe i organy administracji rządowej (centralne i lokalne) uwzględniają wkład romskiego społeczeństwa obywatelskiego, w szczególności sieci romskich mediatorów ds. zdrowia, w swoich procesach decyzyjnych w obszarze zdrowia. |
Cel 7: Zwiększenie skutecznego i równego dostępu do odpowiedniego, wolnego od segregacji zakwaterowania i podstawowych usług 9 #
Wskaźnik podstawowy: | Populacja ogólna |
15)Odsetek osób żyjących w warunkach deprywacji mieszkaniowej (w mieszkaniu, które jest zbyt ciemne lub którego dach przecieka, ściany lub podłogi są zawilgocone lub w którym nie ma wanny/prysznica lub toalety wewnątrz mieszkania) | Eurostat [tessi 291] |
16)Odsetek osób mieszkających w gospodarstwie domowym, które nie posiada minimalnej liczby pomieszczeń zgodnie z definicją przeludnienia stworzoną przez Eurostat | Eurostat [ilc_lvho05a / SDG_11_10] cel zrównoważonego rozwoju 1, cel zrównoważonego rozwoju 11 |
17)Odsetek osób mieszkających w gospodarstwie domowym bez wody wodociągowej wewnątrz lokalu mieszkalnego (wyłącznie w przypadku wybranych państw) | Eurostat [ilc_mdho05] cel zrównoważonego rozwoju 6.1.1 |
Wskaźniki wyniku Dodatkowy (opcjonalny) | |
Wskaźnik | Populacja ogólna |
Odsetek osób mieszkających w gospodarstwie domowym bez toalety, prysznica lub łazienki wewnątrz lokalu mieszkalnego | Eurostat [ilc_mdho05 / SDG_06_10] cel zrównoważonego rozwoju 6 |
Odsetek osób żyjących w mieszkaniu z przeciekającym dachem, zawilgoconymi ścianami, podłogami lub fundamentami bądź gnijącą stolarką okienną lub podłogami. | Eurostat [SDG_01_60] cel zrównoważonego rozwoju 1 |
Odsetek osób mieszkających w gospodarstwie domowym, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy były zmuszone do opuszczenia miejsca zakwaterowania lub terenu pod obozowisko | nd. |
Odsetek osób w wieku 16+, które w ciągu ostatnich 5 lat poczuły się dyskryminowane podczas poszukiwania zakwaterowania ze względu na przynależność do społeczności romskiej | nd. / potencjalnie FRS |
Należy opracować jeszcze: Segregacja ze względu na miejsce zamieszkania Wskaźniki odzwierciedlające geograficzne aspekty sytuacji Romów. Dostęp do podstawowych usług i infrastruktury na obszarze (usługi opieki zdrowotnej, transport publiczny, szkoły, opieka nad dziećmi itp.) z powodu odległości, kosztów, godzin otwarcia lub braku usługi. Odsetek osób mieszkających w mieszkaniach nieposiadających statusu prawnego lub o nieuregulowanym statusie | nd. nd. |
Wskaźniki procesu dotyczące celu 7: Zwiększenie skutecznego dostępu Romów do odpowiedniego wolnego od segregacji zakwaterowania i podstawowych usług # |
Wskaźnik – Wymiar A – Struktura instytucjonalna |
·krajowe strategiczne ramy dotyczące Romów lub powiązane dokumenty programowe zawierają konkretne środki mające na celu zwalczanie segregacji ze względu na miejsce zamieszkania; ·istnieją jasne wytyczne dotyczące eksmisji, które są skutecznie wdrażane w celu ochrony przed nieprawidłowymi eksmisjami; ·istnieją jasne wytyczne dotyczące eksmisji, które są skutecznie wdrażane w celu ochrony gospodarstw domowych z dziećmi; ·likwiduje się istniejące luki w regulacjach dotyczących mieszkalnictwa, które uniemożliwiają legalizację nieuregulowanych zasobów mieszkaniowych na osiedlach romskich; ·zgodnie z kryteriami kwalifikowalności i oceny dotyczącymi projektów finansowanych przez UE służących poprawie infrastruktury w miejscowościach, w których Romowie stanowią znaczny odsetek ludności, przyznaje się szczególne punkty przedsiębiorstwom zatrudniającym lub prowadzonym przez Romów; ·wprowadzono strategie polityczne, które zachęcają do podejmowania lokalnych inicjatyw samopomocowych na poziomie społeczności w obszarze mieszkalnictwa i wspierają takie inicjatywy; ·prowadzi się regularną ocenę zapotrzebowania na tereny pod obozowiska i miejsca na przyczepy; ·wprowadzono mechanizmy, które zapewniają skuteczne korzystanie przez Romów z prawa do bezpiecznej wody pitnej i warunków sanitarnych. |
Wskaźnik – Wymiar B – Konkretne środki i działania |
·w krajowych strategicznych ramach dotyczących Romów przewidziano wyraźne gwarancje i kryteria dotyczące sprzyjającego włączeniu charakteru podstawowych usług i programów związanych z zakwaterowaniem; ·wprowadzono ukierunkowane środki służące udzielaniu wsparcia na rzecz obszarów, na których panuje trudna sytuacja społeczna, w celu ograniczenia segregacji; ·wprowadzono ukierunkowane środki, na które zapewniono środki finansowe, w celu poprawy infrastruktury publicznej na osiedlach, na których panuje niekorzystna sytuacja, w odniesieniu do dróg, wody, warunków sanitarnych, dostępu do usług publicznych i oczyszczalni ścieków; ·wprowadzono program „Housing first” („Najpierw mieszkanie”); ·organizuje się ukierunkowane szkolenia w zakresie zwalczania dyskryminacji i antycyganizmu w obszarze mieszkalnictwa dla pracowników usług związanych z mieszkalnictwem i urzędów gmin; ·regularnie przeprowadza się mapowanie i monitorowanie osiedli i obozów, w których panuje niekorzystna sytuacja; ·regularnie przeprowadza się monitorowanie kwestii związanych z mieszkalnictwem (liczba lokalnych lokali mieszkalnych wymagających oceny). |
Wskaźnik – Wymiar C – Jakość procesów decyzyjnych |
·wprowadzono środki mające na celu zapewnienie udziału Romów w opracowywaniu reakcji politycznych w obszarze mieszkalnictwa; ·we współpracy z romskimi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego opracowuje się szczególne środki mające na celu stawienie czoła wyzwaniom w obszarze mieszkalnictwa; ·opracowuje się i wdraża interwencje w obszarze zakwaterowania, które są ukierunkowane na Romów (w szczególności przeciwdziałanie segregacji) z udziałem romskich organizacji społeczności lokalnej; ·romskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego uczestniczą w posiedzeniach komitetów monitorujących program operacyjny unijnych funduszy, w ramach których wdraża się szczególne środki mające na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej oraz w szczególności przeciwdziałanie segregacji; ·romskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego uczestniczą w monitorowaniu wyników wdrożonych środków w obszarze mieszkalnictwa, w szczególności przeciwdziałania segregacji; ·instytucje rządowe i organy administracji rządowej (centralne i lokalne) uwzględniają wkład romskiego społeczeństwa obywatelskiego, w szczególności sieci romskich mediatorów ds. zdrowia i edukacji, w swoich procesach decyzyjnych w obszarze mieszkalnictwa. |
Cel 7-a: Zwalczanie braku dostępu do środowiska wysokiej jakości, promowanie sprawiedliwości ekologicznej #
Wskaźniki wyniku Dodatkowy (opcjonalny) | |
Wskaźnik | Populacja ogólna |
Odsetek Romów mieszkających w gospodarstwie domowym, którzy wymienili następujące problemy występujące w miejscu swojego zakwaterowania: na obszarze występują zanieczyszczenie, brud lub inne problemy środowiskowe, w tym: dym, pył, nieprzyjemne zapachy lub zanieczyszczona woda | Eurostat [ilc_mddw02] |
Wskaźniki wyniku: Dodatkowy (opcjonalny): Jak dotąd nie opracowano żadnych wskaźników dotyczących tego obszaru, przy czym możliwe obszary tematyczne, które można rozwinąć, mogłyby obejmować: narażenie na warunki życia związane ze środowiskiem, które stanowią zagrożenie i powiązane z zagrożeniem dla zdrowia: ·zamieszkiwanie obszarów podatnych na występowanie klęsk żywiołowych (w podziale na rodzaj klęski – powódź rzeczna, powódź gwałtowna, osuwiska itp.); ·zamieszkiwanie obszarów, na których występuje zagrożenie dla środowiska (w podziale na rodzaj – wysypiska lub składowiska odpadów, opuszczone tereny przemysłowe, kopalnie itp.); ·narażenie na czynniki szkodliwe (w podziale na rodzaj – zamieszkiwanie obszarów zanieczyszczonych, zależność od źródeł wody nieuzdatnionej i zanieczyszczonej, narażenie na toksyczne emisje, promieniowanie elektromagnetyczne itp.); ·praca w niebezpiecznych zawodach, w tym praca na nieużytkach, śmietnikach itp. oraz bez odpowiedniej ochrony; ·zamieszkiwanie obszarów, na których nie występuje infrastruktura obejmująca bezpieczną wodę pitną, oczyszczanie ścieków, utwardzone drogi, zbieranie odpadów itp.; ·odsetek gospodarstw domowych polegających na spalaniu odpadów stałych w celu ogrzania swoich lokali mieszkalnych. |
Wskaźniki procesu dotyczące celu 7-a: Zwalczanie braku dostępu do środowiska wysokiej jakości, promowanie sprawiedliwości ekologicznej # |
Wskaźnik – Wymiar A – Struktura instytucjonalna |
·krajowe strategiczne ramy dotyczące Romów lub powiązane dokumenty programowe zawierają konkretne środki mające na celu zwalczanie braku dostępu do środowiska wysokiej jakości i promowanie sprawiedliwości ekologicznej; ·w wytycznych dotyczących wdrażania zapewniono priorytetowy dostęp do mieszkalnictwa socjalnego dla Romów mieszkających na obszarach, na których występuje zagrożenie dla środowiska; ·ściśle przestrzega się standardów bezpieczeństwa lokali mieszkalnych i zapobiegania zamieszkiwaniu w niebezpiecznych warunkach; ·przeprowadza się ocenę oddziaływania na środowisko nowych działek budowlanych i terenów pod obozowiska; ·wprowadzono skuteczne mechanizmy zapewniające egzekwowanie przepisów dotyczących środowiska będących częścią prawa pracy. |
Wskaźnik – Wymiar B – Konkretne środki i działania |
·wprowadzono ukierunkowane środki, na które przeznaczono środki finansowe, mające na celu przesiedlenie rodzin romskich mieszkających na obszarach, na których występuje zagrożenie dla środowiska; ·przeprowadza się ocenę skutków strategii politycznych dotyczących zakwaterowania i przepisów w zakresie mieszkalnictwa ukierunkowanych na Romów w odniesieniu do czynników środowiskowych; ·w krajowych strategicznych ramach dotyczących Romów uwzględnia się wpływ na środowisko strategii politycznych i ryzyka środowiskowego w odniesieniu do Romów. |
Wskaźnik – Wymiar C – Jakość procesów decyzyjnych |
·we współpracy z romskimi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego i romskimi mieszkańcami odpowiednich miejscowości opracowuje się szczególne środki mające na celu stawienie czoła wyzwaniom środowiskowym na obszarach zamieszkiwanych przez Romów (w szczególności społeczności romskie dotknięte segregacją); ·opracowuje się i wdraża interwencje w obszarze bezpiecznego i zrównoważonego środowiska ukierunkowane na Romów (w szczególności społeczności romskie dotknięte segregacją) z udziałem romskich organizacji społeczności lokalnej; ·romskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego uczestniczą w posiedzeniach komitetów monitorujących program operacyjny unijnych funduszy, w ramach których wdraża się szczególne środki mające na celu poprawę sytuacji środowiskowej na obszarach zamieszkiwanych przez Romów (w szczególności wśród zmarginalizowanych społeczności romskich); ·romskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego uczestniczą w monitorowaniu wyników środków wdrożonych w celu poprawy sytuacji środowiskowej na obszarach zamieszkiwanych przez Romów (w szczególności społeczności romskie dotknięte segregacją); ·instytucje rządowe i organy administracji rządowej (centralne i lokalne) uwzględniają wkład romskiego społeczeństwa obywatelskiego, w szczególności sieci romskich mediatorów ds. zdrowia, w swoich procesach decyzyjnych w obszarze zdrowia. |
(1) #
Komisja Europejska (2017): Wytyczne w sprawie lepszego stanowienia prawa. Dokument roboczy służb Komisji . Bruksela, 7 lipca 2017 r.; SWD(2017) 350.
(2) #
Cele operacyjne w ramach tego celu horyzontalnego obejmują zwalczanie dyskryminacji, nękania, przestępstw z nienawiści i nawoływania do nienawiści wobec Romów; promowanie (świadomości na temat) historii, kultury, uznania i pojednania Romów.
(3) #
Takich jak woda wodociągowa, odpowiednie warunki sanitarne, usługi zbierania odpadów i gospodarowania nimi, energia elektryczna, gaz, dostęp do transportu, usługi finansowe i komunikacja cyfrowa (zgodnie z zasadą 20 Europejskiego filaru praw socjalnych). Cel operacyjny w ramach tego celu sektorowego polega na promowaniu sprawiedliwości ekologicznej i zwalczaniu braku dostępu do środowiska wysokiej jakości.
(4) #
https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/final_guidelines_4-10-18_without_date_july.pdf .
(5) #
Badania FRA na temat praw podstawowych.
(6) #
Zostanie zastąpiony wskaźnikiem deprywacji materialnej i społecznej (Eurostat [ilc_mdsd07]) i odnośnym wskaźnikiem dotyczącym dzieci w przypadku stosowania w sprawozdaniach dotyczących celów zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do populacji ogólnej w przyszłości
(7) #
NACE to akronim stosowany do oznaczenia różnych klasyfikacji statystycznych działalności gospodarczej od 1970 r. w Unii Europejskiej (UE) ; https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/NACE
(8) #
Międzynarodowa standardowa klasyfikacja zawodów; http://www.ilo.org/public/english/bureau/stat/isco/
(9) #
Takich jak woda wodociągowa, odpowiednie warunki sanitarne, usługi zbierania odpadów i gospodarowania nimi, energia elektryczna, gaz, dostęp do transportu, usługi finansowe i komunikacja cyfrowa (zgodnie z zasadą 20 Europejskiego filaru praw socjalnych).
Dodaj komentarz